Historické muzeum v Bielsku-Białej

Kulturní Instituce Samosprávného Slezského Kraje

Industriada 2023, Sztuka przemysłu

End date Start date End date

Stara Fabryka – oddział Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej
pl. Żwirki i Wigury 8
43-300 Bielsko-Biała

Industriada 2023,Sztuka przemysłu

XIV edycja święta Szlaku Zabytków Techniki już 17 czerwca!
Święto Szlaku Zabytków Techniki na stałe wpisało się w kalendarium wydarzeń województwa śląskiego. INDUSTRIADA to wydarzenie, które już od 14 lat łączy mieszkańców, doceniających przemysłowy charakter naszego regionu.
Motywem przewodnim XIV edycji święta Szlaku Zabytków Techniki jest „Sztuka Przemysłu”.
Tym razem wyruszymy w podróż, w czasie której przyjrzymy się dziejom rozwoju naszego regionu ze szczególnym uwzględnieniem procesów technicznych, które wpłynęły na jego historię. Przemysł jest nierozerwalnie związany z losami mieszkańców, ich zwyczajami, tradycją, ubiorami i sposobem życia. W tym roku odkryjemy, że świat przemysłu nierozerwalnie łączy się również ze sztuką! – dokładnie tak jak sugeruje tegoroczny motyw przewodni.
Wstęp bezpłatny!


W dniu Industriady rusza bezpłatny transport po całym województwie śląskim. Szczegóły oraz regulamin


 

Program wydarzeń:

12.00–20.00 – Otwarcie ekspozycji Starej Fabryki dla publiczności.

Goście Industriady poznają przedstawione w przystępny sposób procesy technologiczne produkcji tkanin wełnianych, a także kapeluszy.
Dawne Bielsko-Biała: dziesiątki fabryk i zakładów, w szczególności włókienniczych. Rzadko kiedy uświadamiamy sobie, że produkowane w nich tkaniny były specyficznymi dziełami sztuki. Uzdolnieni fachowcy projektowali setki deseni i wzorów, aby zadowolić gusta potencjalnych klientów. Przędzalnia, przygotowalnia, tkalnia, farbiarnia, wykończalnia, a w nich dziesiątki maszyn i urządzeń – wszystkie odkryją przed zwiedzającymi swoje tajemnice.

12.00–12.30 – Piękno metalowych emocji. Magdalena Magma Stelmaszyńska – wernisaż wystawy.

Uroczyste otwarcie wystawy połączone z poczęstunkiem dla gości Industriady.

12.00–20.00 – Piękno metalowych emocji. Magdalena Magma Stelmaszyńska– wystawa

Wystawa czynna: 17 czerwca–24 września 2023
Ekspozycja czasowa zorganizowana w ramach święta Szlaku Zabytków Techniki  INDUSTRIADA 2023
Wystawa sztuki Magdaleny Magmy Stelmaszyńskiej zaaranżowana w przestrzeni ekspozycji stałej Starej Fabryki.
Prace artystki wykonane są na nietypowym materiale, jakim jest blacha. Obiekty artystki są formami, w których kluczową rolę odgrywa światło i ruch.
Historyczny, industrialny i przemysłowy charakter wnętrz sal ekspozycyjnych  harmonizuje z pracami z zakresu sztuki współczesnej.

Magdalena Magma Stelmaszyńska
Absolwentka Wyższej Szkoły Sztuki i Projektowania w Łodzi – uzyskała dyplom mgr sztuki w pracowni prof.Jerzego Derkowskiego na wydziale Architektury Wnętrz oraz absolwentka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Dąbrowie Górniczej na kierunku Szkło Artystyczne. Ukończyła Studia Podyplomowe Przygotowania Pedagogicznego Wyższej Szkoły Humanitas. Zdobyła Certyfikat Języka Francuskiego na Universite de Paris-Sorbonne. Brała udział w pracach archeologicznych i konserwatorsko-rekonstrukcyjnych na terenie Francji. Członek Zwiazku Polskich Artystów Plastyków. Od lat pracuje jako specjalista plastyk i instruktor w instytucjach kulturalno–oświatowych oraz zajmuje się m. innymi projektowaniem i wykonywaniem artystycznym wyposażenia wnętrz i zróżnicowanymi formami ekspresji twórczej.

12.00–20.00 – Exo-Material. Agata Agatowska– wystawa

Exo-Material to wystawa rzeźb Agaty Agatowskiej inspirowanych współczesną modą, teatrem, maszynami i nauką. Artystka w sposób niekonwencjonalny łączy klasyczne kanony z
nowoczesnością, tradycję z futuryzmem. Motywem przewodnim ekspozycji jest dyskurs z fizycznością rzeźby i próba ukazania form pozamaterialnych, takich jak np. idee, myśli czy marzenia. W swojej sztuce wykorzystuje najnowsze technologie, większość rzeźb wykonuje w autorskiej technice mastiku (rodzaj żywicy epoksydowej). Prezentowane prace pochodzą z lat 2008–2022. Na ekspozycji będzie można zobaczyć obiekty dobrze już znane szerszej publiczności (m.in. Przeprowadzka na Marsa II), ale też najnowsze, z których część jest eksponowana po raz pierwszy (m.in. Cosmic Girl, Cristal).
Wystawa przygotowana w ramach Nagrody Dyrektora Muzeum Historycznego przyznanej podczas 5. Bielskiego Festiwalu Sztuk Wizualnych 2022.
Wystawie towarzyszy katalog, do nabycia w kasie Starej Fabryki.
Kurator wystawy: Iwona Koźbiał-Grzegorzek

14.30–15.30 – Exo-Material, czyli o formach pozornie niemożliwych – wykład i oprowadzanie po wystawie własnej prof. Agaty Agatowskiej.

Autorka wprowadzi widzów w świat swych inspiracji i motywacji do twórczych działań, którymi są współcześni projektanci mody, struktury i kształty maszyn czy odkrycia naukowe z dziedziny fizyki. Opowie także o tajnikach autorskiej techniki – mastiku, w której (jako jedyna) wykonuje swoje rzeźby. Futurystyczne, nowoczesne formy sztuki w kontekście muzealnej, fabrycznej przestrzeni, połączone z bezpośrednim spotkaniem z artystką, będzie znakomitą okazją do poznania, jak blisko siebie mogą być: myśl techniczna i wizja artystyczna.
Agata Agatowska, ur. w 1976 r. w Oświęcimiu. Studiowała rzeźbę w Akademii Sztuk Pięknych  we Wrocławiu. Dyplom magisterski obroniła w 2001 roku. Edukację artystyczną w zakresie rzeźby i scenografii kontynuowała w Kunstakademie Düsseldorf w Niemczech. W 2012 roku otrzymała dyplom niemieckiej uczelni, a następnie obroniła doktorat w ASP we Wrocławiu. W 2019 roku uzyskała stopień doktora habilitowanego na Uniwersytecie Pedagogicznym im. KEN w Krakowie. Od 2017 roku wykłada rzeźbę na Wydziale Sztuki UP w Krakowie, na stanowisku adiunkta, a od 2020 na stanowisku profesora UP.
W latach 2002–2006 współpracowała z Velvets Theater w Wiesbaden, jako aktorka pantomimy.

Za swoją twórczość rzeźbiarską artystka otrzymała liczne nagrody, m.in. nagrodę Darmstädter Sezession, w Darmstadt w Niemczech (2008) oraz Grand Prix na V Biennale Sztuki Młodych Rybie Oko w Słupsku (2008). W 2013 roku została uhonorowana Wyróżnieniem Miasta Oświęcim w dziedzinie kultury. W 2018 roku zdobyła tytuł Osobowość Roku w plebiscycie „Gazety Krakowskiej”. W 2022 otrzymała Nagrodę Dyrektora Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej podczas 5. Bielskiego Festiwalu Sztuk Wizualnych 2022.
Stypendystka miasta Oświęcim oraz fundacji niemieckich z Düsseldorfu: Hedwig und Robert Samuel Stiftung i Friedrich H. J. Schneider Stiftung.

Prace w przestrzeni publicznej:
Athena de Futuro, Uniwersytet Pedagogiczny im. KEN w Krakowie,
Ice Cream, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, Kraków,
Catwalk to a Dream 3; Kąpiel w pianie; bez tytułu,  Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku,
David Bowie Fanka; Miś Uszatek  (rzeźby zakupione w ramach programu Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku „Rzeźba w Przestrzeni Publicznej dla Niepodległej – 2021”; Różowa kokarda; Kot, Miejska Biblioteka Publiczna GALERIA KSIĄŻKI, Oświęcim
Prace artystki znajdują się także w kolekcjach muzealnych i prywatnych w kraju i za granicą.

12.30–14.00; 18.00–19.30 – Sztuka w przemyśle – przemysł w sztuce.
Specjalne oprowadzanie po Muzeum.

Pojedyncze włókno, od momentu ostrzyżenia owcy do prasowania gotowej tkaniny, przechodziło wyjątkową drogę, którą przedstawiono na ekspozycji Starej Fabryki. Zwiedzający obejrzą nie tylko zabytkowe maszyny o skomplikowanych, a często fantazyjnych kształtach, same w sobie będące swego rodzaju dziełami sztuki. Zobaczą również liczne
obrazy, grafiki i medale, na których uwieczniono sceny z warsztatów rzemieślniczych i hal fabrycznych bądź postaci zasłużonych osób. A także reklamy, prospekty, foldery i wydawnictwa – pamiątki dawnej sztuki typograficznej.

12.00–20.00 – Przemysł w sztuce. Dawniej i dziś...
Pokaz filmu - Fabryki Bielska, Białej i okolic w 1865 roku. Na podstawie litografii Carla Bollmanna.

Przemysłowy krajobraz śląsko-galicyjskiego dwumiasta, malowniczo położonego u stóp Beskidów, trzeciego co do wielkości ośrodka przemysłu wełnianego Austro-Węgier, inspirował artystów, którzy uwieczniali je w dziełach sztuki. Do najcenniejszych wizerunków miasta należy  Widok Bielska i Białej z okolicą autorstwa Carla Bollmanna. Centralną kompozycję, panoramę miasta od wschodu, otaczają 32 mniejsze ilustracje. Prezentują one wybrane rezydencje, budowle sakralne, gmachy użyteczności publicznej oraz, co najistotniejsze, 21 obiektów przemysłowych. Film ukazujący owe fabryki dawniej i dzisiaj wprowadza zainteresowanych w industrialną historię miasta.

12.00–16.00  Warsztat: Mozaiki dwumiasta.

Mozaika jest techniką dekoracyjną znaną od starożytności. Misterne obrazy wykonane z rozmaitych kształtów, materiałów i kolorów, z łatwością możemy odnaleźć w lokalnej przestrzeni publicznej  –  zdobią one wiele historycznych wnętrz i budowli. Czy trudno je przygotować? Przekonajcie się sami. Przy pomocy trójkątów, kwadratów, okręgów, linii i odrobiny cierpliwości każdy uczestnik zajęć ułoży własną, niepowtarzalną mozaikową kompozycję.
Wiek uczestników od 8-108 lat. Prowadzenie: Dorota Kapska, Elżbieta Kozłowska, Justyna Kubaczka

16.00 –17.30 – Sztuka w przemyśle.
P. Kenig, E. Janoszek
Wycieczka terenowa szlakiem architektury przemysłowej Bielska-Białej.  

W dawnych dzielnicach przemysłowych miasta, w szczególności na Dolnym i Żywieckim Przedmieściu, po dziś dzień znaleźć można wiele dawnych budowli fabrycznych. Lepiej bądź gorzej zachowane, służące dzisiaj innym celom, świadczą o industrialnej przeszłości Bielska-Białej. O ich przeszłości, formach artystycznych, stylowych odniesieniach opowiadać będą Piotr Kenig, historyk przemysłu, kierownik Starej Fabryki, oraz dr Ewa Janoszek, historyk sztuki, autorka książki poświęconej architekturze przemysłowej Bielska-Białej.

Industriada – 17.06.2023 (sobota) godz. 12.00–20.00

Footer

Historické muzeum v Bielsku-Białej
address ul. Wzgórze 16, 43-300 Bielsko-Biała
phone kasa / ekspozycja: 33 817 13 61
e-mail sekretariat@muzeum.bielsko.pl
www www.muzeum.bielsko.pl
Sekretariat czynny: 9:00 - 14:00

Prawa autorskie. W braku odmiennego zastrzeżenia, prawa autorskie do treści niniejszej strony internetowej posiada Muzeum Historyczne w Bielsku Białej. Żadne materiały, poza materiałami określonymi jako materiały do pobrania, znajdujące się na niniejszej stronie internetowej nie mogą być reprodukowane lub przesyłane w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób bez pisemnego zezwolenia jej Właściciela. Treści w materiałach do pobrania nie mogą być w żaden sposób modyfikowane bez pisemnej zgody Właściciela tej strony internetowej.

RODO

Zastrzeżenia prawne. Właścicielem i operatorem niniejszej strony internetowej jest Muzeum Historyczne w Bielsku – Białej z siedziba przy ulicy Wzgórze 16, 43-300 Bielsko - Biała. Publikowane na stronie internetowej informacje i cenniki nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego. Muzeum Historyczne w Bielsku – Białej dokłada wszelkich należytych starań w celu zapewnienia rzetelności prezentowanych informacji. Istnieje jednak zawsze ryzyko pojawienia się pewnych nieścisłości.