The Historical Museum in Bielsko-Biała

Silesian Voivodeship Cultural Institution

Textile Art of Today 2015–2017

Start date End date

Galeria w Fabryce

Wystawa ma charakter konkursu i jest regularnie organizowana przez słowackie Stowarzyszenie Triennale Tkaniny Bez granic, co trzy lata od 2006 r. Ekspozycja główna, składająca się z najlepszych, nadesłanych z całego świata, prac jest prezentowana w państwach Grupy Wyszechradzkiej (V4), w galeriach i muzeach, które są partnerami wydarzenia. Od pierwszej edycji Triennale zamiarem organizatorów było ukazanie współczesnej tkaniny artystycznej jako dziedziny twórczej o szerokim potencjale możliwości rozwiązań technologicznych. Dlatego w selekcji prac i ich ocenie, szczególną rolę odgrywa innowacyjność rozwiązań formalnych, eksperymentowanie, przekraczanie granic znanych i tradycyjnych metod tkackich oraz tekstylnych. Stąd ekspozycje konkursowe to wystawy, na których, obok obrazów „malowanych” włóknem, dominują instalacje przestrzenne, rozwiązania scenograficzne, działania z zakresu mody i krawiectwa, obiekty multimedialne, a nawet performance. Poprzez tak sformułowane założenia organizatorzy dokonują redefinicji dziedziny, inspirują artystów do podejmowania nowych wyzwań i ukazują tkaninę artystyczną w nowoczesnym wymiarze. Konkurs od początku skierowany był do artystów profesjonalnych i studentów Akademii Sztuk Pięknych.

Do udziału w Textile Art of Today 2015‒2017 zgłosiło się 230 chętnych z całego świata, którzy łącznie nadesłali 470 prac. Międzynarodowe jury wybrało 76 artystów profesjonalnych i 13 studentów. Najlepsza praca zwyczajowo została uhonorowana nagrodą główną – Grand Prix im. Boženy Augustinovej. Tym razem otrzymała ją słowacka artystka Sylvia Birkušová za pracę pt. From my Point de Hongrie or memory Cvernovka 1. Przyznano również trzy wyróżnienia, których laureatami zostali: duet z Hong Kongu Jeanne Tan i Chencheng Zhao za realizację pt. Scion, niemiecki artysta Gudrun Kleffe za Ovolum oraz Renata Laurinavičiuté z Litwy za Statistics unknown. Regulaminową nagrodę dla studenta otrzymała Słowaczka Veronika Uhráková za Interactive pins.

Ponadto, Nagrodę Polskiego Instytutu w Bratysławie otrzymała Polka, Joanna Zemanek za tkaniny z cyklu Bulimia; Galeria Tatrzańska w Popradzie przyznała nagrodę Słowaczce Blance Šperkovej za pracę pt. Islands.

Inauguracja  Textile Art of Today 2015–2017 odbyła się w Muzeum Narodowym Słowacji w Zamku w Bratysławie we wrześniu ubiegłego roku. Od lutego do marca 2016 r. ekspozycja była prezentowana w Popradzie, skąd została przewieziona do Bielska-Białej. Kolejnym miastem, które będzie gościć międzynarodowe Triennale jest węgierskie Győr, a później wystawa powędruje do Czech, gdzie będzie można ją zwiedzać do lutego 2017 r. w Uherském Hradišti. Relacje z wernisaży, fotografie poszczególnych wystaw można na bieżąco śledzić na stronie www.textileartoftoday.com oraz na Facebooku.

Textile Art of Today 2015–2017 w Bielsku-Białej towarzyszy wystawa indywidualna pt. Božena Augustinová. Tkanina artystyczna, która jest dostępna w przestrzeni patio Zamku książąt Sułkowskich. Mimo iż Božena Augustinová (19392005) często prezentowała swoje prace za granicą, w Polsce jest to pierwsza wystawa indywidualna tej niezwykłej postaci, która wciąż inspiruje, czego dowodem jest fakt, że o Grand Prix jej imienia podczas Triennale starają się twórcy z całego świata.

Serdecznie zapraszamy!

Footer

The Historical Museum in Bielsko-Biała
address ul. Wzgórze 16, 43-300 Bielsko-Biała
phone sekretariat (pn - pt, 9:00 - 15:00): 33 811 10 35
phone kasa / ekspozycja: 33 817 13 61
e-mail sekretariat@muzeum.bielsko.pl
www www.muzeum.bielsko.pl

Prawa autorskie. W braku odmiennego zastrzeżenia, prawa autorskie do treści niniejszej strony internetowej posiada Muzeum Historyczne w Bielsku Białej. Żadne materiały, poza materiałami określonymi jako materiały do pobrania, znajdujące się na niniejszej stronie internetowej nie mogą być reprodukowane lub przesyłane w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób bez pisemnego zezwolenia jej Właściciela. Treści w materiałach do pobrania nie mogą być w żaden sposób modyfikowane bez pisemnej zgody Właściciela tej strony internetowej.

Zastrzeżenia prawne. Właścicielem i operatorem niniejszej strony internetowej jest Muzeum Historyczne w Bielsku – Białej z siedziba przy ulicy Wzgórze 16, 43-300 Bielsko - Biała. Publikowane na stronie internetowej informacje i cenniki nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego. Muzeum Historyczne w Bielsku – Białej dokłada wszelkich należytych starań w celu zapewnienia rzetelności prezentowanych informacji. Istnieje jednak zawsze ryzyko pojawienia się pewnych nieścisłości.

Privacy policy