„Roma Ligocka – malarstwo”
Muzeum w Bielsku-Białej zaprasza na wyjątkowe wydarzenie artystyczne – pierwszą w świecie retrospektywną wystawę malarstwa oraz projektów kostiumów scenicznych Romy Ligockiej. Na ekspozycję składać się będą 84 prace malarskie artystki, począwszy od jej czasów studenckich w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, aż po współczesność. Miłośnicy prozy Romy Ligockiej będą mogli oglądać nie tylko jej wysublimowane kobiety i anioły. Aneksem do wystawy będzie prezentacja dorobku kostiumologicznego malarki, złożonego z 33 prac. Do tych najznamienitszych należą projekty do filmu Sławomira Mrożka Powrót, sztuki Petera Turriniego Zero, Zero, dramatu Maksima Gorkiego Na dnie oraz opery Dymitra Szostakowicza Katarzyna Izmajłowa.
Wstępem do wydarzenia niech będą słowa autorki, która tak mówi o swojej twórczości:
„(…) Niewiele się nauczyłam w Akademii Sztuk Pięknych, ale zapamiętałam jedno zdanie naszego profesora: ››maluj szeroką plamą i czystym kolorem‹‹. Otóż ja nigdy nie potrafiłam malować szeroką plamą i czystym kolorem – ale maluję szerokim wachlarzem emocji i czystym poczuciem więzi z tym człowiekiem, którego nawet nie znam, ale wiem, że będzie oglądał mój obraz.” (Fragment rozmowy Iwony Purzyckiej z Romą Ligocką przeprowadzonej wiosną tego roku.)
Muzeum przygotowuje także pierwszy w karierze artystki album jej malarstwa, w którym zaprezentowane zostaną kolorowe reprodukcje 63 dzieł malarskich, podzielone na Prace wczesne, Sceny z życia, Kobiety i anioły oraz Świadectwa. W formie aneksu dołączonych będzie 28 projektów kostiumów.
Amatorów twórczości Romy Ligockiej zachęcamy do odwiedzenia ekspozycji przygotowanej w Zamku książąt Sułkowskich, a także do nabycia albumu w kasie Muzeum.
Wstęp: według cennika
Wydawnictwo:
Roma Ligocka – malarstwo
Muzeum w Bielsku-Białej
Redakcja: Iwona Purzycka
Stron: 104
ISBN: 978-83-881054-0-1
cena: 29 zł
"Roma Ligocka jest najwybitniejszą malarką żydowską swojego pokolenia. Jej subtelne, delikatne obrazy, mówiące do nas spokojnym głosem, zawierają w sobie niezwykłą fascynację i siłę.
Mimo że artystka przyznaje się wprost do literackiego charakteru swoich prac, to jednak są one przede wszystkim dziełami sztuki plastycznej. Perfekcyjny rysunek, delikatne, opalizujące, wibrujące kolory. W swobodnej grze formy i barwy widać całe bogactwo tej sztuki – czasem pełnej namiętności, czasem prawie mistycznej. Kiedy po pierwszym spotkaniu przyjrzymy się tym obrazom ponownie, podejmiemy bardzo osobisty, intymny dialog – pełen melancholii, rozmyślań, intensywności przeżyć." – dr Alana Gross