Historické muzeum v Bielsku-Białej

Kulturní Instituce Samosprávného Slezského Kraje

VI Textile Art of Today

Start date End date

Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej – STARA FABRYKA,
pl. Żwirki i Wigury 8, 43-300 Bielsko-Biała

VI Textile Art of Today

Wystawa nagrodzonych prac

Textile Art of Today, to cykliczna, międzynarodowa wystawa w formie konkursu, prezentowana w krajach Grupy Wyszehradzkiej. Celem projektu jest ukazanie współczesnej tkaniny artystycznej jako dziedziny twórczej o dużym potencjale rozwiązań technologicznych. W selekcji prac szczególną rolę odgrywa innowacyjność rozwiązań formalnych, eksperymentowanie, przekraczanie granic znanych i tradycyjnych metod tkackich i tekstylnych.

Tematem przewodnim VI Textile Art of Today jest „ENVIRO and ART” zachęcający uczestników do refleksji nad ochroną środowiska, zmianami klimatycznymi i ich szkodliwym wpływem na planetę i społeczeństwo.

Triennale jest swoistym hołdem dla Boženy Augustínovej (1939-2005) wybitnej słowackiej artystki, która zajmowała się malarstwem, ilustrowaniem książek, plakatem, grafiką, a przede wszystkim tworzeniem tkanin, w których wełniane włókna łączyła z aplikacjami, tekstyliami, haftami, obrazami i fotografiami, stając się w ten sposób prekursorką techniki Arttex.

Organizatorem Textile Art of Today jest Stowarzyszenie Triennale Tkaniny Bez Granic  ze Słowacji.

Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej jest partnerem wydarzenia.

Plakat informujący o wydarzeniu
tkanina ręcznie tkana o wzorze  z widocznymi motywami wątku i osnowy; w miejscach splotu widoczne abstrakcyjne znaki
Anneke KLEIN Portal randkowy. Wyrazy wewnętrznych pragnień. tkanie ręczne, haft, malarstwo, 2020
Instalacja przestrzenna. Na niskim, nieregularnym postumencie widoczne są formy ponad 3o kruków, naturalnej wielkości, wykonanych z tkaniny z aplikacjami z cekinów i czarnych piór. Są w różnych pozach, ukazane jakby w momencie po lądowanu. Na tą grupą, wz
Przestrzeń sali wystawowej; na pierwszym planie widoczna jest instalacja, na którą składa się blisko 100 figurek przeróżnych martwych ptaków wykonanych ze sznurków, poukładanych na niewysokim podłużnym postumencie. W tle widać ścianą ekspozycyjną z delika
Przestrzeń sali wystawowej; na pierwszym planie widoczne są wiszące w przestrzeni białe, wykrochmalone i udrapowane na sztywno w różne formy, kaftaniki niemowlęce. Na drugim planie widoczna jest ściana z ekspozycją pozostałych obiektów artystycznych. Od l
Połówki skorupek wielkości 3-4 cm, w których umieszczone są nasiona lnu. Kilka skorupek zaszytych jest delikatną przeźroczystą tkaniną, przez które prześwitują nasionka lnu.

Footer

Historické muzeum v Bielsku-Białej
address ul. Wzgórze 16, 43-300 Bielsko-Biała
phone sekretariat (pn - pt, 9:00 - 15:00): 33 811 10 35
phone kasa / ekspozycja: 33 817 13 61
e-mail sekretariat@muzeum.bielsko.pl
www www.muzeum.bielsko.pl

Prawa autorskie. W braku odmiennego zastrzeżenia, prawa autorskie do treści niniejszej strony internetowej posiada Muzeum Historyczne w Bielsku Białej. Żadne materiały, poza materiałami określonymi jako materiały do pobrania, znajdujące się na niniejszej stronie internetowej nie mogą być reprodukowane lub przesyłane w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób bez pisemnego zezwolenia jej Właściciela. Treści w materiałach do pobrania nie mogą być w żaden sposób modyfikowane bez pisemnej zgody Właściciela tej strony internetowej.

RODO

Zastrzeżenia prawne. Właścicielem i operatorem niniejszej strony internetowej jest Muzeum Historyczne w Bielsku – Białej z siedziba przy ulicy Wzgórze 16, 43-300 Bielsko - Biała. Publikowane na stronie internetowej informacje i cenniki nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego. Muzeum Historyczne w Bielsku – Białej dokłada wszelkich należytych starań w celu zapewnienia rzetelności prezentowanych informacji. Istnieje jednak zawsze ryzyko pojawienia się pewnych nieścisłości.