Historické muzeum v Bielsku-Białej

Kulturní Instituce Samosprávného Slezského Kraje

Salon Poezji

End date Start date

Salon Poezji 10 grudnia godz. 11.00 spotkanie poprowadzi Józef Baran

Józef Baran

Józef Baran – poeta, dziennikarz, reporter, autor około trzydziestu książek. Należy nie tylko do uznawanych, ale również chętnie czytanych ludzi pióra, a jego wiersze trafiły do gimnazjalnych i licealnych podręczników. W swoich dziennikach określa siebie, jako „dziecię borzęckich pól i lasów”. Tomiki wierszy Józefa Barana ukazały się w przekładach w Rosji i w USA. Pojedyncze wiersze zostały przetłumaczone na prawie wszystkie języki słowiańskie oraz na angielski, niemiecki, galijski, hebrajski, hiszpański, szwedzki, arabski, węgierski. Wiersze Barana stały się inspiracją dla wielu piosenkarzy i kompozytorów, m.in. dla Starego Dobrego Małżeństwa, Grupy pod Budą, Elżbiety Adamiak, Hanny Banaszak, Krzysztofa Myszkowskiego, Mirosława Czyżykiewicza, Oli Mauer i Andrzeja Zaryckiego.

Debiutował w 1969 roku na łamach tygodnika „Życie Literackie”. Jego poetycki talent odkrył Artur Sandauer, który napisał o nim, że „trafia swoją liryką prosto do ludzkich serc”. Publikował wiersze we wszystkich ważniejszych pismach, od „Tygodnika Powszechnego” począwszy, poprzez „Kulturę” warszawską i paryską, „Poezję”, „Literaturę”, nowojorski „Przegląd Polski”, aż po londyńską "Rzeczpospolitą Kulturalną". W 1989 jego wiersze znalazły się w programach szkolnych, w następnych latach na maturach z języka polskiego (m.in. wiersze Apokalipsa domowa, Tańcowały dwa Polaki czy Mam 25 lat). Odtąd są też publikowane w wielu antologiach krajowych i zagranicznych.

Tadeusz Leśniak

Tadeusz Leśniak – instrumenty klawiszowe. Pianista wirtuoz, kompozytor i aranżer. Od lat 80. współpracuje z gwiazdami jazzu, pop-u i estrady. Założyciel i lider zespołu latin jazzowego Fortet. Nagrał około 30 płyt z różnymi wykonawcami. Od 1978 r. stale współtworzy ze znanym wokalistą Markiem Balatą, koncertuje z Basią Trzetrzelewską, od 2006 r. jest członkiem zespołu Max Klezmer Band. Laureat wielu nagród i wyróżnień na festiwalach jazzowych. M.in. w 1988 r. zdobył główną nagrodę Jazz Juniors z trio New Market oraz nagrodę indywidualną Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego. Wszechstronny artysta muzyk, poszukujący niebanalnego współbrzmienia wykonawczego także w utworach poetyckich, gdzie słowo odzyskuje swój kontekst i wielkość. Współpracował z gwiazdami piosenki poetyckiej: Elżbietą Adamiak i Renatą Przemyk. Aktualnie, w projekcie poetyckim Miłość zwyczajnym jest cudem, tworzy muzyczny background do wierszy interpretowanych przez poetę Józefa Barana i śpiewanych przez aktora Andrzeja Słabiaka.

Andzej Słabiak

Andrzej Słabiak – aktor. Grał w spektaklach w reżyserii m.in. J. Jarockiego, A. Hanuszkiewicza, K. Jasińskiego, J. Gruzy, M. Wojtyszki oraz epizody w filmach J. Kawalerowicza, J. Bromskiego, M. Rosy. Kilkadziesiąt razy wystąpił z recitalami Niech się stanie miłość i Chodźmy w tango w USA, a w Toronto w Teatrze Polskim w spektaklu w reż. Marii Nowotarskiej, w Chicago natomiast w Salonie Poezji Elżbiety Kochanowskiej-Michalik. Śpiewał gościnnie w kabaretach Bocian (Chicago) i Pod bańką (Toronto). O jego wokalnej premierowej roli Javerta w musicalu Nędznicy w Teatrze Muzycznym w Gdyni, w reż. J. Gruzy, Lucjan Kydrynski napisał: „Andrzej Słabiak w roli Javerta pod względem aktorskim i wokalnym, mógłby znaleźć się na każdej scenie świata”. [„Teatr” nr 10, 1989 r.] Po powrocie z USA zagrał w serialach Prawo Agaty i Barwy szczęścia. Absolwent PWST w Krakowie, laureat PPA we Wrocławiu. Aktualnie gra gościnnie w Teatrze Piosenki Loch Camelot w Krakowie w spektaklu pt. Piosenki, czyli duet sceniczny w stanach krytycznych w reż. Ewy Korneckiej oraz współpracuje z poetą Józefem Baranem i Tadeuszem Leśniakiem – kompozytorem, pianistą i aranżerem w poetyckim projekcie Miłość zwyczajnym jest cudem.

Nagrał albumy zatytułowane Niech się stanie miłość, Bóg się rodzi i Chodźmy w tango z piosenkami Andrzeja Zaryckiego.

Footer

Historické muzeum v Bielsku-Białej
address ul. Wzgórze 16, 43-300 Bielsko-Biała
phone kasa / ekspozycja: 33 817 13 61
e-mail sekretariat@muzeum.bielsko.pl
www www.muzeum.bielsko.pl
Sekretariat czynny: 9:00 - 14:00

Prawa autorskie. W braku odmiennego zastrzeżenia, prawa autorskie do treści niniejszej strony internetowej posiada Muzeum Historyczne w Bielsku Białej. Żadne materiały, poza materiałami określonymi jako materiały do pobrania, znajdujące się na niniejszej stronie internetowej nie mogą być reprodukowane lub przesyłane w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób bez pisemnego zezwolenia jej Właściciela. Treści w materiałach do pobrania nie mogą być w żaden sposób modyfikowane bez pisemnej zgody Właściciela tej strony internetowej.

RODO

Zastrzeżenia prawne. Właścicielem i operatorem niniejszej strony internetowej jest Muzeum Historyczne w Bielsku – Białej z siedziba przy ulicy Wzgórze 16, 43-300 Bielsko - Biała. Publikowane na stronie internetowej informacje i cenniki nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego. Muzeum Historyczne w Bielsku – Białej dokłada wszelkich należytych starań w celu zapewnienia rzetelności prezentowanych informacji. Istnieje jednak zawsze ryzyko pojawienia się pewnych nieścisłości.