Wystawa Stowarzyszenia Akwarelistów Polskich „Akwarela – pasje i namiętności”
Akwarela – pasje i namiętności
Wystawa Stowarzyszenia Akwarelistów Polskich
Muzeum w Bielsku-Białej
Galeria ks. Aleksandra Józefa Sułkowskiego
ul. Wzgórze 16 – Zamek
43-300 Bielsko-Biała
wystawa czynna: 14.06.13-31.08.13
wernisaż: 30.07.2013, godz.18.00
kurator: I. Koźbiał-Grzegorzek
Akwarela – pasje i namiętności, to wystawa czasowa zorganizowana przez Muzeum w Bielsku-Białej i Stowarzyszenie Akwarelistów Polskich, w ramach obchodów 40. rocznicy udostępnienia dla zwiedzających Willi Juliana Fałata w Bystrej – Oddziału Muzeum w Bielsku-Białej oraz 160. rocznicy urodzin malarza, która mija 30 lipca. Z tej okazji, dokładnie w tym dniu, w bielskim zamku odbędzie się wernisaż wystawy. Będzie to jedno z muzealnych wydarzeń upamiętniających wspomniane rocznice, obok otwarcia ekspozycji stałej na piętrze „Fałatówki”, przygotowanej przez Teresę Dudek Bujarek oraz promocji książki autorstwa Marii Aleksandrowicz pt.: Fałat znany i nieznany. t. 3 Korespondencja z lat 1910-1916.
Na wystawie można obejrzeć prace ponad 30 współczesnych artystów należących do Stowarzyszenia. Każdy z nich prezentuje odmienny styl, dzięki czemu ekspozycja jest prawdziwym pokazem warsztatu i możliwości jakie daje ta trudna technika, akwarela, która – jak mówią artyści – nie wybacza błędów. Dodatkowo, dla podkreślenia rocznicowego charakteru wystawy, wyeksponowane zostały dwa obrazy Juliana Fałata ze zbiorów Muzeum w Bielsku-Białej: Autoportret z 1910 roku oraz Sanatorium w Bystrej z 1902 roku.
Do Stowarzyszenia Akwarelistów Polskich należą twórcy profesjonalni oraz nieprofesjonalni, którym malowanie daje satysfakcję i radość tworzenia. Założyciele grupy kładą szczególny nacisk na indywidualne poszukiwania, kreatywność, entuzjazm oraz pozytywną rywalizację, która mobilizuje i zachęca do dalszego rozwoju.
Stowarzyszenie Akwarelistów Polskich z siedzibą w Pruszkowie powstało pod koniec 2009 roku, według pomysłu Krzysztofa Ludwina i Ryszarda Rogali. To pierwsza tak duża inicjatywa od 1911 roku, kiedy to powstał Klub Akwarelistów Polskich, skupiający miłośników tej techniki, w tym wybitnych malarzy tamtych czasów, takich jak: Julian Fałat, Aleksander Augustynowicz, Stanisław Masłowski, Czesław Tański. Ówcześni akwareliści wspólnie wystawiali prace w znaczących salonach i galeriach sztuki w kraju. Fundament powstania dawnego Klubu i współczesnego Stowarzyszenia jest wspólny – to pasja i chęć dzielenia się swoją twórczością z innymi.
Dzięki działalności Stowarzyszenia pojawił się swoisty pomost między polskimi tradycjami malarstwa akwarelowego a artystami współczesnymi, którzy z tysiąca różnych dróg wypowiedzi artystycznej, wybrali akurat tę, którą dawno temu podążał Julian Fałat.
Kurator wystawy: Iwona Koźbiał-Grzegorzek, Muzeum w Bielsku-Białej
W wystawie udział biorą:
- Dorota Bousquet
- Baltazar Brukalski
- Minh Dam
- Wiktor Gago
- Paweł Gładkow
- Jan Gołębiewski
- Michał Jasiewicz
- Andrzej Kacperek
- Włodzimierz Karczmarzyk
- Lech Kłosiewicz
- Jacek Krenz
- Leszek Legut
- Kazimierz Lemańczyk
- Krzysztof Ludwin
- Anna Orłowska
- Michał Orłowski
- Mirosław Orzechowski
- Andrzej Pańkowski
- Piotr Pańkowski
- Adam Papke
- Joanna Pętkowska
- Stanisław Przewłocki
- Krystyna Raczkiewicz
- Krzysztof Rodak
- Ryszard Rogala
- Michał Smółka
- Adam Sufliński
- Stanisław Stach
- Michał Suffczyński
- Zbigniew Szczepanek
- Justyna Talik
- Ałła Torfimenkowa-Herrmann
- Kazimierz Twardowski
- Maciej Zaborowski
- Marek Ziarkowski
- Andrzej Gosik
- Grzegorz Wróbel
- Zbigniew Korytowski
Wstęp: według cennika