Wydarzenia związane ze stuleciem niepodległości
18 maja (piątek)
Uroczyste otwarcie wystawy Niepodległa. Od Czytelni Polskiej do Rzeczpospolitej Polskiej
Wystawa czynna do 31 grudnia.
19 maja (sobota)
Noc Muzeów pod hasłem Niepodległa
(śpiewanie patriotycznych pieśni, gra muzealna)
24 wrzesień godzina 16.00 - Książnica Beskidzka, Instytut Pamięci Narodowej, Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej – Zamek książąt Sułkowskich - spotkanie z cyklu „Nasza Niepodległa”: Podróż w znane i nieznane. Odzyskanie niepodległości w muzealiach (wystawa Niepodległa. Od Czytelni Polskiej do Rzeczpospolitej Polskiej - prowadzenie Marek Matlak)
8 listopada (czwartek)
Orły polskie na 100-lecie odzyskania niepodległości - wystawa twórczości Mariana Cholerka
11 listopada (niedziela)
Wystawa Niepodległa. Od Czytelni Polskiej do Rzeczpospolitej Polskiej będzie czynna dla zwiedzających. O godzinach 11.11 i 15.00 – oprowadzanie kuratorskie po wystawie
Warsztaty rodzinne Niepodległa – Rodzina w Muzeum. Z okazji obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej zaprasza dzieci, rodziców, dziadków i opiekunów do udziału w dwóch rodzinnych warsztatach, na których będzie można wykonać – w technice string art – mapę Polski w kolorze biało-czerwonym. Zajęcia odbędą się o godzinie 10:00 i 13:00.
Spotkania w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa – Niepodległa dla wszystkich
9 września (niedziela), godzina 11.00
– Ewakuacja – artystyczny epizod z wielkiej wojny
(prowadzenie Kinga Kawczak)
16 września (niedziela), godzina 11.00
– Wysoka cena „Drogi do zwycięstwa” według Adama Bunscha
(prowadzenie Teresa Dudek Bujarek)
Niedzielne spotkania w Fałatówce – Niedziela z Fałatem, godzina 13.00
(prowadzenie Ewa Kubieniec)
17 czerwca
– Fałat w legionach
9 września
– Za obronę Śląska (spotkanie zorganizowane w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa)
25 listopada
– O polskość Pomorza
Cykl Stare Kino w Starym Zamku - Krótka historia filmu polskiego dedykowana 100, rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę
Zajęcia edukacyjne:
Barwy niepodległości
– Warsztat towarzyszy wystawie Niepodległa. Od Czytelni Polskiej do Rzeczpospolitej Polskiej. Jego celem jest przybliżenie wkładu mieszkańców Bielska, Białej i okolic w walkę o niepodległość Polski oraz patriotycznych tradycji regionu. W części plastycznej poznamy makramę, czyli starożytną sztukę wiązania sznurków bez użycia igieł, drutów lub szydełka. Przy pomocy wyobraźni i sznurka satynowego każdy uczestnik zajęć stworzy biało-czerwoną, np. biżuterię plecioną lub breloczek.
Nasi legioniści
– Na przykładzie wybranych spośród prezentowanych na wystawie muzealiów uczestnicy warsztatu poznają historię oraz bialski i bielski wkład w tworzenie szeregów Legionów Polskich. W części plastycznej dzieci uszyją istotny element munduru legionisty – czapkę, tzw. maciejówkę, ozdobioną orzełkiem.
Afiszuj się!
Druki o krótkotrwałej aktualności, czyli zaproszenia, plakaty, ogłoszenia, afisze, to często jednodniowe dzieła sztuki codziennej. To właśnie im przyjrzymy się podczas warsztatu. Dzięki wystawie Niepodległa. Od Czytelni Polskiej do Rzeczpospolitej Polskiej uczestnicy będą mieli wyjątkową okazję zobaczyć unikatowe afisze, które towarzyszyły Polakom w drodze do odzyskania niepodległości. Poznamy ich historie, charaktery oraz rodzaje i sami zmienimy się w drukarzy, by stworzyć własny afisz przy użyciu drewnianych czcionek, który stanie się pamiątką z zajęć.