The Historical Museum in Bielsko-Biała

Silesian Voivodeship Cultural Institution

Jan Kanty Pawluśkiewicz - Parasolnie płyną w sztolnie

Start date End date

Jest jednym z bardziej znanych kompozytorów muzyki rozrywkowej i filmowej w Polsce. Swoją działalność artystyczną rozpoczął w latach sześćdziesiątych. Od wielu lat jest związany ze słynnym kabaretem Piwnica pod Baranami. Był trzykrotnie nominowany do nagrody Fryderyka w kategorii Muzyka Poważna i Kompozytor Roku. Jego ostanie koncerty, zbliżone formułą do muzyki poważnej, określone zostały jako Mystery Music. Urodził się 13 października 1942 roku w Nowym Targu. Ukończył Państwową Szkołę Muzyczną oraz Wydział Architektury Politechniki Krakowskiej. Karierę artystyczną rozpoczął w 1967 roku jako jeden ze współzałożycieli kabaretu Anawa. Piosenki z jego muzyką w wykonaniu Marka Grachuty i innych wybitnych artystów były wielokrotnie nagradzane, m.in. na Studenckim Festiwalu Piosenki i Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu (Nagroda Główna w 1977 r.). Pawluśkiewicz jest kompozytorem muzyki teatralnej, związanym z wieloma polskimi scenami, m.in. Starym Teatrem i Teatrem Stu w Krakowie oraz z Teatrem Narodowym i Teatrem Powszechnym w Warszawie. Jest współautorem musicalu Szalona lokomotywa (1977), opery Kur zapiał (1980) i Opery żebraczej (1991). Komponował też muzykę do filmów: kilkudziesięciu krótkometrażowych (Nagroda na XII Festiwalu Filmów Krótkometrażowych Krakowie w 1975 r.) i wielu fabularnych reżyserowanych m.in. przez F. Falka, T. Zgadło, J. Zaorskiego, W. Krzystka, K. Kieślowskiego i A. Holland. W 1992 roku powstają: Nieszpory Ludźmierskie do słów Leszka Aleksandra Moczulskiego (Nagroda na I Festiwalu Twórczości Telewizyjnej). 1994 rok przynosi Harfy Papuszy, a 1996  Nowy Radosny Dzień  ostatnią przed Amat Vita pozycję fonograficzną kompozytora. W 1999 roku ma miejsce światowa premiera oratorium Droga, Życie, Miłość.

Jan Kanty Pawluśkiewicz wystawia żel-arty od 1999 roku. od tego czasu odbyło się około 30 wystaw we wszystkich większych miastach Polski. Jego prace znajdują się w zbiorach polskich oraz w Japonii i Stanach Zjednoczonych.

Footer

The Historical Museum in Bielsko-Biała
address ul. Wzgórze 16, 43-300 Bielsko-Biała
phone sekretariat: 33 811 10 35
phone kasa / ekspozycja: 33 817 13 61
e-mail sekretariat@muzeum.bielsko.pl
www www.muzeum.bielsko.pl
Sekretariat czynny: pn - cz 9:00 - 15:00, pt 9:00 - 14:00

Prawa autorskie. W braku odmiennego zastrzeżenia, prawa autorskie do treści niniejszej strony internetowej posiada Muzeum Historyczne w Bielsku Białej. Żadne materiały, poza materiałami określonymi jako materiały do pobrania, znajdujące się na niniejszej stronie internetowej nie mogą być reprodukowane lub przesyłane w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób bez pisemnego zezwolenia jej Właściciela. Treści w materiałach do pobrania nie mogą być w żaden sposób modyfikowane bez pisemnej zgody Właściciela tej strony internetowej.

RODO

Zastrzeżenia prawne. Właścicielem i operatorem niniejszej strony internetowej jest Muzeum Historyczne w Bielsku – Białej z siedziba przy ulicy Wzgórze 16, 43-300 Bielsko - Biała. Publikowane na stronie internetowej informacje i cenniki nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego. Muzeum Historyczne w Bielsku – Białej dokłada wszelkich należytych starań w celu zapewnienia rzetelności prezentowanych informacji. Istnieje jednak zawsze ryzyko pojawienia się pewnych nieścisłości.