Historické muzeum v Bielsku-Białej

Kulturní Instituce Samosprávného Slezského Kraje

Ryszarda Sroczyńskiego droga podwójna – z Warszawy do Bielska, od malarstwa do rzeźby – wykład

End date Start date

Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej ‒ Zamek Książąt Sułkowskich
ul. Wzgórze 16
43-300 Bielsko-Biała

W zbiorach Muzeum znajdują się trzy obrazy olejne i kilka gipsowych projektów pomników i rzeźb autorstwa R. Sroczyńskiego oraz archiwalia dotyczące jego życia i twórczości. Będą one punktem wyjścia do rozważań nad drogą twórczą artysty, który po opuszczeniu zniszczonej wojenną pożogą Warszawy znalazł swą przystań życiową w mieście nad Białą.

Śląskie Bielsko i małopolska Biała to dwa siostrzane miasta połączone w jeden organizm administracyjny  w 1951 roku. W pierwszych latach po zakończeniu II wojny światowej miejsce to stało się przystanią życiową dla ludzi, którzy utracili swoje dotychczasowe domy w różnych częściach przedwojennej Polski.  Przybyła tutaj także liczna grupa warszawiaków, a wśród nich Ryszard Sroczyński (1905–1966).  Z wykształcenia malarz, absolwent stołecznej ASP. Z przekonania, jak sam mawiał: „Jestem rzeźbiarzem. Wbrew temu, co uważali i uważają moi koledzy po fachu”. Postać nietuzinkowa, barwna, rozpoznawalna, mocno zaangażowana w prace na rzecz lokalnej edukacji artystycznej oraz organizującego się środowiska plastycznego. Podczas spotkania przyjrzymy się drodze twórczej malarza i rzeźbiarza, którego prace nadal zdobią przestań Bielska-Białej, Czechowic-Dziedzic i Strumienia.  Prowadzenie Kinga Kawczak.

Liczba osób: do 50 (o ile nie ulegnie zmianie sytuacja epidemiczna), rezerwacja miejsc pod nr telefonu: 33 811 04 25

Europejskie Dni Dziedzictwa 2020

Ryszard Sroczyński ze swoją rzeźbą – Głową Pstrowskiego

Ryszard Sroczyński ze swoją rzeźbą – Głową Pstrowskiego, fotografia z Archiwum Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej.

Footer

Historické muzeum v Bielsku-Białej
address ul. Wzgórze 16, 43-300 Bielsko-Biała
phone sekretariat (pn - pt, 9:00 - 15:00): 33 811 10 35
phone kasa / ekspozycja: 33 817 13 61
e-mail sekretariat@muzeum.bielsko.pl
www www.muzeum.bielsko.pl

Prawa autorskie. W braku odmiennego zastrzeżenia, prawa autorskie do treści niniejszej strony internetowej posiada Muzeum Historyczne w Bielsku Białej. Żadne materiały, poza materiałami określonymi jako materiały do pobrania, znajdujące się na niniejszej stronie internetowej nie mogą być reprodukowane lub przesyłane w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób bez pisemnego zezwolenia jej Właściciela. Treści w materiałach do pobrania nie mogą być w żaden sposób modyfikowane bez pisemnej zgody Właściciela tej strony internetowej.

Zastrzeżenia prawne. Właścicielem i operatorem niniejszej strony internetowej jest Muzeum Historyczne w Bielsku – Białej z siedziba przy ulicy Wzgórze 16, 43-300 Bielsko - Biała. Publikowane na stronie internetowej informacje i cenniki nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego. Muzeum Historyczne w Bielsku – Białej dokłada wszelkich należytych starań w celu zapewnienia rzetelności prezentowanych informacji. Istnieje jednak zawsze ryzyko pojawienia się pewnych nieścisłości.

Polityka prywatności