Historické muzeum v Bielsku-Białej

Kulturní Instituce Samosprávného Slezského Kraje

Mity antyczne w sztuce na przestrzeni wieków w oparciu o zbiory Muzeum w Bielsku-Białej

Start date End date

Tematy z mitologii greckiej i rzymskiej są jednymi z najchętniej i najczęściej podejmowanych motywów w sztukach plastycznych na przestrzeni wieków. Wykorzystywane były w malarstwie sztalugowym i ściennym, grafice, rysunku, rzeźbie i w szeroko pojętym rzemiośle artystycznym.

Na wystawie w bielskim Muzeum zaprezentowano przedmioty z zakresu różnych dyscyplin artystycznych, powstałe na przestrzeni 430 lat. Eksponaty zostały podzielone na trzy grupy tematyczne: Sztuka i teatr - Apollo i Dionizos, Emocje - miłość i nienawiść oraz Abstrakcje i personifikacje - potęga bogów w potędze natury. Do najciekawszych obiektów należą: wykonany w poł. XVII w. obraz Diana i Kallisto przypisywany niderlandzkiemu malarzowi Fransowi Woutersowi, powstała w 4. ćw. XVII stulecia kompozycja Teodora Lubienieckiego Mały Bachus z martwą naturą, czy pochodzące z tego samego czasu anonimowe płótno przedstawiające Pochód Ariadny z Bachusem. Warto również zwrócić uwagę na XVI-wieczne miedzioryty: Philippa Galle Śmierć potomstwa Niobe i Joannesa Mullera Porwanie Sabinek oraz zespół reprodukcyjnych grafik Williama Ungera będących kopiami obrazów wielkich mistrzów doby renesansu i baroku ze zbiorów cesarskiej galerii w Wiedniu. Spośród wyrobów rzemiosła artystycznego godnymi polecenia są porcelanowe naczynia wiedeńskiej manufaktury dekorowane scenami igraszek Amora i fajansowe talerze z angielskiej wytwórni w Islewarth z wizerunkami bogiń Eos i Nyks.
 

Footer

Historické muzeum v Bielsku-Białej
address ul. Wzgórze 16, 43-300 Bielsko-Biała
phone sekretariat (pn - pt, 9:00 - 15:00): 33 811 10 35
phone kasa / ekspozycja: 33 817 13 61
e-mail sekretariat@muzeum.bielsko.pl
www www.muzeum.bielsko.pl

Prawa autorskie. W braku odmiennego zastrzeżenia, prawa autorskie do treści niniejszej strony internetowej posiada Muzeum Historyczne w Bielsku Białej. Żadne materiały, poza materiałami określonymi jako materiały do pobrania, znajdujące się na niniejszej stronie internetowej nie mogą być reprodukowane lub przesyłane w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób bez pisemnego zezwolenia jej Właściciela. Treści w materiałach do pobrania nie mogą być w żaden sposób modyfikowane bez pisemnej zgody Właściciela tej strony internetowej.

Zastrzeżenia prawne. Właścicielem i operatorem niniejszej strony internetowej jest Muzeum Historyczne w Bielsku – Białej z siedziba przy ulicy Wzgórze 16, 43-300 Bielsko - Biała. Publikowane na stronie internetowej informacje i cenniki nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego. Muzeum Historyczne w Bielsku – Białej dokłada wszelkich należytych starań w celu zapewnienia rzetelności prezentowanych informacji. Istnieje jednak zawsze ryzyko pojawienia się pewnych nieścisłości.

Polityka prywatności