Wykład Wstęp do muzeoterapii
Podczas spotkania zgłębimy temat wpływu muzeów na zdrowie psychiczne i dobrostan człowieka.
Gośćmi wydarzenia będą wybitni specjaliści:
- Prof. dr hab. n. med. Jadwiga Jośko-Ochojska, lekarz chorób wewnętrznych, neurofizjolog i specjalistka zdrowia publicznego, która zajmuje się głównie badaniami wpływu stresu na ośrodkowy układ nerwowy i na układ immunologiczny oraz
- Prof. dr hab. Robert Kotowski, dyrektor Muzeum Narodowego w Kielcach, prekursor muzeoterapii w Polsce, pomysłodawca i organizator Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej Muzeoterapia.
Zapraszamy szczególnie muzealników, terapeutów, managerów kultury i pracowników sektora medycznego oraz pomocy społecznej.
Prosimy o rejestrację na wydarzenie: https://forms.office.com/e/58dFrxfdKB, liczba miejsc jest ograniczona.
Organizatorami wydarzenia są Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej oraz Instytut Kultury Miejskiej - Miasto Splotów w Bielsku-Białej.
MUZEOTERAPIA definicja
Wykorzystanie kolekcji, narracji, przestrzeni i ekspozycji muzealnych jako rozwiązania terapeutycznego w leczeniu niektórych chorób.
O muzeoterapii.
Wiedza medyczna dowodzi, jak niszczycielski dla ludzkiego organizmu jest stres. Ma on wpływ na zachorowalność, przebieg choroby, rokowania. Niekontrolowany bywa niebezpieczny. Dlatego wiele gałęzi medycyny poszukuje sposobów i zajmuje się metodami, które umożliwiłby choremu panowanie nad stresem lub całkowite wyzbycie się go. To groźne zjawisko towarzyszy każdej chorobie przewlekłej, dlatego coraz częściej łączy się konwencjonalne leczenie z różnymi terapiami, mającymi pomóc pacjentowi radzić sobie ze stresem. Wzbudzenie pozytywnych emocji niejednokrotnie spowalnia proces chorobowy, a nawet prowadzi do wyzdrowienia. Dlatego w obszarach leczenia dobrego samopoczucia mamy np. arteterapię, muzykoterapię, koloroterapię, aromaterapię, dogoterapię, hipoterapię czy śmiechoterapię. Od niedawna poleca się także muzeoterapię.
To w medycynie proces nowy, nie do końca poznany, ale badania nad nim postępują w tempie szybkim. Prowadzono je m.in. w angielskim University of Aberdeen, amerykańskim stowarzyszeniu American Alliance of Museums, stowarzyszeniu muzeów brytyjskich National Alliance for Museums, Health and Wellbeing czy muzeum w Sumen w Finlandii. W Polsce wypróbowują ją m.in. Muzeum Narodowe w Kielcach, muzeum w Wieliczce, Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku. Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej także ma takie plany.
Muzeoterapia, najprościej mówiąc, jest nową metodą radzenia sobie ze stresem. Polega na organizowaniu w formie warsztatów spotkań w przestrzeni muzeów z wykorzystaniem dzieł sztuki, których pozytywne oddziaływanie korzystnie wpływa na samopoczucie psychiczne, fizyczne, duchowe i socjalne. Nie jest autonomiczną formą leczenia, lecz wsparciem w klasycznym leczeniu niektórych chorób. Zmniejsza szkodliwe działanie stresu, polepsza jakość życia w chorobie i zwiększa szanse powrotu do zdrowia. Korzystają z niej pacjenci z szerokiego spektrum chorób.
Ideą muzeoterapii jest również wskazanie drogi muzeom – w jaki sposób mogłyby wpłynąć na dobre samopoczucie, zdrowie psychiczne i fizyczne u osób tego potrzebujących.