Historické muzeum v Bielsku-Białej

Kulturní Instituce Samosprávného Slezského Kraje

Nowy Rok bieży...

Start date End date

Z okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia w jednej z sal wystaw czasowych Muzeum w Bielsku-Białej odbyła się wystawa etnograficzna Nowy Rok bieży... Można było na niej zobaczyć eksponaty związane z obrzędowością i zwyczajami bożonarodzeniowymi Żywiecczyzny i okolic Bielska-Białej. Drewniane szopki, gwiazdy, kolędnicze maski „cyganów”, „żydów”, „kominiarzy” i „diabłów” wprowadzały w nastrój świąt, zadumy, oczekiwania i radości. Dopełnieniem wystawy była proponowana przez Muzeum lekcja Grupy kolędnicze Żywiecczyzny, skierowana do dzieci i młodzieży w wieku szkolnym. Podczas lekcji można było zapoznać się z genezą i znaczeniem zwyczaju kolędowania, stanowiącego integralny element dziedzictwa kulturowego regionu.

Footer

Historické muzeum v Bielsku-Białej
address ul. Wzgórze 16, 43-300 Bielsko-Biała
phone sekretariat (pn - pt, 9:00 - 15:00): 33 811 10 35
phone kasa / ekspozycja: 33 817 13 61
e-mail sekretariat@muzeum.bielsko.pl
www www.muzeum.bielsko.pl

Prawa autorskie. W braku odmiennego zastrzeżenia, prawa autorskie do treści niniejszej strony internetowej posiada Muzeum Historyczne w Bielsku Białej. Żadne materiały, poza materiałami określonymi jako materiały do pobrania, znajdujące się na niniejszej stronie internetowej nie mogą być reprodukowane lub przesyłane w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób bez pisemnego zezwolenia jej Właściciela. Treści w materiałach do pobrania nie mogą być w żaden sposób modyfikowane bez pisemnej zgody Właściciela tej strony internetowej.

Zastrzeżenia prawne. Właścicielem i operatorem niniejszej strony internetowej jest Muzeum Historyczne w Bielsku – Białej z siedziba przy ulicy Wzgórze 16, 43-300 Bielsko - Biała. Publikowane na stronie internetowej informacje i cenniki nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego. Muzeum Historyczne w Bielsku – Białej dokłada wszelkich należytych starań w celu zapewnienia rzetelności prezentowanych informacji. Istnieje jednak zawsze ryzyko pojawienia się pewnych nieścisłości.

Polityka prywatności