Historické muzeum v Bielsku-Białej

Kulturní Instituce Samosprávného Slezského Kraje

Henryk Marian Malesa – Kurorty

Start date End date

Henryk Marian Malesa

Fotografik, menadżer, urodzony w 1950 roku, członek Związku Polskich Artystów Fotografików, członek Rady Fundacji Centrum Fotografii. Współpracuje z „Jazz Forum” i Galerią B&B w Bielsku Białej. Absolwent  Uniwersytetu Warszawskiego.  W jego zainteresowaniach fotograficznych głównym tematem jest jazz i jego okolice, a także człowiek i jego otoczenie.

Zrealizowane projekty indywidualne:
Moment’s notice – wystawa fotografii znanych muzyków jazzowych. Próba utrwalenia muzyki i jej wykonawców z oddaniem atmosfery miejsca i emocji wykonawcy.
W stronę człowieka – wystawa fotografii człowieka w jego naturalnym otoczeniu z kontrapunktem sytuacyjnym lub portretowym.  
Nowy Orlean, klimaty zwiane wiatrem – wystawa fotografii w rodzaju nostalgicznej wędrówki po ulicach, klubach jazzowych i bluesowych Nowego Orleanu sprzed huraganu w 2005 roku.
Ma na swoim koncie 40 wystaw indywidualnych w kraju i za granicą. Jego prace znajdują się w zbiorach prywatnych.

O fotografii:
Fotografia od swego zarania była zwierciadłem chwili, bez względu na temat. Zrozumienie przemijania przy fotograficznej nieprzemijalności dało fotografii siłę dokumentu historycznego, natomiast świadomość artystyczna twórcy stworzyła z fotografii sztukę z kreacją podstawowego atrybutu, czyli obrazu. Mimo że fotografia jest stosunkowo młodą sztuką, potrafiła, ze względu na nowoczesność właśnie, wykreować nowe widzenie otaczającej nas rzeczywistości z wykorzystaniem ujęć momentalnych, grą światła, konstrukcji kadru oraz inwencji artystycznej twórcy. Uznając powyższe za kanon, a nie każdy musi się z tym zgodzić, fotografia pozostaje fotografią w swym pierwotnym znaczeniu. I taką fotografię uprawiam.

O sztuce:
Siła sztuki polega na przekraczaniu ludzkich wyobrażeń, albowiem to człowiek jest jej odbiorcą i jej podmiotem. Obraz, wiersz, rzeźba czy instalacja to niewyobrażalne, nadrzeczywiste i ponadczasowe. To oddanie otaczającej nas rzeczywistości zarówno materialnej,jak i mentalnej. To również próba zrozumienia nas samych, naszych rojeń, marzeń i naszego miejsca we wszechświecie. Dlatego żmudne tłumaczenie sztuki, by ją zrozumieć, jest także sztuką. 

Footer

Historické muzeum v Bielsku-Białej
address ul. Wzgórze 16, 43-300 Bielsko-Biała
phone sekretariat (pn - pt, 9:00 - 15:00): 33 811 10 35
phone kasa / ekspozycja: 33 817 13 61
e-mail sekretariat@muzeum.bielsko.pl
www www.muzeum.bielsko.pl

Prawa autorskie. W braku odmiennego zastrzeżenia, prawa autorskie do treści niniejszej strony internetowej posiada Muzeum Historyczne w Bielsku Białej. Żadne materiały, poza materiałami określonymi jako materiały do pobrania, znajdujące się na niniejszej stronie internetowej nie mogą być reprodukowane lub przesyłane w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób bez pisemnego zezwolenia jej Właściciela. Treści w materiałach do pobrania nie mogą być w żaden sposób modyfikowane bez pisemnej zgody Właściciela tej strony internetowej.

Zastrzeżenia prawne. Właścicielem i operatorem niniejszej strony internetowej jest Muzeum Historyczne w Bielsku – Białej z siedziba przy ulicy Wzgórze 16, 43-300 Bielsko - Biała. Publikowane na stronie internetowej informacje i cenniki nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego. Muzeum Historyczne w Bielsku – Białej dokłada wszelkich należytych starań w celu zapewnienia rzetelności prezentowanych informacji. Istnieje jednak zawsze ryzyko pojawienia się pewnych nieścisłości.

Polityka prywatności