Historické muzeum v Bielsku-Białej

Kulturní Instituce Samosprávného Slezského Kraje

Koncert Chorus Polonicus Gothoburgensis
W noworocznym już nastroju

End date Start date

chór - zdjęcie zbiorowe 
Chorus Polonicus Gothoburgensis powstał w kwietniu 1999 roku przy Związku Polskich Katolików w Göteborgu, początkowo jako chór mieszany, obecnie jako chór żeński.

Założycielem chóru jest Wojciech Głuch, pedagog,  kompozytor i dyrygent. Zespół koncertuje w wielu miastach europejskich – Oslo, Kopenhaga, Budapeszt, Skopje, Sztokholm, Wilno, Petersburg  – i  stawia sobie za cel kultywowanie polskich tradycji w środowiskach polonijnych oraz integrację międzynarodową.


portret: Wojciech Głuch

Wojciech Głuch
W 1972 roku ukończył studia w Akademii Muzycznej w Warszawie na Wydziale Pedagogiki Muzycznej i Dyrygentury choralnej. Po studiach pełnił funkcję kierownika muzycznego Teatru STS i Teatru Rozmaitości w Warszawie.
Jako pedagog, dyrygent i kompozytor współpracował z wieloma instytucjami  artystycznymi w Polsce i za granicą – teatry, radio,TV, studia opracowań filmów, szkoły muzyczne i teatralne.
Równoczesne zainteresowania – kompozycja muzyki filmowej i teatralnej – zaowocowały wieloma prezentacjami i nagrodami.
Z ważniejszych warto wymienić spektakle muzyczne i musicale: Lizystrata , Poza rzeczywistością, Czupurek, Alicja w krainie czarów, Panna Tutli Putli, Kariera Alfa Omegi, Sny pod fumarolą , Okno mistrza świata, oraz muzykę filmową: Gazda z Diabelnej, Życie Kamila Kuranta, Królewskie sny, Spokojne lata; a także autorskie programy telewizyjne: Ta chwila na teatr, Pan profesor.
Warto wspomnieć również o koncertach – Glorie na chór i orkiestrę, Formation na orkiestrę kameralną, Syntax na dwa  fortepiany, miniatury fortepianowe, trzy kwartety smyczkowe, muzyka baletowa i wiele pieśni na sopran i bas-baryton, a Pieśni do słów poetów powstania warszawskiego powstały na zamówienie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Od wielu lat współpracuje z Departamentem Muzyki i Tańca przy Folkuniversitet w Göteborgu, uczestnicząc tam również w artystycznym życiu polonijnym –prowadzi zespół Chorus Polonicus Gothoburgensis.
Za swoją pracę artystyczną, jak i wkład w promowanie kultury polskiej oraz integrację miedzynarodową, został odznaczony w styczniu 2013 roku Złotym Medalem Zasługi.

portret: Marcin Dominik Głuch

Marcin Dominik Głuch
Marcin Dominik Głuch jest pianistą, solistą, kameralistą, pianistą baletowym i korepetytorem operowym, dyrygentem, antropologiem kultury i kompozytorem. Urodził się 7 maja 1973 roku w Warszawie. Studiował w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie dyrygenturę chóralną u Antoniego Szalińskiego, kameralistykę fortepianową u Krystyny Makowskiej-Ławrynowicz oraz kompozycję pod kierunkiem Romualda Twardowskiego. Swoją pracę magisterską pt. Obecność polskiej kultury muzycznej w Göteborgu na przykładzie Filharmonii napisał i obronił z wynikiem celującym w czerwcu 1997 roku.
Od 1997 roku mieszka w Szwecji w Göteborgu. W latach 2002–2007 współpracował z Instytutem Polskim w Sztokholmie, Rzymie i Pradze, Szwedzkim Kościołem Protestanckim w Berlinie, w Nicei, Paryżu i Palmie na Majorce. W sezonie artystycznym 2006–2007 był gościnnym pianistą i chórmistrzem Teatru Muzycznego „Rampa” na Targówku w Warszawie, gdzie przygotowywał przedstawienie Brat naszego Boga z muzyką Z. Koniecznego. W sezonie artystycznym 2010–2012 był gościnnym kompozytorem Teatru Miejskiego im. A. Fredry w Gnieźnie, gdzie stworzył muzykę do dwóch przedstawień: Gelsomino w Kraju Kłamczuchów, Z miłości.
W latach 2004–2006 był pianistą Baletu Monte Carlo w Monako. Z zespołem tym prezentował się między innymi w takich miejscach, jak: Shanghai Grand Theatre Arts Center, Pekin Tiangiao Theatre w Chinach,  Auditorium de Dijon, Grand Theatre Massenet St. Etienne, Auditorium Merignac Bordeaux we Francji, Teatro de la Maestranza w Hiszpanii, Forum Grimaldi w Monako, Ludwigsburg Schlossfestspiele w Niemczech, Cankarjev Dom w Lubljanie na Słowenii, 32 Festival Internacional Cervantino w Guanajuato w Meksyku oraz w Detroit Opera House i Mahalia Jackson Theater for the Performing Arts w Nowym Orleanie w USA.  
W 2010 roku został dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Mazurskiego Festiwalu Chopinowskiego w Ostródzie, zaś od 2012 do 2014 roku był dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Weekend melomana  w Ostrowcu Świętokrzyskim. Od 2014 do 2016 roku – dyrektorem artystycznym Festiwalu Karpackiego w Dworze Kombornia (Hotele Historyczne Europy).

Marcin Dominik Głuch koncertował w...


Program koncertu

Wojciech Głuch – dyrygent
Hanna Dąbrowska-Futyna – śpiew (alt)
Marcin D. Głuch – fortepian

Pamięci Henryka Mikołaja Góreckiego – muz. Marcin D. Głuch
Vocaliza – Torches – muz. John Joubert
Jag vet en stjärna – muz. G. Riedel sł. B.G. Hallqvist
Adeste Fideles – muz. J. Preatorius sł. A. Borderie
Gdy się Chrystus rodzi
Kołysanka Matki Boskiej –  sł./muz. Jan Czech
Hola, hola pasterze z pola
Z kopyta kulig rwie (Skaldowie)
Kolęda góralska – muz./sł. Jan Czech
Som, Som – muz. St. Wiechowicz
Co ja myślę – T. Sygietynski
Danza, Danza fanciulla gentille – Francesco Durante/Theodore Baker
Though Philomela lost her love – Thomas Morley
Mårgonen – muz. Oskar Lindberg
Så Skimrande var aldrig havet – Evert Taube
En sång om oss – muz. B. Wastesson sł. T. Rangström
The song from Moulin Rouge – Auric, Larue, Engvick
Berceuse  Des dur op. 57 – muz. Fr. Chopin
Agnus Dei – muz. Bob Chilcott
Ya Viene la Vieja – tradycyjna melodia hiszpańska
Sakta vi gå genom stan (Walkin`my baby back home) – Roy Turk/Fred E. Ahlert

Chorus Polonicus Gothoburgensis

Footer

Historické muzeum v Bielsku-Białej
address ul. Wzgórze 16, 43-300 Bielsko-Biała
phone sekretariat (pn - pt, 9:00 - 15:00): 33 811 10 35
phone kasa / ekspozycja: 33 817 13 61
e-mail sekretariat@muzeum.bielsko.pl
www www.muzeum.bielsko.pl

Prawa autorskie. W braku odmiennego zastrzeżenia, prawa autorskie do treści niniejszej strony internetowej posiada Muzeum Historyczne w Bielsku Białej. Żadne materiały, poza materiałami określonymi jako materiały do pobrania, znajdujące się na niniejszej stronie internetowej nie mogą być reprodukowane lub przesyłane w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób bez pisemnego zezwolenia jej Właściciela. Treści w materiałach do pobrania nie mogą być w żaden sposób modyfikowane bez pisemnej zgody Właściciela tej strony internetowej.

RODO

Zastrzeżenia prawne. Właścicielem i operatorem niniejszej strony internetowej jest Muzeum Historyczne w Bielsku – Białej z siedziba przy ulicy Wzgórze 16, 43-300 Bielsko - Biała. Publikowane na stronie internetowej informacje i cenniki nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego. Muzeum Historyczne w Bielsku – Białej dokłada wszelkich należytych starań w celu zapewnienia rzetelności prezentowanych informacji. Istnieje jednak zawsze ryzyko pojawienia się pewnych nieścisłości.