Historické muzeum v Bielsku-Białej

Kulturní Instituce Samosprávného Slezského Kraje

Dialog Apolla z Dionizosem

Start date End date

Wystawa prac studentów z Pracowni Malarstwa dr hab. Jagody Adamus z Instytutu Sztuki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, Wydziału Artystycznego w Cieszynie.

7 marca 2007 r. w Galerii Zamkowej w Muzeum w Bielsku-Białej została otwarta wystawa Dialog Apolla z Dionizosem. Wystawa jest pokazem prac malarskich studentów zdobywających doświadczenia twórcze w cieszyńskim Instytucie Sztuki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, a zobaczyć na niej można obrazy Alicji Jakimów, Justyny Karasińskiej, Marii Kępy, Moniki Kierepki, Bożeny Pilarczyk, Doroty Trojan i Doroty Urban – studentek III Roku Grafiki oraz Dominiki Piechy – studentki II Roku Edukacji Artystycznej.

Wystawa stanowi prezentację kilku postaw w sposób różnorodny realizujących swój własny dialog z dwoma odmiennymi sposobami wyrazu ludzkiej aktywności twórczej – apollińskiej, kontemplatywnej, której istota opierać się miała na spokojnym, dającym wgląd w poznanie, przyglądaniu się światu oraz ekspresyjnej, dionizyjskiej, wypływającej z duszy i na duszę mającej wpływ. Obrazy pokazane na wystawie noszą znamiona zarówno jednej, jak i drugiej natury, w sposób jednak harmonijny – albo dopełniających się, albo przenikających wzajemnie. Dionizyjskie kompozycje budowane z indywidualnego punktu widzenia, emanują klimatem osobistych nastrojów, grając wyciszoną nastrojowością albo bardziej skondensowaną ekspresją. Etiudy apollińskie, zrodzone z dłuższej kontemplacji przedmiotów świata, studzą emocje, podporządkowując je prawom ładu, spokoju i harmonii. Dawna odrębność obu obszarów wypowiedzi w pracach młodych adeptów sztuki znalazła płaszczyznę porozumienia. Apollon wkroczył niejako w rewiry nie jemu, lecz Dionizosowi podległe, sprawiając, że obrazy zrodzone z napięć i emocji nasączyły się pierwiastkiem kontemplacji. Nie straciły emocjonalnego wyrazu, zyskały jedynie spokojniejsze brzmienie. Napięcia, rozdarcia i emocje nie zostały odrzucone, pokazano je jednak środkami dalekimi od konieczności odwoływania się do decyzji prowokujących chaos i ekstatyczną dynamikę. Wstrzemięźliwość ekspresyjnej wylewności nie zniwelowała siły dramatycznych sensów, raczej zasugerowała je subtelnym tonem harmonii.

Jagoda Adamus

Footer

Historické muzeum v Bielsku-Białej
address ul. Wzgórze 16, 43-300 Bielsko-Biała
phone sekretariat (pn - pt, 9:00 - 15:00): 33 811 10 35
phone kasa / ekspozycja: 33 817 13 61
e-mail sekretariat@muzeum.bielsko.pl
www www.muzeum.bielsko.pl

Prawa autorskie. W braku odmiennego zastrzeżenia, prawa autorskie do treści niniejszej strony internetowej posiada Muzeum Historyczne w Bielsku Białej. Żadne materiały, poza materiałami określonymi jako materiały do pobrania, znajdujące się na niniejszej stronie internetowej nie mogą być reprodukowane lub przesyłane w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób bez pisemnego zezwolenia jej Właściciela. Treści w materiałach do pobrania nie mogą być w żaden sposób modyfikowane bez pisemnej zgody Właściciela tej strony internetowej.

Zastrzeżenia prawne. Właścicielem i operatorem niniejszej strony internetowej jest Muzeum Historyczne w Bielsku – Białej z siedziba przy ulicy Wzgórze 16, 43-300 Bielsko - Biała. Publikowane na stronie internetowej informacje i cenniki nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego. Muzeum Historyczne w Bielsku – Białej dokłada wszelkich należytych starań w celu zapewnienia rzetelności prezentowanych informacji. Istnieje jednak zawsze ryzyko pojawienia się pewnych nieścisłości.

Polityka prywatności