Historické muzeum v Bielsku-Białej

Kulturní Instituce Samosprávného Slezského Kraje

Industriada 2022 – Po szychcie. Czas na fajrant!

End date Start date

Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej – STARA FABRYKA,
pl. Żwirki i Wigury 8, 43-300 Bielsko-Biała


12.00–20.00 – Otwarcie ekspozycji Starej Fabryki dla publiczności.

Goście Industriady poznają przedstawiony w przystępny sposób procesy technologiczne produkcji tkanin wełnianych i kapeluszy.

Bielsko-Biała: dziesiątki fabryk i zakładów przemysłowych... Nim nastąpił upragniony fajrant, przez 6 dni w tygodniu trwała żmudna i ciężka praca tysięcy ludzi... Także w włókiennictwie, długo dominującym w gospodarce śląsko-galicyjskiego dwumiasta. Przędzalnia, przygotowalnia, tkalnia, farbiarnia, wykończalnia, a w nich dziesiątki maszyn i urządzeń – wszystkie odkryją przed zwiedzającymi swoje tajemnice.

12.00–20.00 – Bielski Festiwal Sztuk Wizualnych 2022

Prezentacja najnowszych prac artystów regionu bielskiego, powstałych w ostatnich czterech latach – zarówno profesjonalistów, jak i tych, którzy nie mają dyplomów akademickich. 

Malarstwo, rysunek, grafika, fotografia. Rzeźba, ceramika, szkło, tkanina... Rozwijanie zdolności twórczych, własnych pasji, jako sposób na spędzenie wolnego czasu. Po robocie także wielu pracowników przemysłu oddawało się radości tworzenia. Indywidualnie bądź w kółkach zainteresowań.

12.00–13.30; 14.00–15.30; 18.00–19.30 – Po robocie - zawsze w dobrej tkaninie

Specjalne oprowadzanie po ekspozycji Starej Fabryki.

Śląsko-małopolskie dwumiasto, od wieków słynące z wyrobu doskonałej jakości sukien, dzięki industrializacji stało się trzecim ośrodkiem przemysłu wełnianego Austro-Węgier. Później było drugim po Łodzi centrum włókienniczym II Rzeczpospolitej, a w epoce PRL-u zwano je „miastem stu przemysłów”. Historię przedstawia pierwsza część ekspozycji Muzeum.

Wysokogatunkowa „Bielska Wełna” była marką światową. Pojedyncze włókno, od momentu ostrzyżenia owcy do prasowania gotowej tkaniny, przechodzi wyjątkową drogę, którą przedstawiono na ekspozycji Starej Fabryki. Ten wyjątkowy i czasochłonny proces zostanie objaśniony podczas specjalnego oprowadzania.

12.00–16.00  Zielony warsztat – kwietnik (HIT)

Wyplatanie sprawia mnóstwo frajdy, a dodatkowo po pracy wycisza i relaksuje. Zapraszamy na warsztat ozdobnego tworzenia kwietników. Każdy uczestnik, dzięki wykonaniu  prostych węzłów, przy użyciu kolorowych sznurków, stworzy piękną dekorację ścienną.

12.00–20.00 – Ciężka praca przed fajrantem.

Pokaz filmu prezentującego pracę w zakładzie przemysłu wełnianego „Bielstyl” w 2014 roku

Ostatnie zakłady produkujące tkaniny wełniane zamknięto w Bielsku-Białej przed kilku zaledwie laty. Pracownikom Starej Fabryki dane było nakręcić w jednym z nich film, na którym uwieczniono pracę maszyn i trud obsługujących je ludzi. Zanieczyszczające powietrze pył i drobiny wełny, szybko wirujące części maszyn, głośny stukot krosien, gorąca para w farbiarni i w wykończalni... Dzięki projekcji lepiej zrozumieć można, jak działały zgromadzone w salach Muzeum maszyny i urządzenia.  

16.00 –17.30 – Po robocie. Czas na fajrant!

Wycieczka historyczna szlakiem miejsc, gdzie spędzano wolny czas po wyczerpującej pracy.

Gospody i karczmy, dla lepiej zarabiających restauracje i kawiarnie... Miejski teatr, variétés, kina... Domy Robotnicze, amatorskie zespoły teatralne i taneczne, towarzystwa śpiewacze, organizacje sportowe i turystyczne jako sposoby spędzania wolnego czasu przed epoką telewizji, komputerów i smartfonów.  Niegdyś miejsca powszechnie znane, dziś najczęściej zapomniane. 

20.00 – Zakończenie Industriady 2022.


Uwaga! Bezpłatny transport!

Podczas święta Szlaku Zabytków Techniki industrialne obiekty łączy sieć bezpłatnego transportu. Oficjalnymi przewoźnikami INDUSTRIADY są Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia oraz Koleje Śląskie. Bezpłatny przejazd możliwy będzie w dniu INDUSTRIADY, 3 września br.
Co zrobić aby otrzymać darmowe bilety na przejazdy?
Regulamin
Zapraszamy!

na środku zdjęcia P. Piotr Kenig opowiadający o planie wycieczki terenowej, wokół niego zgromadzeni ludzie stojący, zwróceni w jego stronę, w tle drzewa oraz Stara Fabryka
na zdjęciu młodzież, stojąca przed wieszakiem na którym zawieszone są kolorowe sznurki. Skupiona młodzież zaplata sznurki wiszące przed nimi
po lewej stronie P. Małgorzata Kliś opowiadająca o eskpozycji Starej Fabryki, po prawej stronie zwiedzający skierowani w jej stronę, w tle maszyny włokiennicze
na środku zdjęcia trójka dzieci, siedzących na krześle , przed nimi wystawa przedstawiająca ruchomy stół kuchenny z naczyniami
na zdjęciu młodzież oraz dzieci trzymające kolorowe sznurki, zaplatają je, po prawej stronie Pani Ela Kozłowska, pokazuje w jaki sposób zaplatać sznurki
na środku zdjęcia P. Piotr Kenig opowiadający o ekspozycji Starej Fabryki. Wokół niego zwiedzający.
na zdjęciu wejście do Starej Fabryki, nad nimi oraz obok nich- pomarańczowe flagi z napisem Industriada, po środku zdjęcia ludzie stojący w kolejce, czekający na otwarcie
na zdjęciu wejście do Starej Fabryki, nad nimi oraz obok nich- pomarańczowe flagi z napisem Industriada, po środku zdjęcia ludzie stojący w kolejce, czekający na otwarcie
Plakat prezentujący wydarzenie
Plakat z programem wydarzenia
Plakat - w górnej części napis ,,Zielony warsztat- kwietnik. Industriada 2022
Po prawej stronie niebieskie nożyczki, po lewej stronie zwinięte kolorowe sznurki: niebieskie, żółte, pomarańczowe, na środku sznurki z zawieszkami
Różnorodne kwiaty w doniczkach wiszące na kolorowych sznurkach

Footer

Historické muzeum v Bielsku-Białej
address ul. Wzgórze 16, 43-300 Bielsko-Biała
phone sekretariat (pn - pt, 9:00 - 15:00): 33 811 10 35
phone kasa / ekspozycja: 33 817 13 61
e-mail sekretariat@muzeum.bielsko.pl
www www.muzeum.bielsko.pl

Prawa autorskie. W braku odmiennego zastrzeżenia, prawa autorskie do treści niniejszej strony internetowej posiada Muzeum Historyczne w Bielsku Białej. Żadne materiały, poza materiałami określonymi jako materiały do pobrania, znajdujące się na niniejszej stronie internetowej nie mogą być reprodukowane lub przesyłane w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób bez pisemnego zezwolenia jej Właściciela. Treści w materiałach do pobrania nie mogą być w żaden sposób modyfikowane bez pisemnej zgody Właściciela tej strony internetowej.

RODO

Zastrzeżenia prawne. Właścicielem i operatorem niniejszej strony internetowej jest Muzeum Historyczne w Bielsku – Białej z siedziba przy ulicy Wzgórze 16, 43-300 Bielsko - Biała. Publikowane na stronie internetowej informacje i cenniki nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego. Muzeum Historyczne w Bielsku – Białej dokłada wszelkich należytych starań w celu zapewnienia rzetelności prezentowanych informacji. Istnieje jednak zawsze ryzyko pojawienia się pewnych nieścisłości.