Historické muzeum v Bielsku-Białej

Kulturní Instituce Samosprávného Slezského Kraje

Z miedzi zrodzone. Wystawa z cyklu HODIE MIHI CRAS TIBI

Start date End date

Zamek książąt Sułkowskich, 43-300 Bielsko-Biała, ul. Wzgórze 16

III wystawa kolekcjonerska z cyklu Hodie mihi, cras tibi.

Zapoczątkowany w bielskim Muzeum cykl wystaw pod wspólnym tytułem Hodie mihi, cras tibi miał dotychczas dwie odsłony. W 2010 roku otwarta została wystawa Medalierstwo, grafika, bibliofilia etc. od renesansu do współczesności z gabinetu bielskiego kolekcjonera, natomiast dwa lata później Drzeworyty japońskie i brązy dalekowschodnie ze zbiorów Wacława Wacławika. Trzecia wystawa z tego cyklu nosi tytuł Z miedzi zrodzone. Na ekspozycję składają się wyroby o charakterze świeckim, wytworzone z miedzi oraz jej stopów, powstałe w okresie od XV w. do pierwszej połowy wieku XIX, udostępnione przez grupę sześciu kolekcjonerów związanych z miastem nad Białą i okolicami. Na wystawie można zobaczyć kilka grup tematycznych wytworzonych na bazie tytułowego metalu: dzbany oraz inne obiekty korpusowe, moździerze, świeczniki i kinkiety, przyrządy techniczne i pomiarowe, instrumenty muzyczne, a także medalierstwo i małą plastykę. Część z tych obiektów – m.in. świeczniki – została zaprezentowana w układzie chronologicznym, uwzględniającym stylistykę epok, w których zostały wytworzone.

Wystawie towarzyszy cykl spotkań kuratorskich, prowadzonych przez Leszka Wąsa, rzeczoznawcy, kolekcjonera, członka Stowarzyszenia Historyków Sztuki oraz Stowarzyszenia Antykwariuszy Polskich.  Wstęp wolny, wymagana rezerwacja miejsc, informacji udziela i zapisy prowadzi Dział Edukacji:          tel.33 821 03 03.

Serdecznie zapraszamy! 

Kuratorzy wystawy: Grzegorz Madej, Wacław Wacławik, Leszek Wąs
 

Świecznik, moździerz o dwóch uszach, dzban z dekoracją roślinną, misa z motywem wirującej rozety.

Na skrzyni stoją: wanna do chłodzenia wina i konew, w tle dywan, na którym zawieszono mosiężną misę
Wystawa "Z miedzi zrodzone" foto.Małgorzata Motyka-Madej
Zestaw 23. moździerzy wykonanych z odlewanego brązu, na ścianie 11 mis.
Wystawa "Z miedzi zrodzone" foto.Małgorzata Motyka-Madej
Ekspozycja 25 świeczników z brązu i mosiądzu. Powyżej gablot, na ścianie 5 kinkietów z brązu.
Wystawa "Z miedzi zrodzone" foto.Małgorzata Motyka-Madej
Ekspozycja drobnej plastyki z brązu, mosiądzu i miedzi zaaranżowana w formie tzw.
Wystawa "Z miedzi zrodzone" foto.Małgorzata Motyka-Madej
Stół dębowy, intarsjowany, na którym ustawiona została martwa natura: dzban, misa, lampa, kubki.
Wystawa "Z miedzi zrodzone" foto.Małgorzata Motyka-Madej

Footer

Historické muzeum v Bielsku-Białej
address ul. Wzgórze 16, 43-300 Bielsko-Biała
phone sekretariat (pn - pt, 9:00 - 15:00): 33 811 10 35
phone kasa / ekspozycja: 33 817 13 61
e-mail sekretariat@muzeum.bielsko.pl
www www.muzeum.bielsko.pl

Prawa autorskie. W braku odmiennego zastrzeżenia, prawa autorskie do treści niniejszej strony internetowej posiada Muzeum Historyczne w Bielsku Białej. Żadne materiały, poza materiałami określonymi jako materiały do pobrania, znajdujące się na niniejszej stronie internetowej nie mogą być reprodukowane lub przesyłane w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób bez pisemnego zezwolenia jej Właściciela. Treści w materiałach do pobrania nie mogą być w żaden sposób modyfikowane bez pisemnej zgody Właściciela tej strony internetowej.

Zastrzeżenia prawne. Właścicielem i operatorem niniejszej strony internetowej jest Muzeum Historyczne w Bielsku – Białej z siedziba przy ulicy Wzgórze 16, 43-300 Bielsko - Biała. Publikowane na stronie internetowej informacje i cenniki nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego. Muzeum Historyczne w Bielsku – Białej dokłada wszelkich należytych starań w celu zapewnienia rzetelności prezentowanych informacji. Istnieje jednak zawsze ryzyko pojawienia się pewnych nieścisłości.

Polityka prywatności