Historické muzeum v Bielsku-Białej

Kulturní Instituce Samosprávného Slezského Kraje

Wystawa: Kolekcja z podróży

Start date End date

Jan Walasek urodził się w roku 1953 w Kielcach. W latach 1974-1980 studiował na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom uzyskał w pracowni miedziorytu prof. Mieczysława Wejmana i w pracowni malarstwa prof. Jana Świderskiego.
Od roku 2000 jest profesorem nadzwyczajnym w Instytucie Sztuk Pięknych Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach – doktorat i habilitację uzyskał w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Od ponad dwudziestu lat pracuje jako nauczyciel akademicki.
Uprawia twórczość w dziedzinie malarstwa, rysunku i grafiki. Jest autorem licznych wystaw indywidualnych oraz aktywnym uczestnikiem wielu wystaw zbiorowych i plenerów artystycznych.
Twórczość Jana Walaska obejmuje również sztukę słowa. Zbiór poezji zatytułowany T-Tauri zaprezentowany został na wernisażu ekspozycji obrazów inspirowanych tematyką zjawisk kosmicznych, towarzyszącej otwarciu obserwatorium astronomicznego Uniwersytetu Jana Kochanowskiego. Wystawa tak wkomponowała się w przestrzeń budynku, że  przyjęła formę ekspozycji stałej.
Sztuka Jana Walaska jest odbiciem jego szerokich zainteresowań: z jednej strony współczesną fizyką, astronomią i kosmologią, a z drugiej – muzyką, filozofią, historią kultury i wymarłych cywilizacji, a w szczególności światem fascynującej filozofii i starożytnych religii Azji.
W latach 2004-2007 odbył kilka wypraw do południowych Indii. Przebywał w aszramach Puttaparthi, Kadajkanall, Tiruvannamalai, Auroville, Shantivanam i Amritapuri oraz w mieście astrologów Vathisvarankoil. Jako niezwykłe przeżycie wspomina wędrówkę na szczyt świętej góry Arunachali.
Wrażenia z kolejnych wędrówek po świecie znajdują odbicie w tematyce i kolorycie powstałych pod ich wpływem obrazów oraz wierszy. Tytuły Anatolia Wiersze indyjskie mówią same za siebie. W jego obrazach wciąż powracają motywy kręgów – mandali, znanych również z wcześniejszych dzieł artysty.
Eksponowana we wnętrzach Muzeum w Bielsku-Białej wystawa jest przekrojowym wyborem obrazów z różnych okresów życia artysty, by w możliwie pełny sposób zaprezentować zwiedzającym twórczość Jana Walaska.

Footer

Historické muzeum v Bielsku-Białej
address ul. Wzgórze 16, 43-300 Bielsko-Biała
phone sekretariat (pn - pt, 9:00 - 15:00): 33 811 10 35
phone kasa / ekspozycja: 33 817 13 61
e-mail sekretariat@muzeum.bielsko.pl
www www.muzeum.bielsko.pl

Prawa autorskie. W braku odmiennego zastrzeżenia, prawa autorskie do treści niniejszej strony internetowej posiada Muzeum Historyczne w Bielsku Białej. Żadne materiały, poza materiałami określonymi jako materiały do pobrania, znajdujące się na niniejszej stronie internetowej nie mogą być reprodukowane lub przesyłane w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób bez pisemnego zezwolenia jej Właściciela. Treści w materiałach do pobrania nie mogą być w żaden sposób modyfikowane bez pisemnej zgody Właściciela tej strony internetowej.

Zastrzeżenia prawne. Właścicielem i operatorem niniejszej strony internetowej jest Muzeum Historyczne w Bielsku – Białej z siedziba przy ulicy Wzgórze 16, 43-300 Bielsko - Biała. Publikowane na stronie internetowej informacje i cenniki nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego. Muzeum Historyczne w Bielsku – Białej dokłada wszelkich należytych starań w celu zapewnienia rzetelności prezentowanych informacji. Istnieje jednak zawsze ryzyko pojawienia się pewnych nieścisłości.

Polityka prywatności