Historické muzeum v Bielsku-Białej

Kulturní Instituce Samosprávného Slezského Kraje

"W krainie umarłych"

Start date End date

Zmiana terminu wystawa czynna do stycznia 2012

Ekspozycja W krainie umarłych – wystawa fragmentu wieka sarkofagu egipskiego ze zbiorów Muzeum w Bielsku-Białej to prezentacja niezwykle interesującego eksponatu związanego z ze światem wierzeń pozagrobowych starożytnych Egipcjan. Jest to górna partia drewnianego wieka sarkofagu antropoidalnego z czasów XXVI dynastii (VII w. przed Chrystusem). Eksponat ten zostanie po raz pierwszy zaprezentowany w bielskim muzeum po specjalistycznej konserwacji przeprowadzonej w Muzeum Narodowym w Warszawie.

Fragment wieka ma znacznie startą polichromię, kolor na twarzy zachował się jednak dobrze, jak również ekspresyjne, inkrustowane oczy (lewe jest uzupełnione). Właśnie w czasach XXVI dynastii pojawiła się grupa sarkofagów antropoidalnych z malowanymi na zielono twarzami i wielkimi, spłaszczonymi nieco od góry perukami. Zielony kolor wyrażał utożsamienie zmarłego z bogiem zmarłych, Ozyrysem, często przedstawianym z takim kolorem skóry. Zieleń oznaczała nadzieję odrodzenia, była kolorem życia i zwycięstwa nad śmiercią.

Eksponat został pokazany w niezwykle interesującej oprawie. Jest nią rekonstrukcja komory grobowej z okresu tzw. Nowego Państwa, z czasów panowania XVIII i XIX dynastii (1550-1181). Jej ściany pokryte są wielkowymiarowymi malowidłami, przedstawiającymi sceny najczęściej wyobrażane w grobowcach egipskich z tego okresu, m.in.: sąd Ozyrysa, ceremonie pogrzebowe, przedstawienia zmarłych z ofiarami itp.

Oglądając wystawę można usłyszeć oryginalny egipski utwór muzyczny, pochodzący z Górnego Egiptu (prawdopodobnie koptyjski), we współczesnej aranżacji Rafała i Dominiki Gondek. Jest też specjalna propozycja dla tych, którzy zechcą zgłębiać tajemnice hieroglifów – można zapisać swoje imię hieroglifami w specjalnie do tego przeznaczonej wnęce.

Ekspozycja będzie czynna do końca 2011 roku.

Footer

Historické muzeum v Bielsku-Białej
address ul. Wzgórze 16, 43-300 Bielsko-Biała
phone sekretariat (pn - pt, 9:00 - 15:00): 33 811 10 35
phone kasa / ekspozycja: 33 817 13 61
e-mail sekretariat@muzeum.bielsko.pl
www www.muzeum.bielsko.pl

Prawa autorskie. W braku odmiennego zastrzeżenia, prawa autorskie do treści niniejszej strony internetowej posiada Muzeum Historyczne w Bielsku Białej. Żadne materiały, poza materiałami określonymi jako materiały do pobrania, znajdujące się na niniejszej stronie internetowej nie mogą być reprodukowane lub przesyłane w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób bez pisemnego zezwolenia jej Właściciela. Treści w materiałach do pobrania nie mogą być w żaden sposób modyfikowane bez pisemnej zgody Właściciela tej strony internetowej.

Zastrzeżenia prawne. Właścicielem i operatorem niniejszej strony internetowej jest Muzeum Historyczne w Bielsku – Białej z siedziba przy ulicy Wzgórze 16, 43-300 Bielsko - Biała. Publikowane na stronie internetowej informacje i cenniki nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego. Muzeum Historyczne w Bielsku – Białej dokłada wszelkich należytych starań w celu zapewnienia rzetelności prezentowanych informacji. Istnieje jednak zawsze ryzyko pojawienia się pewnych nieścisłości.

Polityka prywatności