W PRZESTWORZACH ZAPISANI. 90. rocznica śmierci Franciszka Żwirki i Stanisława Wigury
W bieżącym roku przypada 90. rocznica zwycięstwa w największej międzywojennej imprezie lotnictwa sportowego – Międzynarodowych Zawodach Samolotów Turystycznych Challenge w Berlinie – i 90. rocznica śmierci Franciszka Żwirki i Stanisława Wigury.
Pilot Franciszek Żwirko i konstruktor Stanisław Wigura 28 sierpnia 1932 roku, w polskim samolocie RWD-6 pokonali pętlę z Berlina przez Polskę, Czechosłowację, Austrię, Jugosławię, Włochy, Szwajcarię, Francję, Holandię, Danię i Szwecję, wygrywając te zawody. Zwycięstwo miało wymiar sportowy, podnosiło prestiż polskiego przemysłu lotniczego i rozsławiało dobre imię Rzeczypospolitej. Po berlińskim sukcesie, 11 września 1932 roku, Żwirko i Wigura wylecieli z Warszawy na spotkanie z czeskimi kolegami. W rejonie Cieszyna polscy piloci zaskoczeni przez gwałtowną burzę rozbili się pod Cierlickiem Górnym.
Za osiągnięcia w polskim lotnictwie Franciszek Żwirko i Stanisław Wigura zostali odznaczeni Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Wystawę prezentującą zdjęcia z katastrofy, pogrzebu, spotkań upamiętniających, jak i miejsca tragedii, Żwirkowiska, uzupełnione pozycjami książkowymi, można oglądać w Zamku Książąt Sułkowskich do 31 grudnia 2022 roku.