The Historical Museum in Bielsko-Biała

Silesian Voivodeship Cultural Institution

Moc Muzeów – Międzynarodowy Dzień Muzeów

End date Start date End date

Bielskie Muzeum po raz kolejny organizuje Noc Muzeów pełną wrażeń i dodatkowych atrakcji dla zwiedzających. W tym roku pod hasłem Moc Muzeów świętujemy Międzynarodowy Dzień Muzeów, który przypada na 18 maja.

18 maja, godz. 20.00–24.00, wstęp 2 zł.

w programie:

  • 20.30 – Minirecital fortepianowy w wykonaniu Anny Kijanowskiej (Salon Muzyczny)
  • 21.15 – Duet Innesłowa: Artur Sczesny – gitara i Piotr Świeściak – gitara, autorska poezja śpiewana (Salon Muzyczny)
  • 22.00 – Minirecital fortepianowy w wykonaniu Marka Mizery, z niespodzianką (Salon Muzyczny)
  • 23.00 – Duet Mandala: Krzysztof Maciejowski – skrzypce, Jan Stachura – gitara (atrium)
  • oraz konkurs Odkryj Moc Muzeów


Anna Kijanowska

Pianistka znana jest publiczności europejskiej, amerykańskiej, australijskiej, nowozelandzkiej i azjatyckiej. Jej nagranie Mazurków Szymanowskiego  (DUX 417) zyskało uznanie krytyków na całym świecie, w tym również piszących dla „The New York Times” i „Magazynu Muzycznego” BBC w Londynie. Płyta została okrzyknięta przez „Fanfare Magazine” (USA) najlepszą interpretacją tych utworów na świecie, a pan Leonard z „All Music Guide napisał”: występy Kijanowskiej są niesamowicie wirtuozowskie, oszałamiająco charyzmatyczne, zdumiewająco głębokie i nieodparcie fascynujące. Natomiast pan Muse z „Classic Reviews” nazwał jej grę „objawieniem”. 

Jako koncertująca pianistka wzięła udział w wielu festiwalach europejskich, m.in. w festiwalu letnim w Kijowie, festiwalu Interharmony we Włoszech,  Festiwalu Kompozytorów Polskich pod patronatem Henryka Mikołaja Góreckiego w Bielsku-Białej, w Quartet Program na uniwersytecie w Bucknell i w SUNY Fredonia w Nowym Jorku. Podczas tych wydarzeń wystąpiła z wieloma znanymi muzykami, w tym ze skrzypkami Charlesem Castlemanem, Sharon Roffman i Ayano Ninomiyą z Ying Quartet, pianistą Blairem McMillenem z Da Capo Chamber Players i polskim pianistą jazzowym Leszkiem Możdżerem.  Najwięcej wysiłku i entuzjazmu Kijanowska wkłada w promowanie polskiej muzyki na scenie światowej. Obecnie artystka wykłada grę na fortepianie w Instytucie Muzyki w Cieszynie na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
 

Innesłowa

W skład duetu Innesłowa wchodzą: Artur Sczesny - gitarzysta, wokalista i autor wszystkich wykonywanych utworów oraz Piotr Świeściak, gitarzysta i wokalista.  Obaj wcześniej związani z licznymi zespołami wykonującymi szanty, muzykę żeglarską i szeroko pojęty folk. Artur Sczesny jest autorem licznych piosenek na stałe goszczących w repertuarze tychże zespołów. Występuje także solowo w repertuarze poetyckim. Innesłowa to projekt koncertowy zawiązany w 2018 roku, skupiony przede wszystkim na przekazie tekstów, często wieloznacznych, przyprawionych brzmieniem akustycznych gitar.
 

Marek Mizera

Urodził się w Bielsku-Białej, tam też ukończył Liceum Muzyczne w klasie fortepianu Marii Kubicy-Skarbowskiej. Jest absolwentem Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie w klasie fortepianu prof. Kazimierza Gierżoda. Po ukończeniu studiów rozpoczął działalność pedagogiczną i koncertową, zarówno w kraju, jak i za granicą. Występował w takich krajach, jak: Czechy, Słowacja, Bułgaria, Niemcy, Wielka Brytania, Szwecja, Finlandia, Włochy, Austria, Rosja, Ukraina, Szwajcaria, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Arabia Saudyjska, Chiny, Kanada, Angola, Kuba. Współpracował z wybitnymi pedagogami w kraju i za granicą: Józefem Stomplem, Jerzym Godziszewskim, Lazarem Bermanem, Peterem Feuchtwangerem. Ma w swoim dorobku szereg płyt nagranych dla firmy Dux. Jako pedagog związany jest z Uniwersytetem Jana Kochanowskiego w Kielcach, gdzie pracuje na stanowisku profesora.
 

Krzysztof Maciejowski

Krzysztof Maciejowski ur 15 października 1964 r.
Absolwent Liceum Muzycznego w Bielsku Białej w klasie skrzypiec.
Absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej, kierunku kompozycja i aranżacja w klasie Andrzeja Zubka.
Autor muzyki do kilkudziesięciu spektakli teatralnych, m.in. w Teatrze Komedia, Teatrze Kamienica w Warszawie, Teatrze Powszechnym w Łodzi, Teatrze Bagatela w Krakowie, Teatrze Polskim, Teatrze Banialuka w Bielsku-Białej, teatrze Scena Polska w Czeskim Cieszynie, nadal z powodzeniem działający w tej materii.
Laureat dwóch nagród Złota Maska za muzykę teatralną w 2007 i 2019.
Współpracował z różnymi artystami, m.in.:
Mieczysławem Szcześniakiem (m.in. kompozycja pt. Pieśń nad pieśniami zaśpiewana z Kayah),
zespołem De Mono, Magma (współproducent dwóch płyt zespołu tej grupy, m.in. piosenki Aisha, oraz autor kilku kompozycji na obu płytach),
Beatą Bednarz, wokalistką znaną m.in. z zespołu Big Stars, do którego należą Lora Szafran i Patrycja Gola, Marcinem Pospieszalskim.
Na stałe współpracuje z zespołem Golec uOrkiestra jako współproducent, aranżer i również kompozytor.
Jest współtwórcą sukcesu Iwony Loranc (laureatki I nagrody na Festiwalu Piosenki Aktorskiej za piosenkę Kinematografia serc – kompozycja ), jako skrzypek, pianista, kompozytor, aranżer i producent płyty zespołu Tricolor (I nagroda na Festiwalu Piosenki Studenckiej).
Ma za sobą występy na Festiwalu Opolskim, jako wokalista zespołu Salvator (wyróżnienie w koncercie premier).
Autor muzyki filmowej, reklamowej, udźwiękowienia do programów edukacyjnych, piosenek do bajek dla dzieci na CD.
Współtwórca zespołu Dzień Dobry (I nagroda Serce Szczerozłote na festiwalu poświęconym twórczości Marka Grechuty w Krakowie), jako kompozytor, aranżer, wokalista.
 

Jan Stachura

Gitarzysta związany z zespołem Dzień Dobry (w 2008 r. wygrali Serce Szczerozłote na Festiwalu Twórczości Marka Grechuty – Korowód).
Wcześniej współpracował z zespołem Salwator i Tri Color, z którymi grał m.in. na Festiwalu Piosenki w Opolu i Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie.
Od 20 lat nauczyciel gry na gitarze.
 

Footer

The Historical Museum in Bielsko-Biała
address ul. Wzgórze 16, 43-300 Bielsko-Biała
phone kasa / ekspozycja: 33 817 13 61
e-mail sekretariat@muzeum.bielsko.pl
www www.muzeum.bielsko.pl
Sekretariat czynny: 9:00 - 14:00

Prawa autorskie. W braku odmiennego zastrzeżenia, prawa autorskie do treści niniejszej strony internetowej posiada Muzeum Historyczne w Bielsku Białej. Żadne materiały, poza materiałami określonymi jako materiały do pobrania, znajdujące się na niniejszej stronie internetowej nie mogą być reprodukowane lub przesyłane w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób bez pisemnego zezwolenia jej Właściciela. Treści w materiałach do pobrania nie mogą być w żaden sposób modyfikowane bez pisemnej zgody Właściciela tej strony internetowej.

RODO

Zastrzeżenia prawne. Właścicielem i operatorem niniejszej strony internetowej jest Muzeum Historyczne w Bielsku – Białej z siedziba przy ulicy Wzgórze 16, 43-300 Bielsko - Biała. Publikowane na stronie internetowej informacje i cenniki nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego. Muzeum Historyczne w Bielsku – Białej dokłada wszelkich należytych starań w celu zapewnienia rzetelności prezentowanych informacji. Istnieje jednak zawsze ryzyko pojawienia się pewnych nieścisłości.