The Historical Museum in Bielsko-Biała

Silesian Voivodeship Cultural Institution

Sala z Rycerzem - rezerwat archeologiczno-architektoniczny

Dopełnieniem ekspozycji poświęconej dziejom miasta i regionu jest tzw. Sala z Rycerzem. Obejrzeć tu można m.in. najstarsze relikty architektoniczne bielskiego zamku, fragmenty renesansowej polichromii pokrywającej niegdyś jego elewacje oraz dwa modele kasztelu: w odsłonie gotyckiej i renesansowej.

Sala jest szczególnym rodzajem ekspozycji muzealnej: za pomocą odsłoniętych in situ reliktów architektoniczno-budowlanych ukazuje metody pracy historyka architektury i archeologa. Celom tym służą zarówno prezentowane odkrywki, jak i odsłonięte wątków murów, tynków i polichromii, obrazujących rozwój zamku od XIV do XIX wieku. 

Najstarszymi wyeksponowanymi reliktami są: fragment średniowiecznego muru obronnego okalającego miasto (1. połowa XIV wieku), część ściany najstarszego tzw. budynku z aulą (3. ćwierć XIV wieku) oraz południowo-wschodni narożnik dawnej bramy miejskiej z 2. ćwierci XIV wieku, zaadaptowanej w XV wieku na basztę zamkową.

Głównym elementem ekspozycji, a jednocześnie jednym z najbardziej efektownych akcentów wystroju dawnego zamku jest zachowany fragment renesansowej kompozycji malarskiej, zdobiącej niegdyś wejście do głównego budynku mieszkalnego. Według opinii specjalistów to jeden z najlepiej zachowanych przykładów świeckiego malarstwa renesansowego na Śląsku. Kompozycja powstała w 2. połowie XVI lub na początku XVII wieku. Pierwotnie tworzyły ją postaci dwóch rycerzy (zachował się tylko jeden) w ujęciu do bioder, w układzie antytetycznym, po obu stronach górnej partii wejścia. Zachowany fragment ukazuje rycerza w zbroi i hełmie z pióropuszem, z głową zwróconą w stronę wejścia, z prawą ręką opartą na biodrze i lewą trzymającą kopię. Dolną partię kompozycji zdobi malowana głowica kolumny z fragmentem trzonu oraz część nadproża, przełamanego nad kolumną i półkoliście wygiętego pośrodku.

Prezentację  reliktów architektonicznych bielskiego kasztelu in situ wzbogaca ekspozycja późnogotyckich i renesansowych kafli, pochodzących z dworu obronnego w Spytkowicach koło Zatora i zamku w Bielsku. Jest też zestaw średniowiecznych militariów i przedmiotów użytkowych z zamków w Oświęcimiu i Kobiernicach (Wołek) oraz z dworu obronnego w Spytkowicach. Ozdobą sali jest unikalny, ekskluzywny, zdobny puchar o charakterystycznej chropowatej powierzchni wyprodukowany w słynnym ośrodku garncarskim w Lošticach na północnych Morawach w XV lub XVI wieku.

Footer

The Historical Museum in Bielsko-Biała
address ul. Wzgórze 16, 43-300 Bielsko-Biała
phone kasa / ekspozycja: 33 817 13 61
e-mail sekretariat@muzeum.bielsko.pl
www www.muzeum.bielsko.pl
Sekretariat czynny: 9:00 - 14:00

Prawa autorskie. W braku odmiennego zastrzeżenia, prawa autorskie do treści niniejszej strony internetowej posiada Muzeum Historyczne w Bielsku Białej. Żadne materiały, poza materiałami określonymi jako materiały do pobrania, znajdujące się na niniejszej stronie internetowej nie mogą być reprodukowane lub przesyłane w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób bez pisemnego zezwolenia jej Właściciela. Treści w materiałach do pobrania nie mogą być w żaden sposób modyfikowane bez pisemnej zgody Właściciela tej strony internetowej.

RODO

Zastrzeżenia prawne. Właścicielem i operatorem niniejszej strony internetowej jest Muzeum Historyczne w Bielsku – Białej z siedziba przy ulicy Wzgórze 16, 43-300 Bielsko - Biała. Publikowane na stronie internetowej informacje i cenniki nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego. Muzeum Historyczne w Bielsku – Białej dokłada wszelkich należytych starań w celu zapewnienia rzetelności prezentowanych informacji. Istnieje jednak zawsze ryzyko pojawienia się pewnych nieścisłości.