The Historical Museum in Bielsko-Biała

Silesian Voivodeship Cultural Institution

Dorota Nowak – "Przestrzenie cielesności" (w ramach projektu "Wokół grafiki")

Start date End date

Projekt  WOKÓŁ GRAFIKI
Muzeum w Bielsku-Białej


WOKÓŁ GRAFIKI to nowy projekt wystawienniczy Muzeum w Bielsku-Białej, który towarzyszy 8. Triennale Grafiki Polskiej w Katowicach. W programie zaplanowane zostały wystawy indywidualne wybitnych artystów-grafików związanych z regionem śląskim, takich jak: Jadwiga Smykowska, Tadeusz Król, Dorota Nowak, Grzegorz Hańderek, oraz zbiorowa wystawa pt.: Czerń, biel i… prezentująca dorobek graficzny artystów-pedagogów Instytutu Sztuki UŚ w Cieszynie, gdzie autorami prac będą: Eugeniusz Delekta, Joanna Piech-Kalarus, Leszek Zbijowski, Józef Knopek, Krzysztof Marek Bąk, Adam Czech i Natalia Pawlus.

W ramach projektu przygotowane zostały spotkania z artystami, wykłady dla dorosłych, lekcje muzealne i warsztaty graficzne dla dzieci i młodzieży, dzięki którym będzie można poznać proces, rodzaje i możliwości różnych technik graficznych, co z pewnością ułatwi lepsze zrozumienie tajników tej trudnej, ale niezwykle interesującej dyscypliny sztuki.

Istotnym zagadnieniem poruszanym w trakcie projektu będzie kwestia kolekcjonowania grafiki. W tym temacie zostaną omówione słynne kolekcje oraz podjęta zostanie próba odpowiedzi na pytanie: czy warto inwestować w grafikę.

Poprzez wydarzenia związane z muzealnym przedsięwzięciem  zostanie przypomniana historia i rola grafiki artystycznej na Śląsku, która nieprzerwanie od 1945 roku reprezentowała wysoki poziom, a obecnie, znajduje się w czołówce światowej, o czym świadczą chociażby  międzynarodowe osiągnięcia artystów uczestniczących w projekcie.

Projekt rozpoczyna wystawa grafik Doroty Nowak Przestrzenie cielesności, na której zostaną zaprezentowane najnowsze prace artystki. Wystawę będzie można obejrzeć w Galerii Baszta i Strzelnica Muzeum w Bielsku-Białej, w terminie od 14.01.2012 do 29.02.2012. Serdecznie zapraszamy.

Kuratorki projektu: Iwona Koźbiał-Grzegorzek, Joanna Rupik
styczeń 2012-grudzień 2012

Dorota  Nowak Przestrzenie cielesności

Dorota Nowak urodziła się w Szczyrku w 1976 roku. Ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Bielsku-Białej. Jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, dyplom magistra sztuki uzyskała w 2003 roku w zakresie grafiki warsztatowej. Od 2006 roku pracuje w Katedrze Grafiki na Wydziale Artystycznym Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach; obecnie jest zatrudniona na stanowisku adiunkta w Pracowni Sitodruku prof. Waldemara Węgrzyna. Stopień doktora sztuk plastycznych w dziedzinie sztuki piękne uzyskała w 2009 roku.
Jest stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a także laureatką wielu nagród na międzynarodowych przeglądach graficznych. Uczestniczyła w ponad sześćdziesięciu wystawach zbiorowych o charakterze międzynarodowym min.: w Hiszpanii, Rosji, Chinach, Japonii, Wielkiej Brytanii, Rumunii, Portugalii, Szwecji, Bułgarii, Niemczech. Autorka dziesięciu wystaw indywidualnych.

Wybrane nagrody i wyróżnienia:
• II Międzynarodowe Biennale Grafiki Cyfrowej Gdynia 2010 – wyróżnienie honorowe;
• The 14th International Biennial Print Exhibition R.O.C. Taichung, Taiwan 2010 – Special Technical Award;
• Grand Prix Młodej Grafiki, Kraków 2009 – wyróżnienie honorowe;
• Triennale Grafiki Polskiej, Katowice 2009 – nagroda fundowana;
• INGRAFICA 2008 – Primer Festival Internacional de Grabado Contemporaneo, Cuenca, Hiszpania – wyróżnienie honorowe;
• X International Engraving Biennial Caixanova 2008, Ourense, Hiszpania – brązowy medal;
• The 13th International Biennial Print Exhibition R.O.C. Taipei, Taiwan 2008 – wyróżnienie honorowe;
• stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Młoda Polska na rok 2008;
• VII Konfrontacje Artystyczne – Sacrum w Sztuce, WCK Wadowice 2007 – I nagroda;
• Triennale Grafiki Polskiej, Katowice 2006 – nagroda fundowana.

Wybrane wystawy indywidualne:
• Punkt G – wraz z Katarzyną Dziubą i Sybillą Skałubą, Galeria ASP, Wrocław, 2009;
• Skąd przychodzimy, kim jesteśmy, dokąd idziemy? – Kobieta, Grafika,  MBWA Galeria Jatki, Nowy Targ 2008;
• Dorota Nowak Grafika, Galeria Na2p, Gliwice 2008;
• Untitled z cyklu Młoda Grafika, Galeria Dom Muz, Toruń 2006;
• Dorota Nowak Grafika, Galeria Zamkowa, Muzeum w Bielsku-Białej, 2006;
• Rysunek i Grafika x2, ZPAP, Galeria ArtNova, Katowice 2003.

Wybrane wystawy zbiorowe:
• I, II Międzynarodowe Biennale Grafiki Cyfrowej, Gdynia 2008, 2010;
• IX, X, XI Bienal Internacional de Grabado CAIXANOVA, Orenze, Spain 2006, 2008, 2010;
• The 12th, 13th, 14th International Biennial Print and Drawing Exhibition, R.O.C., Taichung, Taiwan 2006, 2008, 2010;
• Laureaci Międzynarodowego Triennale Grafiki – Kraków 2009, Dalarnas Museum w Falun, Szwecja 2009;
• 6. i  7. Triennale Grafiki Polskiej Katowice, BWA Katowice 2006, 2009;
• Międzynarodowe Triennale Grafiki Kraków, BWA (Bunkier Sztuki) Kraków, Polska 2006, 2009;
• Grand Prix Młodej Grafiki, Kraków, BWA (Bunkier Sztuki) Kraków, Polska 2006, 2009;
• 1st, 2nd, 3rd International Print Biennial Guanlan, Schenzen, China 2007, 2009, 2011;
• INGRAFICA 2008 – Primer Festival Internacional de Grabado Contemporaneo, Cuenca,  Hiszpania;
• The 6th, 7th, 8th Kochi International Triennial Exhibition of Prints, Japonia 2005, 2008, 2011;
• Imprint 2008, Imprint 2010, Międzynarodowe Triennale Sztuk Graficznych im. Kulisiewicza w Warszawie;
• 4th International Printmaking Biennial of Douro 2007, Alijo, Portugalia;
• Seoul International Print Photo and Edition Works Art Fair Seul, SIPA – 2007, Hangaram Art Museum, Seoul, Korea Południowa;
• Trans Graphics – Polish Prints, Tallin 2007, Estonia; HIBRIDA III: EUROGRAFIK – współczesna grafka polska i brytyjska, Cartwright Hall, Bradford, Wielka Brytania;
• EUROGRAFIK 2006 – Bridge to European Culture Integration, Manege Central Exhibition Hall, Saint Petersburg, Rosja.

"...uważam, że nie żyjemy pomiędzy narodzinami a śmiercią, ale z urodzinami i ze śmiercią. Zawsze jakaś część nas się rodzi i jakaś umiera. Codziennie. Znamy dokładne datę naszych urodzin, ale nie mamy możliwości poznać momentu, w którym umrzemy. Ludzka natura zawiera w sobie to, co znane i to, co nieznane. Obie te rzeczy nas tworzą. Obu potrzebujemy. Potrzebne nam to nieznane miejsce, do którego zmierza.”

Bill Viola

„…Autentyczność, wyobraźnia, bogactwo pomysłów i własny niepowtarzalny język wypowiedzi charakteryzuje jej prace i równocześnie tworzy nowe, „nienazwane” rzeczywistości.
Dorota Nowak intuicyjnie skłania się ku takiemu pojmowaniu ciała, by przesycić je świadomością i obdarzyć nią całe ciało, zwiększając poczucie jego ograniczeń. Świadomość jest mianowicie poczuciem śmiertelności ciała i znajomością jego granic. Z tego też powodu wpisuje nagie postaci w geometryczne, przywołujące kosmiczną przestrzeń, konteksty. Poprzez te działania jej grafiki nabierają szerszego, bardziej uniwersalnego znaczenia."

 Prof. Mirosław Pawłowski, Poznań 2009

Footer

The Historical Museum in Bielsko-Biała
address ul. Wzgórze 16, 43-300 Bielsko-Biała
phone kasa / ekspozycja: 33 817 13 61
e-mail sekretariat@muzeum.bielsko.pl
www www.muzeum.bielsko.pl
Sekretariat czynny: 9:00 - 14:00

Prawa autorskie. W braku odmiennego zastrzeżenia, prawa autorskie do treści niniejszej strony internetowej posiada Muzeum Historyczne w Bielsku Białej. Żadne materiały, poza materiałami określonymi jako materiały do pobrania, znajdujące się na niniejszej stronie internetowej nie mogą być reprodukowane lub przesyłane w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób bez pisemnego zezwolenia jej Właściciela. Treści w materiałach do pobrania nie mogą być w żaden sposób modyfikowane bez pisemnej zgody Właściciela tej strony internetowej.

RODO

Zastrzeżenia prawne. Właścicielem i operatorem niniejszej strony internetowej jest Muzeum Historyczne w Bielsku – Białej z siedziba przy ulicy Wzgórze 16, 43-300 Bielsko - Biała. Publikowane na stronie internetowej informacje i cenniki nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego. Muzeum Historyczne w Bielsku – Białej dokłada wszelkich należytych starań w celu zapewnienia rzetelności prezentowanych informacji. Istnieje jednak zawsze ryzyko pojawienia się pewnych nieścisłości.