Historické muzeum v Bielsku-Białej

Kulturní Instituce Samosprávného Slezského Kraje

Przygarnij psa. Aleksandra Oruba. Akwarela

Start date End date

Zamek Książąt Sułkowskich
 

Na wystawie zostaną zaprezentowane akwarelowe portrety psów, które powstały specjalnie, jako ilustracje do tzw. Psiego kalendarza.

Pomysł na kalendarz charytatywny o tematyce bezdomnych psów pojawił się w 2010 roku, z inicjatywy Aleksandry Oruby i Marty Lelek. Z założenia publikacja miała zawierać 12 historii psów adoptowanych w danym roku z Miejskiego Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Bielsku-Białej. Każda karta kalendarza miała zwierać ilustrację: akwarelowy portret wybranego psa, autorstwa Aleksandry Oruby, oraz tekst bazujący na wywiadzie
z nowymi właścicielami, zredagowany przez Martę Lelek. Wkrótce do zespołu dołączyła Daria Majchrzak, która opracowała projekt graficzny kalendarza. Realizacja pomysłu, czyli druk, promocja i kolportaż  publikacji, była możliwa dzięki hojnym sponsorom, firmom, fundacjom i życzliwym ludziom, rozumiejącym ideę i cel przedsięwzięcia.

Od tamtego czasu, co roku ukazuje się Psi kalendarz, zawierający autentyczne historie bezdomnych psów, okoliczności ich adopcji i życie w nowym domu, spotkanie
z człowiekiem, problemy, wzruszenia, przyjaźń, miłość... Historie te otwierają serca, ale przede wszystkim promują idee adopcji i wspólnego przeżywania życia ze zwierzętami, dają poczucie sensu pomagania innym i bycia wrażliwym na otaczający nas świat.  

Cały dochód ze sprzedaży kalendarza jest przeznaczony, za pośrednictwem fundacji Drahma, na pomoc i ochronę zwierząt, m.in. na pomoc medyczną i behawiorystyczną, sterylizację, karmę i wyposażenie dla psów do domów zastępczych, a także na dożywotnie utrzymanie starszych czy agresywnych osobników.

Każdy sprzedany kalendarz to szansa dla tych zwierząt, szansa na nowy dom i lepsze życie.
 

Aleksandra Oruba (ur. 1978 r. w Olkuszu)

Absolwentka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Bielsku-Białej oraz Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Dyplom w Pracowni Ilustracji i Wydawnictwa, prof. Mirosława Adamczyka, otrzymała w 2004 r. Artystka specjalizuje się w ilustracji książkowej oraz malarstwie akwarelowym o tematyce animalistycznej. Mieszka i pracuje w Bielsku-Białej.
 

Kurator: Iwona Koźbiał-Grzegorzek

Footer

Historické muzeum v Bielsku-Białej
address ul. Wzgórze 16, 43-300 Bielsko-Biała
phone sekretariat: 33 811 10 35
phone kasa / ekspozycja: 33 817 13 61
e-mail sekretariat@muzeum.bielsko.pl
www www.muzeum.bielsko.pl
Sekretariat czynny: pn - cz 9:00 - 15:00, pt 9:00 - 14:00

Prawa autorskie. W braku odmiennego zastrzeżenia, prawa autorskie do treści niniejszej strony internetowej posiada Muzeum Historyczne w Bielsku Białej. Żadne materiały, poza materiałami określonymi jako materiały do pobrania, znajdujące się na niniejszej stronie internetowej nie mogą być reprodukowane lub przesyłane w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób bez pisemnego zezwolenia jej Właściciela. Treści w materiałach do pobrania nie mogą być w żaden sposób modyfikowane bez pisemnej zgody Właściciela tej strony internetowej.

RODO

Zastrzeżenia prawne. Właścicielem i operatorem niniejszej strony internetowej jest Muzeum Historyczne w Bielsku – Białej z siedziba przy ulicy Wzgórze 16, 43-300 Bielsko - Biała. Publikowane na stronie internetowej informacje i cenniki nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego. Muzeum Historyczne w Bielsku – Białej dokłada wszelkich należytych starań w celu zapewnienia rzetelności prezentowanych informacji. Istnieje jednak zawsze ryzyko pojawienia się pewnych nieścisłości.