Muzyka na Zamku
PITROS DUO
Luigi Santo – trąbka
Daniela Gentile – fortepian
W programie koncertu znajdą się utwory w stylu romantycznym m.in. E. McDowella, A.F. Goedickego
Koncert w ramach Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Odnalezionej, który jest jedynym festiwalem w Europie, prezentującym zapomniane i odnalezione utwory kompozytorów polskich i obcych. Odbywa się nieprzerwanie od 1994 roku w kilkunastu miejscowościach Polski południowej.
Luigi Santo
Studiował grę na trąbce w Konserwatorium w Cosenzy, a następnie w Paryżu u P. Thibauda. Ogromny wpływ na jego interpretacje wywarły studia u maestro Russo Timofei Dokshitsera – wirtuoza trąbki. Jako solista koncertował w Europie, Stanach Zjednoczonych i Azji. Występował w najbardziej prestiżowych salach koncertowych, takich jak : Sala Koncertowa Ramsey w Georgia University of Athens (USA); Sala Rimskiego-Korsakowa w Petersburgu (Rosja); Sala Segovia w Linares (Hiszpania). Występował z największymi międzynarodowymi artystami, takimi jak Fred Mills, Scott Hartman, Mark McConnell i Mike Moore.
W 2006 roku jako pierwszy wykonał we Włoszech koncert Shostakovicha na trąbkę i orkiestrę w słynnej, nieopublikowanej wersji wielkiego maestro Russo Timofei Dokshitsera.
Luigi Santo gra na instrumentach marki Stomvi. Jest profesorem w Konserwatorium Muzycznym w Matera.
Ma ogromny repertuar, lecz specjalizuje się w muzyce romantycznej. Krytycy chwalą jego interpretacje, a także niezwykły „miękki” dżwięk.
Daniela Gentile – fortepian
Ukończyła z wyróżnieniem Konserwatorium Muzyczne A. Casella w L'Aquili (Włochy). Swoje umiejętności doskonaliła w Julliard School w Stanach Zjednoczonych pod kierunkiem kilku wybitnych pedagogów. Jako solistka dokonała nagrań dla prestiżowych rozgłośni radiowych i telewizyjnych (m.in. Rai 2 Rai 3). Koncertowała w wielu prestiżowych salach Włoch, Rosji, USA, Hiszpanii, Słowenii, Rumunii, Mołdawii, Grecji, Niemczech, Francji, Turcji, a także w Teatrze Narodowym w Lagos w Nigerii i Akrze w Ghanie. Występuje rownież z różnymi zespołami kameralnymi. Jej repertuar jest niezwykle duży: od klasyków po XXI wiek, z uzględnieniem pierwszych wykonań utwórów współczesnych kompozytorów. Jest profesorem gry na fortepianie w Konserwatorium Muzycznym Bari.