Wernisaż wystaw: Dawne atelier fotograficzne Bielska-Białej oraz Bielski fotograf, który zadziwił świat Jan Drozd vel Hans Drost (1902-1960)

End date Start date

Zamek Książąt Sułkowskich
ul. Wzgórze 16

Wystawy ze zbiorów Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej,
towarzyszące 8. FotoArtFestivalowi im. Andrzeja Batury 2019

Dawne atelier fotograficzne Bielska-Białej.

Wystawa prac mistrzów kamery, działających w dwumieście nad Białą od lat 60. XIX wieku do 1945 roku. Zabytkowe aparaty i dawne techniki fotograficzne, historia poszczególnych atelier, bogata kolekcja oryginalnych fotografii ze zbiorów muzealnych i prywatnych. Zdjęcia na ozdobnych kartonikach firmowych w formatach carte de visite i cabinet portrait, pocztówkowym i innych. Wizerunki indywidualne, portrety grupowe, tableau, sceny rodzajowe.

Bielski fotograf, który zadziwił świat Jan Drozd vel Hans Drost (1902-1960)

Ekspozycja prezentująca dorobek artystyczny najwybitniejszego bielskiego fotografika okresu międzywojnia, wyrastającego z nurtu piktorializmu. Jego dzieła, wystawiane na międzynarodowych salonach, zyskały uznanie w świecie. W swej twórczości, głównie portretowej, chętnie sięgał do dokonań niemieckich ekspresjonistów, podążał za najnowszymi trendami fotografiki. Światowa krytyka najprzychylniej odnosiła się do jego fotomontaży, a za najważniejsze osiągnięcie uznała fotogramy powstałe z wykluczeniem kamery.

Wernisaż: 11 października 2019, godz. 16.00

Wystawy czynne: od 12 października 2019 do 29 marca 2020