Historické muzeum v Bielsku-Białej

Kulturní Instituce Samosprávného Slezského Kraje

O polskość Pomorza – wykład

End date Start date

Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej ‒ Fałatówka
ul. J. Fałata 34
43-360 Bystra

W 1920 roku J. Fałat wyjechał do Torunia, by na odzyskanych ziemiach organizować polskie życie artystyczne i kulturalne.

W styczniu 1920 roku J. Fałat znalazł się w Toruniu. Uczestniczył w uroczystościach powitalnych gen. Hallera, był także świadkiem symbolicznych zaślubin Polski z morzem w Pucku. Przyjechał do Torunia, tak jak wielu artystów i działaczy związanych z kulturą, by na odzyskanych ziemiach organizować polskie życie artystyczne i kulturalne.  Z inicjatywy J. Fałata i A. Górskiego powstało stowarzyszenie Konfraternia Artystów, którego celem była odbudowa życia artystycznego, krzewienie sztuki polskiej i organizacja wystaw. Stowarzyszenie działało prężnie i do dnia dzisiejszego  Konfraternia uznawana jest za najważniejszą toruńską organizację kulturalną całego 20-lecia międzywojennego. Fałat zamieszkał w Toruniu, kupił kamienicę w centrum miasta, którą po śmierci syna przekazał miastu na cel charytatywny. Prowadzenie Ewa Kubieniec.

Liczba osób: do 10 (o ile nie ulegnie zmianom sytuacja epidemiczna), rezerwacja miejsc pod nr telefonu:  33 810 53 25

Europejskie Dni Dziedzictwa 2020

Akwarela przedstawiająca fragment starych zabudowań Torunia

Pejzaż z Torunia J. Fałat. Fot Alicja Migdał-Drost

Footer

Historické muzeum v Bielsku-Białej
address ul. Wzgórze 16, 43-300 Bielsko-Biała
phone sekretariat (pn - pt, 9:00 - 15:00): 33 811 10 35
phone kasa / ekspozycja: 33 817 13 61
e-mail sekretariat@muzeum.bielsko.pl
www www.muzeum.bielsko.pl

Prawa autorskie. W braku odmiennego zastrzeżenia, prawa autorskie do treści niniejszej strony internetowej posiada Muzeum Historyczne w Bielsku Białej. Żadne materiały, poza materiałami określonymi jako materiały do pobrania, znajdujące się na niniejszej stronie internetowej nie mogą być reprodukowane lub przesyłane w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób bez pisemnego zezwolenia jej Właściciela. Treści w materiałach do pobrania nie mogą być w żaden sposób modyfikowane bez pisemnej zgody Właściciela tej strony internetowej.

Zastrzeżenia prawne. Właścicielem i operatorem niniejszej strony internetowej jest Muzeum Historyczne w Bielsku – Białej z siedziba przy ulicy Wzgórze 16, 43-300 Bielsko - Biała. Publikowane na stronie internetowej informacje i cenniki nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego. Muzeum Historyczne w Bielsku – Białej dokłada wszelkich należytych starań w celu zapewnienia rzetelności prezentowanych informacji. Istnieje jednak zawsze ryzyko pojawienia się pewnych nieścisłości.

Polityka prywatności