The Historical Museum in Bielsko-Biała

Silesian Voivodeship Cultural Institution

Ziemia jest płaska. Bartek Zygmunt-Siegmund. Malarstwo

Start date End date

Tytuł: Ziemia jest płaska.

Artysta urodzony w 1983 roku jest absolwentem Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Bielsku-Białej. Studiował na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Dyplom uzyskał w 2008 roku w pracowni prof. Piotra C. Kowalskiego. Zajmuje się malarstwem, wideo oraz plakatem. Stypendysta Prezydenta Miasta Bielska-Białej (2006). Jest laureatem I nagrody w Międzynarodowym Konkursie Malarskim Obraz w przestrzeni publicznej, Galeria Sztuki Współczesnej Profil, Poznań (2009); zakwalifikowany do grona finalistów 9. Konkursu im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu (2009). Podczas 40. Biennale Malarstwa Bielska Jesień 2011, Galeria Bielska BWA, otrzymał wyróżnienie „Art Expert Magazine”. Autor wystaw indywidualnych, m.in.: w Galerii Szyperskiej w Poznaniu (2008) oraz w Klubie Mózg w Bydgoszczy (2008). Uczestnik wielu wystaw zbiorowych, m.in. 2B in Bielsko-Biała. Double Pleasure from Poland na Łotwie (2013).

Na wystawie w Galerii w Fabryce zaprezentowanych zostanie ponad dwadzieścia obrazów, wśród których znajdą się prace z najnowszego cyklu Ziemia jest płaska. Ekspozycji towarzyszy nowy numer „Wystawnika”, który w większości poświęcony jest twórczości bielskiego artysty. Ponadto, w ramach wystawy zostały przygotowane specjalne zajęcia edukacyjne dla dzieci pt. Osobista mapa świata, w trakcie których uczestnicy będą mogli wykonać własne dzieła inspirowane twórczością Bartka Zygmunta-Siegmunda. Szczegółowych informacji na temat zajęć udziela Dział Edukacji, tel.: 33 821 03 03.


Inspirację zaczerpnąłem z odwzorowań kartograficznych globusa, które były próbami najdoskonalszego przedstawienia okrągłej, trójwymiarowej bryły na płaskiej powierzchni. Chodzi tu o zabawę z formą oryginalnych map, które kiedyś miały funkcje ważne dla podróżników odkrywających nowe lądy. Oni odrysowywali poznane terytoria, ale w gruncie rzeczy zawsze były to zapisy niedokładne, nieszczegółowe, a niekiedy śmieszne; na przykład XIII-wieczne mapy, gdzie ląd był kwadratowy i kończył się w danym momencie, a dalej już nic nie było… Koncepcji przez stulecia było kilkaset i zawsze wszystkie okazywały się błędne. Nie jest to możliwe, żeby kontynenty się ze sobą zgadzały, wszystkie odległości i tak dalej. Problem tak naprawdę dotyczy odwzorowania rzeczywistości…

                                                                                                                     B. Zygmunt-Siegmund

 

Fragment wywiadu z artystą pt. Malarstwo ma sens, „Wystawnik” nr 1(10) styczeń 2014, s. 3

 

Kurator wystawy: I. Koźbiał-Grzegorzek

Footer

The Historical Museum in Bielsko-Biała
address ul. Wzgórze 16, 43-300 Bielsko-Biała
phone sekretariat (pn - pt, 9:00 - 15:00): 33 811 10 35
phone kasa / ekspozycja: 33 817 13 61
e-mail sekretariat@muzeum.bielsko.pl
www www.muzeum.bielsko.pl

Prawa autorskie. W braku odmiennego zastrzeżenia, prawa autorskie do treści niniejszej strony internetowej posiada Muzeum Historyczne w Bielsku Białej. Żadne materiały, poza materiałami określonymi jako materiały do pobrania, znajdujące się na niniejszej stronie internetowej nie mogą być reprodukowane lub przesyłane w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób bez pisemnego zezwolenia jej Właściciela. Treści w materiałach do pobrania nie mogą być w żaden sposób modyfikowane bez pisemnej zgody Właściciela tej strony internetowej.

Zastrzeżenia prawne. Właścicielem i operatorem niniejszej strony internetowej jest Muzeum Historyczne w Bielsku – Białej z siedziba przy ulicy Wzgórze 16, 43-300 Bielsko - Biała. Publikowane na stronie internetowej informacje i cenniki nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego. Muzeum Historyczne w Bielsku – Białej dokłada wszelkich należytych starań w celu zapewnienia rzetelności prezentowanych informacji. Istnieje jednak zawsze ryzyko pojawienia się pewnych nieścisłości.

Privacy policy