Światło zapomniane - zabytkowe lampy ze zbiorów Janusza Chmielniaka
Janusz Chmielniak, urodzony w 1966 roku w Czechowicach-Dziedzicach, od pokoleń związany z losami tego miasta. Z zawodu elektronik. Od lat osiemdziesiątych zawodowo zajmował się serwisem urządzeń elektronicznych, jednocześnie poświęcając każdy wolny czas na pielęgnowanie swoich pasji, które korzeniami sięgają we wczesne dzieciństwo.
Pośród starych szaf i skrzyń, w tajemniczym klimacie strychu, odnajdywał przedmioty, których przeznaczenie odkrył wiele lat później. Największe emocje budziła stara, przeszklona szafa, której zawartość była jak bilet w podróż ku przeszłości. Od tamtej chwili minęło wiele lat, a każdy rok to nowe odkrycia. Jedna przerdzewiała lampa dała początek wielkiej, życiowej pasji, której wynikiem jest kolekcja, licząca obecnie niemal 400 unikalnych lamp, latarń i latarek. Dzięki wsparciu zawodowych konserwatorów i historyków, każdy z przedmiotów jest dokładnie skatalogowany, poddany rekonstrukcji i konserwacji. Bardzo istotnym elementem stała się historia eksponatów oraz związany z nimi los ludzi, którzy je użytkowali. Dopiero wtedy ich wartość nabiera całościowego znaczenia. Staranny proces renowacji wiąże się z dbałością o najdrobniejsze szczegóły. Elementy uzupełniające muszą być wykonane z materiału zbliżonego wiekowo. Każdy etap rekonstrukcji dokumentowany jest fotograficznie. Większość lamp i latarń, dzięki starannym zabiegom konserwatorskim udało się przywrócić do stanu pierwotnego, umożliwiającego uruchomienie oraz normalną eksploatację.
Przychodzi jednak chwila, kiedy cały ten trud i poświęcenie spotyka zasłużona nagroda. Trudno opisać uczucie, gdy spogląda się na martwy dotąd przedmiot, który zaczyna żyć swoim nowym, ponownie darowanym życiem.
Na wystawie prezentowane będą lampy: kolejowe, gospodarcze, rowerowe, nawigacyjne i okrętowe, militarne i specjalnego przeznaczenia – policja, straż, służba drogowa.