The Historical Museum in Bielsko-Biała

The Culture Institution of the Silesian Voivideship Self-government

„Plotka” Jadwigi Smykowskiej

Start date End date

Rok 2018 został ogłoszony Rokiem Europejskiego Dziedzictwa Kultury. W jego ramach Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej proponuje Państwu projekt Złap kontakt ze sztuką, czyli cykl pokazów Wypatrzone w magazynie. Pierwsza odsłona nastąpi w terminie 21 kwietnia – 17 czerwca, a przedmiotem ekspozycji będzie płaskorzeźba Plotka wykonana w drewnie lipowym przez Jadwigę Smykowską w 1973 roku.

Jadwigę Smykowską (1945–2017) cenimy przede wszystkim jako mistrzynię drzeworytu sztorcowego, laureatkę prestiżowej nagrody Międzynarodowego Stowarzyszenia Drzeworytników XYLON w Szwajcarii w 1979 roku. Spod jej ręki wyszło wiele wspaniałych czarno-białych kompozycji, charakteryzujących się wielką siłą wyrazu, osiągniętą zarówno poprzez doskonałość warsztatu, jak i wnikliwe przemyślenie tematu oraz udaną kompozycję. W jej grafikach różne rzeczywistości wchodzą w niezwykłą symbiozę. Świat realny, często prowincjonalny, miesza się z tematyką biblijną, literacką i filozoficzną. Sceny z werystycznie wręcz odzwierciedlonymi sylwetkami ludzi i zwierząt, opatrzone są pisanym komentarzem zaczerpniętym z właściwych źródeł lub będących autorską opinią artystki. Prace mają także konkretne, często wielopłaszczyznowe tytuły, dające odbiorcy pewne drogowskazy w szerokich polach poszukiwań.

Mniej znamy ją jako rzeźbiarkę, autorkę płaskorzeźb, często o dość dużych rozmiarach. Jedna z nich – Plotka – została zakupiona do zbiorów Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej. Pracę tę charakteryzuje z jednej strony oszczędność użytych środków – miękki modelunek w naturalnym drewnie lipowym, którego szlachetność podkreślona jest woskowaniem, z drugiej, niezwykle zagęszczona kompozycja, wypełniona na zasadzie horror vacui. Jest to pozioma forma o gęsto zaludnionej powierzchni. Z lewej strony widać dwie nagie młode dziewczyny. Z prawej pięć fragmentów różnych twarzy. Jedna spokojna, jakby zadumana, pozostałe wykrzywione w grymasach niechęci, złości, szyderstwa, a może nawet bólu i strachu. Pośrodku nasze oczy przykuwa nieco inna fizjonomia, cała pokryta drobną linią cięć, jakby porośnięta sierścią, jej nos ma coś zwierzęcego, a nad czołem widoczne są diabelskie rogi. Autorka zawarła tutaj swoisty wykład moralny, ukazała walkę dobra ze złem, nagość prawdy przeciwstawiła brzydocie kłamstwa. To ilustracja tytułowej plotki, informacji, która rzucona mimochodem, przekazywana z ust do ust, z czasem urasta do niespotykanych form, zadając krzywdę niewinnym osobom. Zamyślona postać z prawej strony to swoiste uosobienie namysłu nad istotą plotki, ale to także zaduma nad sensem i istotą życia. Warto dodać, że praca ta w podtytule dedykowana jest Pamięci prof. Leona Manteuffla, zmarłego w 1973 roku profesora medycyny, chirurga, twórcy chirurgii klatki piersiowej i serca, a prywatnie brata – zgładzonego podczas II wojny światowej – utalentowanego plastyka Edwarda Manteuffla. Jest to tym bardziej wymowne, że artystka sama – będąc córką lekarza – przez lata zmagała się z różnymi problemami zdrowotnymi, których nie ukrywała i na które niestrudzenie poszukiwała skutecznych rozwiązań. Kłopoty te nie przeszkadzały jej jednak cieszyć się pełnią życia i dawać tę radość innym.

Jadwiga Smykowska była nie tylko niezwykle zdolną i pracowitą artystką, ale także wybitnym pedagogiem. Przez wiele lat dzieliła się swoim doświadczeniem z kolejnymi rocznikami studentów na katowickim Wydziale Grafiki krakowskiej ASP, a potem w cieszyńskiej filii Uniwersytetu Śląskiego.

Oprac. K. Kawczak

J. Smykowska, -Plotka-, 1973 r., fot. K. Morcinek

Footer

The Historical Museum in Bielsko-Biała
address ul. Wzgórze 16, 43-300 Bielsko-Biała
phone sekretariat (pn - pt, 9:00 - 15:00): 33 811 10 35
phone kasa / ekspozycja: 33 817 13 61
e-mail sekretariat@muzeum.bielsko.pl
www www.muzeum.bielsko.pl

Prawa autorskie. W braku odmiennego zastrzeżenia, prawa autorskie do treści niniejszej strony internetowej posiada Muzeum Historyczne w Bielsku Białej. Żadne materiały, poza materiałami określonymi jako materiały do pobrania, znajdujące się na niniejszej stronie internetowej nie mogą być reprodukowane lub przesyłane w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób bez pisemnego zezwolenia jej Właściciela. Treści w materiałach do pobrania nie mogą być w żaden sposób modyfikowane bez pisemnej zgody Właściciela tej strony internetowej.

Zastrzeżenia prawne. Właścicielem i operatorem niniejszej strony internetowej jest Muzeum Historyczne w Bielsku – Białej z siedziba przy ulicy Wzgórze 16, 43-300 Bielsko - Biała. Publikowane na stronie internetowej informacje i cenniki nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego. Muzeum Historyczne w Bielsku – Białej dokłada wszelkich należytych starań w celu zapewnienia rzetelności prezentowanych informacji. Istnieje jednak zawsze ryzyko pojawienia się pewnych nieścisłości.

Privacy policy