Historické muzeum v Bielsku-Białej

Kulturní Instituce Samosprávného Slezského Kraje

Michał Kliś "Moje miasto. Bielsko-Biała."

Start date End date

Wystawa prezentuje malarstwo znanego bielskiego artysty Michała Klisia, profesora i pedagoga Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Tematem obrazów są pejzaże miejskie Bielska-Białej, które w sposobie malowania są bliskie impresjonizmowi poprzez szkicowy, szybki charakter pracy. Artysta w znamienny i naturalny dla siebie sposób łączy elementy malarstwa wrażeniowego z malarstwem gestu, gdzie szybką linią, duktem pędzla, precyzuje i dodatkowo określa przestrzeń oraz nastrój panujący w obrazie. Zastosowanie jasnej, niemal rozbielonej kolorystyki, ograniczonej przez artystę do szarości, sprawia wrażenie, iż płótna przesycone są jakby srebrzystą mgłą. Ta mgła właśnie, snująca się leniwie po mieście, powoli zmiękcza twarde mury budynków, zaciera ich kontury, zostawiając im rys najbardziej charakterystyczny jako znak identyfikujący miejsce, w którym artysta był obecny myślą podczas tworzenia. Pełne spokoju, ciszy, sennego niemal nastroju obrazy przenoszą widza w świat wspomnień, refleksji i artystycznych zmagań. Prace Michała Klisia z cyklu Moje miasto, ukazują Bielsko-Białą jako miejsce bliskie artyście, mają charakter osobisty, intymny, dotyczą konkretnego człowieka i konkretnego miasta, przemawiają szeptem dalekim od artystycznej bufonady i miejskiego zgiełku.

Iwona Koźbiał-Grzegorzek.

Footer

Historické muzeum v Bielsku-Białej
address ul. Wzgórze 16, 43-300 Bielsko-Biała
phone sekretariat (pn - pt, 9:00 - 15:00): 33 811 10 35
phone kasa / ekspozycja: 33 817 13 61
e-mail sekretariat@muzeum.bielsko.pl
www www.muzeum.bielsko.pl

Prawa autorskie. W braku odmiennego zastrzeżenia, prawa autorskie do treści niniejszej strony internetowej posiada Muzeum Historyczne w Bielsku Białej. Żadne materiały, poza materiałami określonymi jako materiały do pobrania, znajdujące się na niniejszej stronie internetowej nie mogą być reprodukowane lub przesyłane w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób bez pisemnego zezwolenia jej Właściciela. Treści w materiałach do pobrania nie mogą być w żaden sposób modyfikowane bez pisemnej zgody Właściciela tej strony internetowej.

Zastrzeżenia prawne. Właścicielem i operatorem niniejszej strony internetowej jest Muzeum Historyczne w Bielsku – Białej z siedziba przy ulicy Wzgórze 16, 43-300 Bielsko - Biała. Publikowane na stronie internetowej informacje i cenniki nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego. Muzeum Historyczne w Bielsku – Białej dokłada wszelkich należytych starań w celu zapewnienia rzetelności prezentowanych informacji. Istnieje jednak zawsze ryzyko pojawienia się pewnych nieścisłości.

Polityka prywatności