The Historical Museum in Bielsko-Biała

Silesian Voivodeship Cultural Institution

Sprawy/Matters. Wystawa indywidualna Joanny Zemanek

Start date End date

Stara Fabryka, pl. Żwirki i Wigury 8
 

Sprawy/Matters to wystawa indywidualna Joanny Zemanek, na której artystka zaprezentuje swoje ważniejsze realizacje i projekty. Większość prac autorka wykonuje w technikach własnych; są to głównie hafty i wydruki na jedwabiu lub bawełnie. Nierzadko realizuje także instalacje przestrzenne, multimedialne i działania w rodzaju site-specific. Joanna Zemanek opowiada o kobiecie, o jej zmaganiach z własną naturą, tradycją, rolami społecznymi. Bez patosu i bez perwersji mówi o ważnych sprawach: dojrzewaniu, wstydzie, braku akceptacji, wykluczeniu, trudnych relacjach z bliskimi.

Źródłem inspiracji są osobiste doświadczenia i historie, które w procesie tworzenia przekształcone zostały w treści bardziej ogólne. Poprzez grę słów, skojarzeń, odniesień do historii literatury, sztuki i kultury, konkretne zdarzenie lub rzecz, które było impulsem, traci swój pierwotny sens, wyłaniając nowe znaczenia.

Twórczość Joanny Zemanek bywa przez krytyków określana jako feministyczna, zapewne z racji orientacji na „żeńskie sprawy”. Jednak autorka, jak sama przyznaje, nie tworzy manifestów, ani nie realizuje niczyich programów. Jest kobietą, artystką, jej sztuka wynika z autentycznej potrzeby mówienia o człowieku i jego problemach.

Wystawa Joanny Zemanek Sprawy/Matters jest Nagrodą Muzeum Historycznego
w Bielsku-Białej przyznaną podczas Międzynarodowego Triennale Tkaniny Artystycznej Textile Art of Today 2015–2017.
 

Praca Joanny Zemanek - druk na bawełnie
 

Joanna Zemanek ur. w 1979 r. w Łękach w województwie małopolskim. Absolwentka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Bielsku-Białej. W 2005 r. uzyskała podwójny dyplom z tkaniny artystycznej i malarstwa na Wydziale Malarstwa ASP w Krakowie. Adiunkt na tymże wydziale w Katedrze Interdyscyplinarnej w III Pracowni Interdyscyplinarnej  Tkaniny Artystycznej prof. Lilli Kulki. W latach 2009–2015 pracowała w Wyższej Szkole Technicznej w Katowicach na kierunku wzornictwo. W latach 2001–2003 studentka Instytutu Historii Sztuki na UJ. W 2012 r. obroniła doktorat w dyscyplinie artystycznej sztuki piękne na Wydziale Malarstwa w macierzystej uczelni.
 

foto. Grzegorz Sztwiertnia
foto. Grzegorz Sztwiertnia
foto. Grzegorz Sztwiertnia
foto. Grzegorz Sztwiertnia
foto. Grzegorz Sztwiertnia
foto. Grzegorz Sztwiertnia

Footer

The Historical Museum in Bielsko-Biała
address ul. Wzgórze 16, 43-300 Bielsko-Biała
phone sekretariat (pn - pt, 9:00 - 15:00): 33 811 10 35
phone kasa / ekspozycja: 33 817 13 61
e-mail sekretariat@muzeum.bielsko.pl
www www.muzeum.bielsko.pl

Prawa autorskie. W braku odmiennego zastrzeżenia, prawa autorskie do treści niniejszej strony internetowej posiada Muzeum Historyczne w Bielsku Białej. Żadne materiały, poza materiałami określonymi jako materiały do pobrania, znajdujące się na niniejszej stronie internetowej nie mogą być reprodukowane lub przesyłane w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób bez pisemnego zezwolenia jej Właściciela. Treści w materiałach do pobrania nie mogą być w żaden sposób modyfikowane bez pisemnej zgody Właściciela tej strony internetowej.

Zastrzeżenia prawne. Właścicielem i operatorem niniejszej strony internetowej jest Muzeum Historyczne w Bielsku – Białej z siedziba przy ulicy Wzgórze 16, 43-300 Bielsko - Biała. Publikowane na stronie internetowej informacje i cenniki nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego. Muzeum Historyczne w Bielsku – Białej dokłada wszelkich należytych starań w celu zapewnienia rzetelności prezentowanych informacji. Istnieje jednak zawsze ryzyko pojawienia się pewnych nieścisłości.

Privacy policy