Muzyka na Zamku
Elżbieta Mrożek-Loska – altówka
Elżbieta Mrożek-Loska jest absolwentką Katowickiej Akademii Muzycznej w klasie altówki prof. Zygmunta Jochemczyka. Jest laureatką konkursów muzycznych (Poznań, Aix-en-Provence, Val Tidone). Należała do grona stypendystów Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci oraz Ministra Kultury. Uczestniczyła w kursach interpretacji muzycznej pod kierunkiem wybitnych pedagogów: Zygmunta Jochemczyka, Stefana Kamasy, Paula de Clercka, Kurta Levina, Grigoria Zhyslina. Przez wiele lat pracowała w Orkiestrze Kameralnej Aukso. Z orkiestrą tą występowała w kraju i za granicą (Szwajcaria, Brazylia, Hiszpania, Anglia, Niemcy, Holandia), grając z wieloma znakomitymi muzykami. Obecnie pracuje jako adiunkt na macierzystej uczelni. Wielokrotnie występowała z Orkiestrą Muzyki Nowej oraz Kwartetem Śląskim, z którym nagrała sekstety Panufnika (płyta nominowana do nagrody Fryderyk 2005) oraz Tansmana. Występowała w Indiach prowadząc sekcję altówek w Symphony Orchestra of India, a także koncercie kameralnym m.in. z Dmitrym Sitkovetskym. Współpracuje z pianistą Zbigniewem Raubo, z którym zrealizowała nagrania sonat Francka i Brahmsa. Jest członkinią Lasoń Ensemble, zespołu z którym występowała na Festiwalach w Kijowie, Lwowie, Pekinie, Ankarze, Istambule, Warszawie na Festiwalach Muzyki Współczesnej oraz na Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku. Zespół ten zrealizował nagrania z Polskimi Kwintetami Fortepianowymi (nominacja do nagrody Fryderyk 2013), a także z muzyką Pawła Hendricha, Justyny Kowalskiej-Lasoń, Stanisława Bromboszcza oraz do filmów: Klisze pamięci, Lekcja Agaty, Mój biegun.
Magdalena Kling-Fender - Skrzypaczka
Koncertuje w kraju i za granicą, specjalizuje się w muzyce kameralnej. Jest związana z Akademią Muzyczną w Łodzi, jako członek Katedry Instrumentów Smyczkowych, gdzie uzyskała w 2014 roku tytuł doktora sztuki. Łódzką uczelnię ukończyła z wyróżnieniem w 1999 r. w klasie prof. Iwony Wojciechowskiej. Swe umiejętności doskonaliła podczas kursów muzycznych w Łańcucie, Żaganiu i Głuchołazach. Ma w dorobku laury w regionalnych, ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach, w których brała udział jako uczennica i studentka. Do najważniejszych należą: III miejsce w Ogólnopolskim Przesłuchaniu Skrzypiec w Elblągu (1993), wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Skrzypcowym im. Stanisława Serwaczyńskiego w Lublinie (1993), nagroda Łódzkiego Towarzystwa Muzycznego w Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Karola Szymanowskiego (1997) oraz wyróżnienie w Międzynarodowym Międzyuczelnianym Konkursie Kameralnym im. Kiejstuta Bacewicza w Łodzi w kategorii tria fortepianowe (1998).Skrzypaczka występowała podczas sesji muzyczno-naukowych organizowanych przez Akademię Muzyczną w Łodzi, m.in. w sesji muzyki współczesnej Musica Moderna. Współpracowała z sekstetem Studio, założonym przez profesorów łódzkiej AM. Nagrywała dla Polskiego Radia i Telewizji, brała też udział w rejestracji muzyki filmowej Wojciecha Lemańskiego do obrazów Piotra Trzaskalskiego Edi (2002) i Mistrz (2005). Artystka dała się poznać słuchaczom kilku polskich festiwali. Pamiętają ją goście Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Wolsztynie (brała udział w dziesiątej, jubileuszowej edycji tej imprezy w 2005 r.) i Nałęczowskiej Wiosny Kulturalnej (2006). Występowała również podczas XXIII Konfrontacji Chopinowskich w pałacu Radziwiłłów w Antoninie w koncercie kompozycji Olgi Hans i Moniki Kędziory. Od wielu lat Magdalena Kling-Fender występuje w duecie fortepianowym z siostrą Katarzyną Kling. Wraz mężem Robertem Fenderem tworzą wspólnie Trio Vivo, które koncertuje już od 1997 roku. W 2011 roku ukazała się nakładem wytwórni DUX debiutancka płyta zespołu z utworami Brahmsa i ArenskyegoNastępnie skrzypaczka zarejestrowała wraz z Robertem Fenderem trio fortepianowe Pawła Kleckiego oraz sonaty na skrzypce i wiolonczelę Kodálya i Ravela.
Robert Fender - Wiolonczelista
Koncertuje jako solista i kameralista, jest związany z Akademią Muzyczną w Łodzi jako adiunkt w Katedrze Instrumentów Smyczkowych. Studia w Akademii Muzycznej w Łodzi pod kierunkiem prof. Stanisława Firleja ukończył z wyróżnieniem w 1999 roku. Umiejętności doskonalił na krajowych i zagranicznych kursach wykonawczych pod okiem znakomitych pedagogów: Zary Nelsovej, Natalii Szachowskiej, Milosa Sadlo, Gerharda Mantela, Karine Georgian, Angelice May. Może pochwalić się wieloma nagrodami, min.: III nagroda na Ogólnopolskim Konkursie Wiolonczelowym im. Dezyderiusza Danczowskiego w Poznaniu (1997), wyróżnienie na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej im. Kiejstuta Bacewicza w Łodzi (1998) oraz nagroda specjalna SPAM na III Międzynarodowym Konkursie Indywidualności Muzycznych im. A. Tansmana w Łodzi (2002). W latach 1998–1999 otrzymywał stypendium Ministra Kultury i Sztuki. Robert Fender koncertował jako solista z orkiestrą Filharmonii Łódzkiej, Concerto Avenna, Bielską Orkiestrą Kameralną oraz Łódzką Orkiestrą Kameralną Camerata. Brał udział w festiwalach i sesjach muzycznych w kraju i za granicą. Artysta dokonał nagrań dla Polskiego Radia w Warszawie, Radia Łódź oraz Telewizji Polskiej. Od 1997 roku jest członkiem tria fortepianowego Trio Vivo. W 2011 roku ukazała się nakładem wytwórni DUX debiutancka płyta zespołu z utworami Brahmsa i Arenskyego. Kolejne dwa krążki w dorobku artysty zawierają trio Pawła Kleckiego oraz sonaty na skrzypce i wiolonczelę Kodálya i Ravela.
Zbigniew Raubo – fortepian
Ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie Andrzeja Jasińskiego, którego został asystentem. Obecnie pracuje jako wykładowca w macierzystej uczelni. Jest laureatem Konkursu im. Karola Szymanowskiego w Łodzi (1987), zdobywcą VI nagrody w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Ferruccio Busoniego w Bolzano (1991) oraz IV nagrody w Konkursie im. Ferenca Liszta w Utrechcie (1992). Występował z wybitnymi polskimi dyrygentami, takimi jak: Jerzy Maksymiuk, Antoni Wit, Agnieszka Duczmal, Jerzy Salwarowski, Mirosław Jacek Błaszczyk, Marek Pijarowski, Tomasz Bugaj, Jerzy Swoboda, Krzysztof Missona, Łukasz Borowicz, Marek Moś, Czesław Grabowski, Renard Czajkowski. W swoim repertuarze posiada ponad trzydzieści utworów na fortepian z orkiestrą. Wśród jego ostatnio zrealizowanych dokonań artystycznych znajdują się m.in.: występ z recitalem na Festiwalu Chopinowskim w Vancouver, festiwalu Poolse Meesters w Belgii czy kursy mistrzowskie i koncert w ramach festiwalu Campos do Jordao w Brazylii. Dokonał szeregu nagrań dla krajowych i zagranicznych firm fonograficznych, m.in. dla: japońskich filii Deutsche Gramophon i RCA, International Music Corporation, firmy DUX i Żuk Records. Jako kameralista współpracował z takimi zespołami, jak kwartety: Śląski, Wilanów i Camerata, a także wybitnymi solistami, jak Bartłomiej Nizioł czy Urszula Kryger. Brał udział w pracach jury konkursów krajowych i zagranicznych, m.in. w Ogólnopolskim Konkursie im. Fryderyka Chopina w Warszawie (2010) oraz Chopin Competition in Asia w Japonii (2011). Wśród jego wychowanków znaleźć można laureatów wielu konkursów muzycznyc
Uprzejmie informujemy, że bilety na koncerty w ramach cyklu Muzyka na Zamku dostępne są tydzień przed planowanym występem w kasie Zamku Książąt Sułkowskich oraz w danym dniu, godzinę przed rozpoczęciem koncertu.
Cennik biletów:
15 zł – bilet cały
8 zł – bilet ulgowy (wg ulg ustalonych w regulaminie Muzeum)