The Historical Museum in Bielsko-Biała

Silesian Voivodeship Cultural Institution

Sztuka to wolność wyboru, prawo do przeżycia i wzruszenia. Stanisław Oczko – historyk sztuki i malarz

Start date End date

Muzeum w Bielsku-Białej
Stowarzyszenie Historyków Sztuki Oddział Górnośląski w Katowicach
zapraszają do udziału w projekcie wystawienniczo-edukacyjno-wydawniczym

16 marca – 2 czerwca 2013 roku

wystawa: Sztuka to wolność wyboru, prawo do przeżycia i wzruszenia. Stanisław Oczko – historyk sztuki i malarz

Stanisław Oczko (1913-1983)

– historyk sztuki, założyciel i wieloletni kierownik Muzeum w Bielsku-Białej, twórca szkolnictwa artystycznego w zakresie sztuk plastycznych w Bielsku-Białej, inicjator i działacz wielu towarzystw kulturalnych i artystycznych, m.in. Związku Polskich Artystów Plastyków oddział w Bielsku-Białej, Towarzystwa Miłośników Ziemi Bielsko-Bialskiej. Podejmował liczne działania na rzecz ochrony zabytków i dziedzictwa kulturowego. Był propagatorem sztuki, jej wielkim miłośnikiem oraz przyjacielem artystów. Sam również tworzył, a malarstwo stanowiło jego osobistą pasję, pozostając nieznane szerszej publiczności. Najbliższy był mu pejzaż – malował łagodne pasma Beskidów, górskie motywy z Białki Tatrzańskiej i Krynicy-Zdroju, widoki równin i pagórków Pomorza, świetliste pejzaże z Bułgarii oraz wielu innych zakątków.

Na ekspozycji zaprezentowany został obszerny materiał archiwalny dokumentujący wszystkie obszary zainteresowań zawodowych i społecznych Stanisława Oczki. Są to – obok różnego typu dokumentów, rękopisów, fotografii archiwalnych, afiszy wystawowych i publikacji – przedmioty osobiste i pamiątki bezpośrednio z nim związane. Jego twórczość plastyczną przybliżają obrazy olejne, prace akwarelowe i rysunki.

Prezentowane obiekty pochodzą z archiwum rodziny Stanisława Oczki oraz ze zbiorów prywatnych i kolekcji Muzeum w Bielsku-Białej. 

Patryk Oczko – kurator wystawy

Wystawa zorganizowana w 100. rocznicę urodzin Stanisława Oczki oraz w ramach obchodów 110-lecia muzealnictwa w Bielsku-Białej.

Projekt sfinansowany z budżetów:
Gminy Bielsko-Biała
Muzeum w Bielsku-Białej
Stowarzyszenia Historyków Sztuki Oddziału Górnośląskiego w Katowicach
Stowarzyszenia Historyków Sztuki Zarządu Głównego w Warszawie

__________________________________________________

marzec – maj 2013

Ślady obecności  – cykl wtorkowych, otwartych, interdyscyplinarnych spotkań dyskusyjnych z udziałem zaproszonych gości.
moderatorzy: Teresa Dudek Bujarek, Kinga Kawczak, Patryk Oczko
Muzeum w Bielsku-Białej, ul. Wzgórze 16
wstęp wolny

26 marca, godzina 17.00

Działalność kulturalno-społeczna Stanisława Oczki, prezentacja reportażu Jerzego Waksmańskiego Pejzaże Bystrej, wśród zaproszonych gości m.in. Jadwiga Oczko-Kozłowska i Wanda Oczko-Zagajewska.

23 kwietnia, godzina 17.00

Początki wyższego i średniego szkolnictwa artysty­cznego w zakresie plastyki w Bielsku: Państwowy Instytut Robót Ręcznych; Szkoła Malarstwa, Rzeźby i Grafiki w Bielsku – Ośrodek Kształcenia Plastycznego; wśród zaproszonych gości m.in.: Alfred Biedrawa, Marian Koim, Ryszard Otręba, Andrzej Rubinkiewicz, Anna Rynio, Karol Śliwka, Ewa Wąsikiewicz-Wolnicka, Ernest Zawada.

7 maja, godzina 17.00

Działalność członków Związku Polskich Artystów Plastyków w Bielsku (1945-1950); wśród zaproszonych gości m.in. Mirosław Mikuszewski.

__________________________________________________

12 kwietnia, godzina 18.00

Uroczysty wernisaż połączony z kuratorskim oprowadzaniem po wystawie i promocją książki autorstwa Patryka Oczki oraz akcją artystyczną pomysłu Bartłomieja Zygmunta Siegmunda.
Muzeum w Bielsku-Białej, ul. Wzgórze 16
wstęp wolny

28 maja 2013

Konferencja naukowa zatytułowana Po obu stronach rzeki Białej. Tradycje muzealne i kolekcjonerskie
prowadzenie: prof. Michał Kliś i dr Ewa Janoszek
Muzeum w Bielsku-Białej, ul. Wzgórze 16
wstęp wolny

Konferencja ma na celu przybliżenie procesu powstawania i tworzenia prywatnych kolekcji, które z biegiem czasu stają u podwalin instytucji muzealnych. Zaproszeni referenci – przedstawiciele środowisk badawczych z Katowic, Krakowa, Cieszyna, Bielska-Białej, Kóz i Żywca – przybliżą postacie wywodzące się z różnych środowisk, ze szczególnym uwzględnieniem terenu Bielska i Białej, funkcjonujące w bardzo odmiennych kontekstach społeczno-kulturowych, którym jednak wspólne było przywiązanie do regionu, poszanowanie jego historii i kultury. Omówione i przypomniane zostaną sylwetki m.in.: kustosza pierwszego Muzeum w Bielsku – E. Schnacka; współtwórcy tradycji muzealnych w Białej – W. Kroczka; założyciela i dyrektora przedwojennego Muzeum Śląskiego w Katowicach – T. Dobrowolskiego; inicjatora zbiorów Izby Historycznej w Kozach – A. Zubera; działalność M. Bożka – właściciela zamku w Grodźcu Śląskim oraz wkład mieszkańców Żywca w tworzenie i rozwój muzeum. Konferencja pozwoli na określenie roli i pozycji bielsko-bialskiego muzealnictwa w perspektywie historyczno-regionalnej, jak i w kontekście teraźniejszości.

Program konferencji:

9.30 – rejestracja uczestników
10.00  – powitanie gości przez Iwonę Purzycką – dyrektora Muzeum w Bielsku-Białej oraz Teresę Dudek Bujarek – prezesa Stowarzyszenie Historyków Sztuki Oddziału Górnośląskiego w Katowicach
10.30  – Leszek Wąs Kolekcjonerska prowincja? Zarys dziejów kolekcjonerstwa prywatnego na historycznym Śląsku Cieszyńskim
11.00  – Piotr Kenig, Edward Schnack, Franciszek Wenzelis, Franciszek Farny i Wilhelm Kroczek – nestorzy bielsko-bialskich muzealników
11.30  – Jarosław Rolak Tadeusz Dobrowolski jako historyk sztuki i muzealnik
 12.00-12.30 – dyskusja i przerwa kawowa
12.30 – Dorota Firlej Muzeum Miejskie w Żywcu – 77 lat historii
13.00  – Bartłomiej Jurzak Adolf Zuber (1911-1971) – prekursor muzealnictwa we wsi Kozy
13.30 – Mariusz Makowski Nowe zbiory w starym zamku – kolekcja Michała Bożka w Grodźcu Śląskim
 14.00-14.30 – dyskusja i podsumowanie konferencji
14.30 – zwiedzanie wystawy Sztuka to wolność wyboru,  prawo do przeżycia i wzruszenia. Stanisław Oczko – historyk sztuki i malarz

Plakat


 Projekt sfinansowany z budżetu:

 Gminy Bielsko-Biała
 Muzeum w Bielsku-Białej
 Stowarzyszenia Historyków Sztuki Oddziału Górnośląskiego w Katowicach
 Stowarzyszenia Historyków Sztuki Zarządu Głównego w Warszawie

„Widok na Hrobaczą Łąkę”?, 1940 rok, akwarela
„Góry Stołowe – Szczeliniec”?, 1970 rok, flamaster
„Tupadły”? 1956 rok, akwarela
Karta ze szkicownika, 1941 rok, tusz
„Pejzaż z Olszówki – wiosna”?, 1956 rok, akwarela
Oprowadzanie po wystawie „Twórczość malarska polskich artystów Bielska-Białej w 20-leciu międzywojennym”?, 1963 rok
W Muzeum Okręgowym w Bielsku-Białej, około 1976 roku
Pisarzowice, 1940 rok
Stanisław Oczko podczas malowania kościoła w Pisarzowicach, 1940 rok
Z Tadeuszem Kiełbasą, Eugenią Kozakówną, Józefem Święsem na Hrobaczej Łące, marzec 1940 roku. Stanisław Oczko pierwszy z lewej strony

Footer

The Historical Museum in Bielsko-Biała
address ul. Wzgórze 16, 43-300 Bielsko-Biała
phone sekretariat (pn - pt, 9:00 - 15:00): 33 811 10 35
phone kasa / ekspozycja: 33 817 13 61
e-mail sekretariat@muzeum.bielsko.pl
www www.muzeum.bielsko.pl

Prawa autorskie. W braku odmiennego zastrzeżenia, prawa autorskie do treści niniejszej strony internetowej posiada Muzeum Historyczne w Bielsku Białej. Żadne materiały, poza materiałami określonymi jako materiały do pobrania, znajdujące się na niniejszej stronie internetowej nie mogą być reprodukowane lub przesyłane w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób bez pisemnego zezwolenia jej Właściciela. Treści w materiałach do pobrania nie mogą być w żaden sposób modyfikowane bez pisemnej zgody Właściciela tej strony internetowej.

RODO

Zastrzeżenia prawne. Właścicielem i operatorem niniejszej strony internetowej jest Muzeum Historyczne w Bielsku – Białej z siedziba przy ulicy Wzgórze 16, 43-300 Bielsko - Biała. Publikowane na stronie internetowej informacje i cenniki nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego. Muzeum Historyczne w Bielsku – Białej dokłada wszelkich należytych starań w celu zapewnienia rzetelności prezentowanych informacji. Istnieje jednak zawsze ryzyko pojawienia się pewnych nieścisłości.