Historické muzeum v Bielsku-Białej

Kulturní Instituce Samosprávného Slezského Kraje

Pastelowe miasto. Bielsko-Biała.

Start date End date

Wystawa pokonkursowa z okazji 100-lecia śmierci Stanisława Wyspiańskiego prac wykonanych techniką pastelową, przedstawiających pejzaż Bielska-Białej.

Celem konkursu było zwrócenie uwagi artystów na uroki miejskiego pejzażu stolicy Podbeskidzia i pozyskanie przez Muzeum w Bielsku-Białej nowych ikonograficznych wizerunków miasta.

Bielsko-Biała niegdyś dwumiasto na pograniczu Śląska i Małopolski posiada doskonałe walory turystyczno-krajoznawcze zarówno letnią, jak i zimową porą. Choć jest bardzo atrakcyjnie położone nie było miejscem organizowania plenerów, a mimo to jego architektura, urbanistyka, detal i panorama umieszczona na tle górskiego krajobrazu stały się tematem licznych prac malarskich, graficznych i rysunkowych twórców dwudziestolecia międzywojennego XX wieku, polskich i obcych, m.in.: Adama Bunscha, Jakuba Glasnera, Viktora Straussa, Richarda Harlfingera. Po drugiej wojnie światowej tematykę tę podejmowali m.in. artyści z Grupy Beskid. Nawiązując do tych tradycji Muzeum zaprosiło artystów do odwiedzenia naszego pięknego miasta i podzielenia się z nami swoimi wrażeniami wyrażonymi w formie pastelowych kompozycji.

Wybór techniki pastelu, jako wyróżnika konkursu zbiegał się z 100. rocznicą śmierci wybitnego polskiego pastelisty Stanisława Wyspiańskiego (1869-1907), który w tej trudnej technice rysunkowej utrwalił nie tylko tak powszechnie znane wizerunki dzieci, ale także liczne plenery miejskie.

Footer

Historické muzeum v Bielsku-Białej
address ul. Wzgórze 16, 43-300 Bielsko-Biała
phone sekretariat (pn - pt, 9:00 - 15:00): 33 811 10 35
phone kasa / ekspozycja: 33 817 13 61
e-mail sekretariat@muzeum.bielsko.pl
www www.muzeum.bielsko.pl

Prawa autorskie. W braku odmiennego zastrzeżenia, prawa autorskie do treści niniejszej strony internetowej posiada Muzeum Historyczne w Bielsku Białej. Żadne materiały, poza materiałami określonymi jako materiały do pobrania, znajdujące się na niniejszej stronie internetowej nie mogą być reprodukowane lub przesyłane w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób bez pisemnego zezwolenia jej Właściciela. Treści w materiałach do pobrania nie mogą być w żaden sposób modyfikowane bez pisemnej zgody Właściciela tej strony internetowej.

Zastrzeżenia prawne. Właścicielem i operatorem niniejszej strony internetowej jest Muzeum Historyczne w Bielsku – Białej z siedziba przy ulicy Wzgórze 16, 43-300 Bielsko - Biała. Publikowane na stronie internetowej informacje i cenniki nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego. Muzeum Historyczne w Bielsku – Białej dokłada wszelkich należytych starań w celu zapewnienia rzetelności prezentowanych informacji. Istnieje jednak zawsze ryzyko pojawienia się pewnych nieścisłości.

Polityka prywatności