"Pojazdy zabytkowe w rysunkach Lecha Helwiga"

Start date End date

Wystawa towarzysząca obchodom 30. rocznicy Beskidzkiego Rajdu Pojazdów Zabytkowych.
Wystawa prezentuje najnowsze rysunki Lecha Helwiga wykonane w oparciu o fotograficzną dokumentację zabytkowych pojazdów z Beskidzkich Rajdów Pojazdów Zabytkowych, które są organizowane od 30 lat na szlakach Podbeskidzia przez Automobilklub Beskidzki z Bielska-Białej.
Rysunki utrzymane w hiperrealistycznym nurcie dokumentują i podkreślają piękno i szlachetność dawnych pojazdów.

Lech Helwig

Urodzony 7 stycznia 1956 roku w Kętach. Ukończył Wydział Form Przemysłowych Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie,  dyplom uzyskał w 1984 roku. Prowadzi samodzielną działalność artystyczną w zakresie malarstwa sztalugowego, rysunku, miniatury, ilustracji, projektowania graficznego, a także fotografii i technik fotochemicznych.
Jest zrzeszony w: Związku Polskich Artystów Plastyków Okręg Bialsko-Biała, Stowarzyszeniu Absolwentów Wydziału Form Przemysłowych ASP w Krakowie, Związku Artystów, Pisarzy i Sympatyków Sztuki w Bielsku-Białej, Miniature Art Society of Florida, Miniature Artists of America, Word Federation of Miniature.
Brał udział w ponad 130 wystawach zbiorowych i indywidualnych w Polsce, Słowacji, Francji, Wielkiej Brytanii, Kanadzie, Australii, USA i Japonii.
Jego obrazy i rysunki zdobyły ponad 30 nagród i wyróżnień, w tym I nagrodę w kategorii rysunku w 11th International Miniature Art Exhibition w ramach Letnich Igrzysk Olimpijskich w Atlancie – USA, 1996 – dwukrotnie nominowany do nagrody „Ikara” (w 1996 oraz w 1999 roku). Był stypendystą Wydziału Kultury i Sztuki w latach 1997, 2000 i 2002. Jego nota biograficzna znajduje się w indeksie polskich artystów plastyków, w publikacji Ludzie roku 1996/9, wyd. Muza – Warszawa oraz w 10. wydaniu encyklopedii American Biographical Instytute.