Historické muzeum v Bielsku-Białej

Kulturní Instituce Samosprávného Slezského Kraje

Wystawa Stowarzyszenia Akwarelistów Polskich „Akwarela – pasje i namiętności”

Start date End date

Akwarela – pasje i namiętności
Wystawa Stowarzyszenia Akwarelistów Polskich
Muzeum w Bielsku-Białej
Galeria ks. Aleksandra Józefa Sułkowskiego
ul. Wzgórze 16 Zamek
43-300 Bielsko-Biała

wystawa czynna: 14.06.13-31.08.13
wernisaż: 30.07.2013, godz.18.00
kurator: I. Koźbiał-Grzegorzek

Akwarela – pasje i namiętności,  to wystawa czasowa zorganizowana przez Muzeum w Bielsku-Białej i Stowarzyszenie Akwarelistów Polskich, w ramach obchodów 40. rocznicy udostępnienia dla zwiedzających Willi Juliana Fałata w Bystrej – Oddziału Muzeum w Bielsku-Białej oraz 160. rocznicy urodzin malarza, która mija 30 lipca. Z tej okazji, dokładnie w tym dniu, w bielskim zamku odbędzie się wernisaż wystawy. Będzie to jedno z muzealnych wydarzeń upamiętniających wspomniane rocznice, obok otwarcia ekspozycji stałej na piętrze „Fałatówki”, przygotowanej przez Teresę Dudek Bujarek oraz promocji książki autorstwa Marii Aleksandrowicz pt.: Fałat znany i nieznany. t. 3 Korespondencja z lat 1910-1916.

Na wystawie można obejrzeć prace ponad 30 współczesnych artystów należących do Stowarzyszenia. Każdy z nich prezentuje odmienny styl, dzięki czemu ekspozycja jest prawdziwym pokazem warsztatu i możliwości jakie daje ta trudna technika, akwarela, która  – jak mówią artyści – nie wybacza błędów. Dodatkowo, dla podkreślenia rocznicowego charakteru wystawy, wyeksponowane zostały dwa obrazy Juliana Fałata ze zbiorów Muzeum w Bielsku-Białej: Autoportret z 1910 roku oraz Sanatorium w Bystrej z 1902 roku.

Do Stowarzyszenia Akwarelistów Polskich należą twórcy profesjonalni oraz nieprofesjonalni, którym malowanie daje satysfakcję i radość tworzenia. Założyciele grupy kładą szczególny nacisk na indywidualne poszukiwania, kreatywność, entuzjazm oraz pozytywną rywalizację, która mobilizuje i zachęca do dalszego rozwoju.

Stowarzyszenie Akwarelistów Polskich z siedzibą w Pruszkowie powstało pod koniec 2009 roku, według pomysłu Krzysztofa Ludwina i Ryszarda Rogali. To pierwsza tak duża inicjatywa od 1911 roku, kiedy to powstał Klub Akwarelistów Polskich, skupiający miłośników tej techniki, w tym wybitnych malarzy tamtych czasów, takich jak: Julian Fałat, Aleksander Augustynowicz, Stanisław Masłowski, Czesław Tański. Ówcześni akwareliści wspólnie wystawiali prace w znaczących salonach i galeriach sztuki w kraju. Fundament powstania dawnego Klubu i współczesnego Stowarzyszenia jest wspólny – to pasja i chęć dzielenia się swoją twórczością z innymi.

Dzięki działalności Stowarzyszenia pojawił się swoisty pomost między polskimi tradycjami malarstwa akwarelowego a artystami współczesnymi, którzy z tysiąca różnych dróg wypowiedzi artystycznej, wybrali akurat tę, którą dawno temu podążał Julian Fałat.
 

Kurator wystawy: Iwona Koźbiał-Grzegorzek, Muzeum w Bielsku-Białej

W wystawie udział biorą:

 1. Dorota Bousquet
 2. Baltazar Brukalski
 3. Minh Dam
 4. Wiktor Gago
 5. Paweł Gładkow
 6. Jan Gołębiewski
 7. Michał Jasiewicz
 8. Andrzej Kacperek
 9. Włodzimierz Karczmarzyk
 10. Lech Kłosiewicz
 11. Jacek Krenz
 12. Leszek Legut
 13. Kazimierz Lemańczyk
 14. Krzysztof Ludwin
 15. Anna Orłowska
 16. Michał Orłowski
 17. Mirosław Orzechowski
 18. Andrzej Pańkowski
 19. Piotr Pańkowski
 20. Adam Papke
 21. Joanna Pętkowska
 22. Stanisław Przewłocki
 23. Krystyna Raczkiewicz
 24. Krzysztof Rodak
 25. Ryszard Rogala
 26. Michał Smółka
 27. Adam Sufliński
 28. Stanisław Stach
 29. Michał Suffczyński
 30. Zbigniew Szczepanek
 31. Justyna Talik
 32. Ałła Torfimenkowa-Herrmann
 33. Kazimierz Twardowski
 34. Maciej Zaborowski
 35. Marek Ziarkowski
 36. Andrzej Gosik
 37. Grzegorz Wróbel
 38. Zbigniew Korytowski

Wstęp: według cennika

Footer

Historické muzeum v Bielsku-Białej
address ul. Wzgórze 16, 43-300 Bielsko-Biała
phone sekretariat (pn - pt, 9:00 - 15:00): 33 811 10 35
phone kasa / ekspozycja: 33 817 13 61
e-mail sekretariat@muzeum.bielsko.pl
www www.muzeum.bielsko.pl

Prawa autorskie. W braku odmiennego zastrzeżenia, prawa autorskie do treści niniejszej strony internetowej posiada Muzeum Historyczne w Bielsku Białej. Żadne materiały, poza materiałami określonymi jako materiały do pobrania, znajdujące się na niniejszej stronie internetowej nie mogą być reprodukowane lub przesyłane w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób bez pisemnego zezwolenia jej Właściciela. Treści w materiałach do pobrania nie mogą być w żaden sposób modyfikowane bez pisemnej zgody Właściciela tej strony internetowej.

Zastrzeżenia prawne. Właścicielem i operatorem niniejszej strony internetowej jest Muzeum Historyczne w Bielsku – Białej z siedziba przy ulicy Wzgórze 16, 43-300 Bielsko - Biała. Publikowane na stronie internetowej informacje i cenniki nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego. Muzeum Historyczne w Bielsku – Białej dokłada wszelkich należytych starań w celu zapewnienia rzetelności prezentowanych informacji. Istnieje jednak zawsze ryzyko pojawienia się pewnych nieścisłości.

Polityka prywatności