Zjednoczona, Wolna i Niepodległa. 1918-2008
Dla upamiętnienia 90. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości po 123 latach niewoli i upokorzenia, Muzeum w Bielsku-Białej organizuje wystawę Zjednoczona, Wolna i Niepodległa. 1918-2008.
Założeniem prezentowanej ekspozycji jest przypomnienie wydarzeń głównie z lat 1914-1918, w oparciu o liczne i różnorodne eksponaty pochodzące z tego okresu w układzie chronologiczno-tematycznym. Znajdziemy tu pamiątki, archiwalia (dokumenty, odezwy, afisze, fotografie, pamiątkowe odznaki, odznaczenia, medale, a także militaria z lat 1914-1918) ilustrujące wydarzenia I wojny światowej w skali Europy i wydarzeń lokalnych, tj. faktów związanych z organizowaniem Legionów Polskich i udziałem w nich społeczeństwa naszego miasta. Przykładem tego jest zespół pamiątek związanych z wymarszem Ochotników Bialskich 26 sierpnia 1914 roku pod komendą Henryka Boryczki. Godne uwagi są również pamiątkowe odznaki, odznaczenia i medale wybite dzięki staraniom Naczelnego Komitetu Narodowego, upamiętniające rocznice wydarzeń zrywów narodowych, bitew, wydarzeń państwowych, ze sprzedaży których dochód przeznaczano na rzecz legionistów. Na szczególną uwagę zasługują afisze m.in. odezwy Tymczasowej Rady Stanu Królestwa Polskiego powołanej przez Niemcy i Austrię na mocy Aktu 5 listopada 1916 roku i Rady Regencyjnej do Narodu Polskiego utworzonej 12 września 1917 roku, korespondencja, fotografie dotyczące różnorodnej działalności bialskiego koła Ligi Kobiet NKN na rzecz m.in. pomocy walczącym Legionistom, wdowom po nich i sierotom. Na wystawie zgromadzono również pamiątki związane z wydarzeniami przejęcia władzy w naszym mieście (Powiatowy Komitet Wykonawczy Polskiej Komisji Likwidacyjnej, którego zarząd, jako pierwszy organ polskiej władzy państwowej na czele z dr. Antonim Mikulskim, ukonstytuował się 2 listopada 1918 roku) oraz postaciami zaangażowanymi, do których należeli m.in.: por. Bolesław Kański, por. Klemens Matusiak, dr Antoni Mikulski, dr Daniel Gross, dr Wilhelm Seidl, dyr. Ignacy Stein, gen. Franciszek Aleksandrowicz.
Ekspozycji towarzyszy przygotowany informator z tłem historycznym, przedstawiający odradzanie się Rzeczypospolitej i zachowanie się ludności miast Bielska i Białej u progu niepodległości.