The Historical Museum in Bielsko-Biała

Silesian Voivodeship Cultural Institution

Prawdziwe malarstwo. Żegalski

Start date End date

Wystawa malarstwa wielkoformatowego, znanego i cenionego w świecie artysty Leszka Żegalskiego, tworzącego pod pseudonimem Maestro Żegalski. W sposobie wyrażania artysta bywa drastyczny, czasem wstrząsa i prowokuje, ale jak podkreślał Jerzy Duda-Gracz,  zawsze robi to z klasą i elegancją profesjonalisty. W swojej twórczości artysta świadomie nawiązuje do najlepszych tradycji malarstwa europejskiego, jednocześnie tworząc dzieła będące na wskroś nowoczesnymi, nierzadko stanowiącymi jego osobisty komentarz aktualnej rzeczywistości.
 

Leszek Żegalski

Urodził się w 1959 r. w Cieszynie. Studia rozpoczął w 1979 r. na Wydziale Grafiki w Katowicach, był uczniem m.in. Jerzego Dudy-Gracza; w 1982 r. przeniósł się do Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie otrzymał dyplom w 1984 r.
W latach 1983-1989, wraz z Januszem Szpytem i Piotrem Naliwajko, tworzył grupę artystyczną Tercet Nadęty, czyli Całkiem Nowi Dzicy Normalni Dadaiści, odwołującą się do tradycji prowokacji artystycznej dadaizmu, negującej współczesną sztukę abstrakcyjną, stosującą prowokacyjne wypowiedzi wobec publiczności i krytyków.
W 1988 r. otrzymał Grand Prix Ogólnopolskiej Wystawy Młodej Plastyki
„Arsenał 88”.
W tym samym roku wyjechał z kraju do Niemiec, gdzie przebywał przez następne lata. Okres ten był wypełniony intensywną pracą twórczą i wystawienniczą.
Od 1990 r. jest członkiem Związku Malarzy Realistów – Künstlersonderbund in Deutschland. Realismus der Gegenwart – organizacji malarzy figuratywnych.
Od 2009 r. jest członkiem grupy Apelles.
Miał ponad 300 wystaw indywidualnych i zbiorowych w Niemczech, Holandii, Polsce, USA, Rosji, Francji, Szwajcarii, Włoszech, Belgii, Anglii, Japonii i Kanadzie.
Brał udział w najważniejszych artystycznych wydarzeniach Europy, m.in. w Targach Sztuki BIAF w Barcelonie, w Targach Sztuki w Basel i corocznej wystawie malarstwa figuratywnego „Figuration Critique” w Grand Palais w Paryżu.
Jego obrazy znajdują się w zbiorach znanych kolekcjonerów niemieckich i szwajcarskich.
Jest autorem śmiałych koncepcji współczesnego malarstwa plafonowego w starych pałacach i posiadłościach na terenie Francji, Szwajcarii, Niemiec i Włoch.
Obecnie mieszka w Niemczech, Belgii i w Polsce. Uprawia malarstwo sztalugowe, plafonowe i fresk.
 

Obraz Leszka Żegalskiego. Młoda kobieta w czerwonej kurtce i niebieskich jeansach.

Anioł, 2008, akryl, olej, żywica na płótnie.

Footer

The Historical Museum in Bielsko-Biała
address ul. Wzgórze 16, 43-300 Bielsko-Biała
phone kasa / ekspozycja: 33 817 13 61
e-mail sekretariat@muzeum.bielsko.pl
www www.muzeum.bielsko.pl
Sekretariat czynny: 9:00 - 14:00

Prawa autorskie. W braku odmiennego zastrzeżenia, prawa autorskie do treści niniejszej strony internetowej posiada Muzeum Historyczne w Bielsku Białej. Żadne materiały, poza materiałami określonymi jako materiały do pobrania, znajdujące się na niniejszej stronie internetowej nie mogą być reprodukowane lub przesyłane w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób bez pisemnego zezwolenia jej Właściciela. Treści w materiałach do pobrania nie mogą być w żaden sposób modyfikowane bez pisemnej zgody Właściciela tej strony internetowej.

RODO

Zastrzeżenia prawne. Właścicielem i operatorem niniejszej strony internetowej jest Muzeum Historyczne w Bielsku – Białej z siedziba przy ulicy Wzgórze 16, 43-300 Bielsko - Biała. Publikowane na stronie internetowej informacje i cenniki nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego. Muzeum Historyczne w Bielsku – Białej dokłada wszelkich należytych starań w celu zapewnienia rzetelności prezentowanych informacji. Istnieje jednak zawsze ryzyko pojawienia się pewnych nieścisłości.