The Historical Museum in Bielsko-Biała

Silesian Voivodeship Cultural Institution

Niepodległa. Od Czytelni Polskiej do Rzeczpospolitej Polskiej

Start date End date

W Muzeum Historycznym w Bielsku-Białej – Zamku Książąt Sułkowskich w piątek 18 maja 2018 roku otwarto nową wystawę czasową, która wpisuje się w uroczystości rocznicowe związane ze 100-leciem odzyskania niepodległości przez Polskę. Na ekspozycji zaprezentowane zostały polonika z czasów austriackich, eksponaty związane z burzliwymi dziejami I wojny światowej oraz czasem przemian politycznych, oczekiwaniem na plebiscyt i okresem Powstań Śląskich. To wyjątkowa okazja, by zobaczyć eksponaty ze zbiorów naszego Muzeum, które na co dzień nie są prezentowane na stałej wystawie.
Została ona podzielona na trzy tematyczne części. W pierwszej widz zapozna się z polonikami pochodzącymi z czasów austriackich do 1914 roku. Zaprezentowana została unikatowa mapa, na której można prześledzić dzieje Rzeczpospolitej w czasach rozbiorów. Następnie pamiątki patriotyczne oraz eksponaty związane z działalnością polskich organizacji na terenie Bielska i Białej – w szczególności Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” z jego sztandarem. Na uwagę również zasługują informacje i eksponaty dotyczące historii i działalności Czytelni Polskiej w Białej oraz Domu Polskiego w Bielsku, a także jego założyciela ks. Stanisława Stojałowskiego.
Kolejna część opowiada o czasie wielkiej wojny, gdy Bielsko i Biała stały się miastami szpitali wojskowych i uchodźców. Przedstawiając szpitale wojskowe, po raz pierwszy została zaprezentowana sylwetka bielskiego lekarza i wybitnego chirurga dr. Eugeniusza Reacha, który był jednym z pionierów współczesnej chirurgii rekonstrukcyjnej.
Opowiadając o uchodźcach z Galicji, którzy uciekali przed frontem, warto zaznaczyć, że miasto Biała od jesieni 1914 roku stała się siedzibą najważniejszych urzędów C.K. Namiestnictwa Galicyjskiego ze Lwowa, które ewakuowano przed działaniami bojowymi. Nie zabrakło lokalnych pamiątek związanych z wymarszem ochotników bialskich do Legionów Polskich oraz afiszy o wojennej i polskiej tematyce niepodległościowej.
W ostatniej sali zwiedzający mogą zapoznać się z eksponatami związanymi z odzyskaniem niepodległości przez Polskę oraz przyłączeniem Bielska wraz ze Śląskiem Cieszyńskim do II Rzeczpospolitej. Również, co istotne w kontekście obchodzonej w roku 2019 setnej rocznicy wybuchu I Powstania Śląskiego, znalazły się tu obiekty opowiadające o tym wydarzeniu. Między innymi wyeksponowana została oryginalna ulotka Rady Narodowej Księstwa Cieszyńskiego, która proklamowała 30 października przynależność Księstwa Cieszyńskiego do wolnej, niepodległej, zjednoczonej Polski. Nie zabrakło afiszy, eksponatów i cytatów z 1918 roku, które opowiadają o problemach, przez jakie Bielsko i Biała przechodziło, nim ugruntowało swoje miejsce na mapie II Rzeczpospolitej. Obok nich zaistniały bilety do głosowania w plebiscycie, czasopismo „Kocynder”, czy też sztandar Związku Powstańców Śląskich Pułku Bielskiego.
Na wystawie stałej eksponaty nawiązujące do tematyki odzyskania niepodległości przez Polskę zostały oznaczone biało-czerwonymi kotylionami.

Kuratorzy wystawy: Marek Matlak i Jacek Proszyk

Wystawa czynna do 23.06.2019 (do końca roku szkolnego).

Kuratorzy niniejszej wystawy zostali nominowani do Nagrody Prezydenta Miasta Bielska-Białej w dziedzinie kultury i sztuki IKAR 2018.

Niepodległa - dowiedz się więcej

Niepodlegla_wystawa_fot_J_Proszyk
Niepodlegla_wystawa_fot_J_Proszyk
Niepodlegla_wystawa_fot_J_Proszyk
Niepodlegla_wystawa_fot_J_Proszyk_1_1200px
Niepodlegla_wystawa_fot_J_Proszyk
Niepodlegla_wystawa_fot_J_Proszyk
Niepodlegla_wystawa_fot_J_Proszyk
Niepodlegla_wystawa_fot_J_Proszyk
Niepodlegla_wernisaz_fot_M_Koniorczyk
Niepodlegla_wernisaz_fot_M_Koniorczyk_1_1200px
Niepodlegla_wernisaz_fot_M_Koniorczyk_1
Niepodlegla_wernisaz_fot_B_Proszyk_
Patriotyczna karta korespondencyjna "Trzeba naprzód iść i świecić" nawiązująca do wiersza Adama Asnyka: "Nie pomogą próżne żale... Ból swój niebu trza polecić - A samemu wciąż wytrwale Trzeba naprzód iść... i świecić!". Ze zbiorów Muzeum Historycznego w B
Niepodległa wystawa. fot. J. Proszyk

Footer

The Historical Museum in Bielsko-Biała
address ul. Wzgórze 16, 43-300 Bielsko-Biała
phone sekretariat: 33 811 10 35
phone kasa / ekspozycja: 33 817 13 61
e-mail sekretariat@muzeum.bielsko.pl
www www.muzeum.bielsko.pl
Sekretariat czynny: pn - cz 9:00 - 15:00, pt 9:00 - 14:00

Prawa autorskie. W braku odmiennego zastrzeżenia, prawa autorskie do treści niniejszej strony internetowej posiada Muzeum Historyczne w Bielsku Białej. Żadne materiały, poza materiałami określonymi jako materiały do pobrania, znajdujące się na niniejszej stronie internetowej nie mogą być reprodukowane lub przesyłane w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób bez pisemnego zezwolenia jej Właściciela. Treści w materiałach do pobrania nie mogą być w żaden sposób modyfikowane bez pisemnej zgody Właściciela tej strony internetowej.

RODO

Zastrzeżenia prawne. Właścicielem i operatorem niniejszej strony internetowej jest Muzeum Historyczne w Bielsku – Białej z siedziba przy ulicy Wzgórze 16, 43-300 Bielsko - Biała. Publikowane na stronie internetowej informacje i cenniki nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego. Muzeum Historyczne w Bielsku – Białej dokłada wszelkich należytych starań w celu zapewnienia rzetelności prezentowanych informacji. Istnieje jednak zawsze ryzyko pojawienia się pewnych nieścisłości.