Muzyka na Zamku
Ewa Bąk – fortepian
Łukasz Gaj – śpiew (tenor)
W programie znane i lubiane przeboje opery i operetki, m.in.: G. Verdiego, G. Donizettiego, K. Zellera, J. Straussa, R. Leoncavalla, E. di Capuy.
Ewa Bąk
Phodzi z Bielska-Białej. Tu ukończyła Liceum Muzyczne w klasie fortepianu. Studiowała we Wrocławskiej Akademii Muzycznej w klasie organów prof. Romualda Sroczyńskiego. Uzupełniała swoje wykształcenie w zakresie interpretacji na letnich kursach, jak również
na kursach prowadzonych przez Guya Boveta, Herberta Wulfa, Oliviera Latry’ego, Gerharda Weinbergera i Josefa Hofera. Ukończyła studium korepetycji wokalnej przy PWSM we Wrocławiu. Po studiach wróciła do Bielska-Białej i zajęła się działalnością artystyczną i pedagogiczną. Tutaj wielokrotnie brała udział w koncertach organowych, wykonując wszystkie dzieła J.S. Bacha w cyklu koncertów organizowanych przez kościół ewangelicki, a także występowała podczas innych koncertów organowych jako solistka i kameralistka. Brała udział jako akompaniatorka w Kursie Interpretacji Muzyki Operowej i Pieśni w Bałtyckim Teatrze Dramatycznym w Koszalinie. Koncertowała w różnych miastach Polski, a także za granicą: w Czechach, Niemczech, Austrii, Szwecji oraz w Belgii. Ma w swoim dorobku artystycznym również koncerty z chórami z Japonii i USA. Nagrała płytę z muzykami Bielskiego Towarzystwa Muzycznego. Zajmuje się również kameralistyką, zarówno na fortepianie jak, i na organach. Współpracuje z wieloma solistami i wokalistami z Polski oraz zza granicy (Jadwigą Stępień, Jozefiną Puczową, Ann Margareth Nyberg, Józefem Fraksteinem i Marcinem Ciszewskim). Na stałe współpracuje z bielskimi chórami. Została wyróżniona Złotą Odznaką Honorową Polskiego Związku Chórów i Orkiestr. Jest także kierownikiem artystycznym cyklu koncertów organowych w Bystrej Krakowskiej.
Łukasz Gaj
Edukację muzyczną rozpoczął w Szkole Muzycznej II stopnia w Tarnowie w klasie dr Alicji Płonki. Naukę kontynuował na Wydziale Wokalno-Aktorskim Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie śpiewu solowego dr. hab. Macieja Bartczaka, gdzie w 2008 roku otrzymał dyplom z wyróżnieniem. Jeszcze jako student angażowany był w wiele przedsięwzięć muzycznych, m.in. wziął udział w dwóch koprodukcjach Supierz Music Management, wykonując partię Artuta i Normana w Łucji z Lammermoor z Operą Śląską oraz partię Remendada w Carmen z Operą Kijowską w teatrach operowych Holandii i Belgii. Od sezonu artystycznego 2009/2010 jest solistą Opery Wrocławskiej, gdzie wykonuje partie m.in.: Rudolfa (Cyganeria), księcia Mantui (Rigoletto), Nemorina (Napój miłosny), Fernanda („Cosi Fan Tutte”), Tamina („Czarodziejski Flet”), Hrabiego Almavivy („Cyrulik Sewilski”), Don Ottavia (Don Giovanni ), Fentona (Falsaff), Casia (Otello), Beppa (Pajace), Kniazia Szujskiego (Borys Godunow). Współpracuje również z Teatrem Wielkim w Poznaniu ( Hrabia Amaviva – Cyrulik sewilski) oraz Gliwickim TeatremMuzycznym (Kamil de Rosillon – Wesoła wdówka, Caramello – Noc w Wenecji).
Łukasz Gaj jest laureatem nagrody specjalnej na Międzynarodowym Konkursie Śpiewaczym im. Imricha Godina w Vrable (Słowacja), trzeciej nagrody na Międzyuczelnianym Konkursie „W kręgu słowiańskiej muzyki wokalnej” w Katowicach oraz finalistą konkursu Polskiej Pieśni Artystycznej w Warszawie.
Brał udział w licznych festiwalach muzycznych, m.in.: w Europejskim Festiwalu im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju, Warszawie, Krakowie, Toruniu, Rzeszowie, Chrzanowie, Wieliczce, XX Śląskim Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena, XIII Festiwalu Ave Maria, X Jubileuszowym Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej im. Moritza Borsiga, IX Festiwalu Muzyki Zabytkowych Parków i Ogrodów im. Carla Marii von Webera – W hołdzie Richthofenowi, VII Festiwalu “Bel Canto” w Nałęczowie, gdzie otrzymał nagrodę Złotego Słowika.