Historické muzeum v Bielsku-Białej

Kulturní Instituce Samosprávného Slezského Kraje

"Kość i złoto – początki sztuki egipskiej"

Start date End date

Wystawa Kość i złoto – początki sztuki egipskiej to ekspozycja fotografii ilustrujących najnowsze, sensacyjne odkrycia polskich archeologów na terenie osady Tell el-Farcha w Dolnym Egipcie. Prace te odbiły się głośnym echem w świecie naukowym. Opisywane m.in. na łamach "National Geographic", mają przełomowe znaczenie dla badań początków sztuki i cywilizacji starożytnego Egiptu.
Badania wykopaliskowe w Tell el-Farcha od kilkunastu lat prowadzi Polska Ekspedycja do Wschodniej Delty Nilu utworzona przez Instytut Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie i Muzeum Archeologiczne w Poznaniu. Pracami kierują prof. dr hab. Krzysztof Ciałowicz oraz dr Marek Chłodnicki.
Autorem fotografii jest Robert Słaboński. Fotografie prezentują najbardziej spektakularne odkrycia dokonane podczas badań wykopaliskowych w latach 2006-2008. Są to m.in. nieznane dotąd z tak wczesnego etapu dziejów Egiptu, złote posążki władców, kościane figurki zwierząt i bóstw, biżuteria oraz przedmioty codziennego użytku. Niewątpliwie największe znaczenie naukowe mają odkrycia dotyczące najstarszych w dziejach cywilizacji egipskiej obiektów: browaru, mastaby (grobowca dostojnika egipskiego) oraz monumentalnej budowli o charakterze rezydencjonalnym. Wystawę uzupełniają fotografie obrazujące trud codziennych prac wykopaliskowych powadzonych w barwnym świecie współczesnego Egiptu. Dodatkową atrakcją jest możliwość obejrzenia ciekawej impresji filmowej poświęconej badaniom wykopaliskowym, autorstwa Krzysztofa Kowala.
Dwadzieścia cztery skrzynie, które wypełniają zabytki odkryte przez polskich archeologów z przyczyn formalnych muszą pozostać w Egipcie. Wystawa Kość i złoto – początki sztuki egipskiej daje jedyną i niepowtarzalną szansę wejrzenia w świat narodzin najstarszej cywilizacji świata.
Ekspozycji towarzyszyć będą warsztaty plastyczne dla dzieci i młodzieży poświęcone początkom sztuki egipskiej.
 
(Fotografie są własnością Muzeum Archeologicznego w Poznaniu i Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.)

Footer

Historické muzeum v Bielsku-Białej
address ul. Wzgórze 16, 43-300 Bielsko-Biała
phone kasa / ekspozycja: 33 817 13 61
e-mail sekretariat@muzeum.bielsko.pl
www www.muzeum.bielsko.pl
Sekretariat czynny: 9:00 - 14:00

Prawa autorskie. W braku odmiennego zastrzeżenia, prawa autorskie do treści niniejszej strony internetowej posiada Muzeum Historyczne w Bielsku Białej. Żadne materiały, poza materiałami określonymi jako materiały do pobrania, znajdujące się na niniejszej stronie internetowej nie mogą być reprodukowane lub przesyłane w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób bez pisemnego zezwolenia jej Właściciela. Treści w materiałach do pobrania nie mogą być w żaden sposób modyfikowane bez pisemnej zgody Właściciela tej strony internetowej.

RODO

Zastrzeżenia prawne. Właścicielem i operatorem niniejszej strony internetowej jest Muzeum Historyczne w Bielsku – Białej z siedziba przy ulicy Wzgórze 16, 43-300 Bielsko - Biała. Publikowane na stronie internetowej informacje i cenniki nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego. Muzeum Historyczne w Bielsku – Białej dokłada wszelkich należytych starań w celu zapewnienia rzetelności prezentowanych informacji. Istnieje jednak zawsze ryzyko pojawienia się pewnych nieścisłości.