The Historical Museum in Bielsko-Biała
Silesian Voivodeship Cultural Institution
Stara Fabryka, pl. Żwirki i Wigury 8
Sprawy/Matters to wystawa indywidualna Joanny Zemanek, na której artystka zaprezentuje swoje ważniejsze realizacje i projekty. Większość prac autorka wykonuje w technikach…
Wystawa wpisuje się w cykl ekspozycji przypominających animatorów życia plastycznego w Bielsku-Białej. Stanisław Szpineter związany był z Bielskiem-Białą ponad czterdzieści lat. Był malarzem (oleje, akwarele, dekoracje ścienne), rysownikiem (ołówek, kredki, tusz), projektantem (neony, aranżacje wnętrz, opakowania, ilustracje, afisze i in.), nauczycielem przedmiotów artystycznych (PIRR, PLTP, POKP, technika gastronomiczne i budowlane) oraz inicjatorem budowy samodzielnego Pawilonu Wystawowego ZPAP (ob. Galeria Bielska BWA). Bogaty zespół prezentowanych prac (pejzaże, portrety, projekty) i archiwaliów (fotografie, dokumenty, tzw. zeszyty pogodowe) obrazuje wszystkie obszary aktywności Stanisława Szpinetera.
Wernisaż „Widok z okna” – afirmacja świata w twórczości Stanisława Szpinetera (1906−1997)
UWAGA! Spotkanie zostało odwołane. Przepraszamy.
Listopadowe spotkanie nosi tytuł " Ratuj się kto może" prowadzi Dorota Stalińska.
Zamek książąt Sułkowskich
Stare Kino w Starym Zamku
Magiczny alfabet: Filmy i Twórcy
Spotkania prowadzone przez Stanisława Janickiego
Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej oraz Stowarzyszenie na Rzecz Odnowienia Kaplicy Zamkowej zapraszają na wykład „Książęta Sułkowscy a luteranie”, który poprowadzi dr Grzegorz Madej. Spotkanie uświetni kwartet Baroque Show w składzie: Dominika Malik – flet poprzeczny, Aleksandra Konior – flet poprzeczny, Marta Kaźmierczak – wiolonczela i Marta Zimmer-Kokoszewska – fortepian. W programie kameralne kompozycje muzyczne od renesansu po barok, w tym utwory Georga Philippa Telemana, kapelmistrza na protestanckim dworze Promnitzów w Pszczynie i Żarach.
Wstęp wolny (przewidziana kwesta na rzecz odnowienia kaplicy zamkowej)
Justyna Młynarczyk − viola da gamba
Piotr Młynarczyk − viola da gamba
Maurycy Raczyński − klawesyn
Na program koncertu składają się utwory najwybitniejszych kompozytorów francuskiego baroku z końca XVII i początku XVIII wieku takich jak Monsieur de Sainte-Colombe i Marina Maraisa (którzy to wirtuozi są bohaterami znanego filmu Alaina Corneauta pt. Wszystkie poranki świata) oraz Élisabeth Jacquet de la Guerre’y − pięcioletnie dziecko oczarowała swoją grą Ludwika XIV − Króla Słońce, a także Josepha Bodina de Boismortiera, który będąc muzykiem bez patrona zbił ogromną fortunę jako kompozytor i wydawca.
Bielsko-Biała, 13 – 26 października 2017
Pokazujemy różnorodność świata fotografii – tematyczną i estetyczną.
Zaproszeni artyści to obywatele świata, wybitni twórcy o światowej renomie.
Łączy nas fotografia oraz życzliwość do świata i ludzi.
Wystawy festiwalowe w Starej Fabryce, pl. Żwirki i Wigury 8, Bielsko-Biała
Zamek książąt Sułkowskich
Stare Kino w Starym Zamku
Magiczny alfabet: Filmy i Twórcy
Ewa Bąk – fortepian
Łukasz Gaj – śpiew (tenor)
W programie znane i lubiane przeboje opery i operetki, m.in.: G. Verdiego, G. Donizettiego, K. Zellera, J. Straussa, R. Leoncavalla, E. di Capuy.