Historické muzeum v Bielsku-Białej

Kulturní Instituce Samosprávného Slezského Kraje

Magdalena Biłuńska "Mowa tajemna"

Start date End date

Pierwsza wystawa indywidualna absolwentki Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, dyplom z grafiki warsztatowej w pracowni druku wypukłego prof. Mariusza Pałki. Mowa tajemna  jest rodzajem graficznej medytacji. Proces tworzenia prac artystka porównuje do powtarzania mantry. Grafiki są zapisem osobistych przeżyć, a także zaproszeniem do wniknięcia w subtelną tkankę obrazu.

Wystawa w ramach VI Regionalnego Kongresu Kobiet Podbeskidzia.

Grafika Magdaleny Biłuńskiej

Magdalena Biłuńska (ur. w 1985 r.)

Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, dyplom z grafiki warsztatowej uzyskała w pracowni druku wypukłego prof. Mariusza Pałki. Zajmuje się grafiką, malarstwem i ilustracją. Szczególnie interesują ją działania na pograniczu sztuk, idea syntezy i wzajemnego oddziaływania dyscyplin artystycznych. Brała udział w kilkunastu wystawach zbiorowych w Polsce, na Białorusi i w Austrii. W 2013 roku była nominowana do nagrody Walter Koschatzky Art-Award 2013, MuMoK, Wiedeń.

Mowa tajemna

Prace z cyklu Mowa tajemna są rodzajem graficznej medytacji. Proces tworzenia prezentowanych grafik można porównać do powtarzania mantry. Mantra to jedna z metod praktyki duchowej w buddyzmie tybetańskim, która ma pomóc w opanowaniu umysłu, uspokojeniu, oczyszczeniu i zaktywizowaniu określonej energii.

Każda grafika jest złożoną strukturą, a rysowaniu jej poszczególnych elementów towarzyszyły określone myśli i emocje. To zapis osobistych przeżyć, a także zaproszenie do wniknięcia w subtelną tkankę obrazu. Zaproszenie do poszukania w niej własnych odczuć. Do otworzenia się na uczucia innych. Do współodczuwania. Drobne punkty, niczym sylaby wymawianej w myślach mantry, mają swoją moc. Jednak grafiki te, tak jak mantry, mają charakter mowy tajemnej. Ich język nie należy do języków racjonalnych, zrozumiałych od razu. Swój sens odkrywają dopiero wtedy, gdy zostaną „przeżyte” przez praktykującego – czyli odbiorcę sztuki. Grafiki prezentowane na wystawie dedykowane są wszystkim migrującym.

Footer

Historické muzeum v Bielsku-Białej
address ul. Wzgórze 16, 43-300 Bielsko-Biała
phone sekretariat: 33 811 10 35
phone kasa / ekspozycja: 33 817 13 61
e-mail sekretariat@muzeum.bielsko.pl
www www.muzeum.bielsko.pl
Sekretariat czynny: pn - cz 9:00 - 15:00, pt 9:00 - 14:00

Prawa autorskie. W braku odmiennego zastrzeżenia, prawa autorskie do treści niniejszej strony internetowej posiada Muzeum Historyczne w Bielsku Białej. Żadne materiały, poza materiałami określonymi jako materiały do pobrania, znajdujące się na niniejszej stronie internetowej nie mogą być reprodukowane lub przesyłane w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób bez pisemnego zezwolenia jej Właściciela. Treści w materiałach do pobrania nie mogą być w żaden sposób modyfikowane bez pisemnej zgody Właściciela tej strony internetowej.

RODO

Zastrzeżenia prawne. Właścicielem i operatorem niniejszej strony internetowej jest Muzeum Historyczne w Bielsku – Białej z siedziba przy ulicy Wzgórze 16, 43-300 Bielsko - Biała. Publikowane na stronie internetowej informacje i cenniki nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego. Muzeum Historyczne w Bielsku – Białej dokłada wszelkich należytych starań w celu zapewnienia rzetelności prezentowanych informacji. Istnieje jednak zawsze ryzyko pojawienia się pewnych nieścisłości.