Historické muzeum v Bielsku-Białej

Kulturní Instituce Samosprávného Slezského Kraje

Złap kontakt ze sztuką - Jan Chwierut Orka

Start date End date

Projekt Złap kontakt ze sztuką – wypatrzone w magazynie – realizowany w 2020 r. – w całości poświęcony będzie jubileuszowi 75-lecia obecności w mieście nad rzeką Białą Związku Polskich Artystów Plastyków. Inauguruje go pokaz obrazu, zatytułowanego Orka, wykonanego – farbami olejnymi na grubej tekturze – przez Jana Chwieruta (1901–1973).

Autor był synem kierownika szkoły w Sporyszu koło Żywca, w 1926 r. ukończył krakowską Akademię Sztuk Pięknych, gdzie studiował pod kierunkiem prof. Ignacego Pieńkowskiego i Wojciecha Weissa, oraz zgodnie z rodzinną tradycją odbył studia pedagogiczne. Twórczość artystyczna, przede wszystkim malarska (równie chętnie grał na skrzypcach), oraz nauczanie stały się jego życiowymi pasjami. W 1932 r. osiadł w Bielsku, w którym mieszkał do 1950 r., wyłączając okres okupacji niemieckiej, kiedy to przebywał głównie w Krakowie, tam też spędził ostatnie dwadzieścia trzy lata życia. Swoją szeroką wiedzą z zakresu rysunku, projektowania, rękodzieła, historii sztuki i kultury dzielił się z uczniami i słuchaczami Gimnazjum Polskiego i Państwowej Szkoły Przemysłowej w Bielsku oraz tajnych kompletów w Krakowie. Latem 1945 r. wspólnie z Henrykiem Szołdrą prowadził kursy przygotowawcze dla studentów ASP, organizował pierwszą wystawę sztuki w Bielsku, by jesienią, razem z kilkoma innymi twórcami, zainicjować w tym mieście powstanie Związku Polskich Artystów Plastyków. Dwukrotnie piastował funkcję prezesa bielskiego Oddziału ZPAP, stając się niestrudzonym animatorem życia artystycznego w mieście u stóp Klimczoka. Do jego spektakularnych osiągnięć należał udział w zespole organizacyjnym przygotowującym I Ogólnopolską Wystawę Sztuki Województwa Śląsko-Dąbrowskiego, której uroczyste otwarcie nastąpiło w kwietniu 1946 r., w salach bielskiego zamku Sułkowskich. 

W artystycznym dorobku Jana Chwieruta odnajdujemy prace malarskie wykonane farbami olejnymi na płótnie lub tekturowym podłożu, akwarele, pastele, rysunki tuszem i węglem oraz drzeworyty. Ich tematyka jest dość zróżnicowana. Artysta nie stronił od martwych natur, kompozycji kwiatowych i z owocami oraz portretów. Wiele realizacji to pejzaże obrazujące beskidzkie wzniesienia w całorocznym anturażu, czasem dopełnione wizerunkami drewnianych kościółków i kaplic. Odrębne miejsce zajmują plenery miejskie, dotykające charakterystycznych elementów urbanistyki i industrialnej zabudowy Bielska lub historycznego, staromiejskiego Krakowa.

W twórczości Jana Chwieruta odnajdujemy także obrazy o charakterze symbolicznym lub rodzajowym. Tego typu pracą jest prezentowana Orka o rozbudowanej narracji z symboliczno-metaforycznymi akcentami. Ten sposób ujęcia tematu nawiązuje do obecnych w malarstwie polskim – jeszcze w dwudziestoleciu międzywojennym i bezpośrednio po zakończeniu II wojny światowej – fascynacji artystycznych wsią oraz inspiracji płynących z zainteresowania artystów trudami pracy na roli. Jest to szczególnie widoczne w kontekście piękna krajobrazu, jako wyrazu głęboko polskich, patriotycznych postaw.

Oprac. TDB

Złap kontakt ze sztuką 2020 - Jan Chwierut - Orka - wykład

Footer

Historické muzeum v Bielsku-Białej
address ul. Wzgórze 16, 43-300 Bielsko-Biała
phone kasa / ekspozycja: 33 817 13 61
e-mail sekretariat@muzeum.bielsko.pl
www www.muzeum.bielsko.pl
Sekretariat czynny: 9:00 - 14:00

Prawa autorskie. W braku odmiennego zastrzeżenia, prawa autorskie do treści niniejszej strony internetowej posiada Muzeum Historyczne w Bielsku Białej. Żadne materiały, poza materiałami określonymi jako materiały do pobrania, znajdujące się na niniejszej stronie internetowej nie mogą być reprodukowane lub przesyłane w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób bez pisemnego zezwolenia jej Właściciela. Treści w materiałach do pobrania nie mogą być w żaden sposób modyfikowane bez pisemnej zgody Właściciela tej strony internetowej.

RODO

Zastrzeżenia prawne. Właścicielem i operatorem niniejszej strony internetowej jest Muzeum Historyczne w Bielsku – Białej z siedziba przy ulicy Wzgórze 16, 43-300 Bielsko - Biała. Publikowane na stronie internetowej informacje i cenniki nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego. Muzeum Historyczne w Bielsku – Białej dokłada wszelkich należytych starań w celu zapewnienia rzetelności prezentowanych informacji. Istnieje jednak zawsze ryzyko pojawienia się pewnych nieścisłości.