Historické muzeum v Bielsku-Białej

Kulturní Instituce Samosprávného Slezského Kraje

Jeźdźcy na wzgórzu

Start date End date

Rzeźbiarski projekt kuratorski Bronisława Krzysztofa, inspirowany biblijnym tematem czterech jeźdźców Apokalipsy według św. Jana. Do realizacji koncepcji artysta zaprosił dodatkowo Milana Lukáča ze Słowacji, Marka Brzózkę z Węgier oraz Petera Nižňanskýego z Czech. Każdy z czterech artystów wykonał figurę jeźdźca według własnej interpretacji tekstu i we właściwym dla siebie stylu.
    
Bronisław Krzysztof (PL) (ur. 1956 r.) – absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. A. Kenara w Zakopanem oraz Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom z wyróżnieniem otrzymał w 1981 r. w pracowni prof. Jerzego Jarnuszkiewicza. Od 1981 realizuje własne projekty, zajmuje się rzeźbą, medalierstwem, projektowaniem graficznym i designem.
Prace Bronisława Krzysztofa były pokazywane na ponad 40 wystawach indywidualnych oraz ponad 160 wystawach zbiorowych na całym świecie.
Laureat wielu prestiżowych nagród i wyróżnień, m.in.: Dyplomu Honorowego Ministra Kultury
i Sztuki  (1988),  nagroda prezydenta miasta Bielska-Białej Ikar (1994), Srebrnego Medalu „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2016). Prace artysty znajdują się w zbiorach muzealnych i prywatnych na całym świecie, m.in. w Muzeum Watykańskim w Rzymie, Muzeum Narodowym w Krakowie, Muzeum Śląskim w Katowicach. Mieszka w Bielsku-Białej.

Milan Lukáč (SK) (ur. 1962 r.) – absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Bratysławie Studiował w latach 1981–1987 w pracowni prof. J. Kulich oraz prof. L. Snopek. Studiował także w Paryżu, Wiedniu i Madrycie. Od 1990 r. pracuje jako nauczyciel akademicki na Wydziale Architektury i Designu Słowackiego Uniwersytetu Technicznego w Bratysławie. Zajmuje się twórczością rzeźbiarską, rysunkiem, grafiką
i malarstwem.
Jest autorem wielu monumentalnych dzieł, pomników i miejsc pamięci w Słowacji.
Laureat wielu nagród i wyróżnień, m.in. : nagrody Paul-Louis Weiller, Akademia Sztuk Pięknych, Instytut Francuski w Paryżu (1990), nagrody Levallois-Perret (1998).
Prace artysty znajdują się w licznych kolekcjach na Słowacji i na świecie.
Mieszka w Bratysławie.

Marek Brzózka (HU) (ur. 1983 r.) – absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Budapeszcie. Studiował pod kierunkiem prof. Kő Pála w pracowni rzeźby figuratywnej. Kształcił się także w Segedynie, Krakowie i Monachium. Od 2013 r. jest pracownikiem naukowo-dydaktycznym na Węgierskim Uniwersytecie Artystycznym w Budapeszcie (MKE). Artysta specjalizuje się w rzeźbie, zwłaszcza w rzeźbie plenerowej. Mieszka w Segedynie.


Peter Nižňanský (CZ) (ur. 1956 r.) – absolwent Szkoły Sztuk Stosowanych w Bratysławie oraz Akademii Sztuk Pięknych w Pradze,  gdzie studiował w pracowni Jiříego Bradáčka. Artysta specjalizuje się w rzeźbie monumentalnej, płaskorzeźbie i medalierstwie. Czynnie uczestniczy w wystawach indywidualnych i zbiorowych na całym świecie. Jego realizacje znajdują się w zbiorach muzealnych i prywatnych. Mieszka w Pradze.
 

Kurator: Bronisław Krzysztof

Zamek Książąt Sułkowskich
ul. Wzgórze 16, 43-300 Bielsko-Biała

Footer

Historické muzeum v Bielsku-Białej
address ul. Wzgórze 16, 43-300 Bielsko-Biała
phone kasa / ekspozycja: 33 817 13 61
e-mail sekretariat@muzeum.bielsko.pl
www www.muzeum.bielsko.pl
Sekretariat czynny: 9:00 - 14:00

Prawa autorskie. W braku odmiennego zastrzeżenia, prawa autorskie do treści niniejszej strony internetowej posiada Muzeum Historyczne w Bielsku Białej. Żadne materiały, poza materiałami określonymi jako materiały do pobrania, znajdujące się na niniejszej stronie internetowej nie mogą być reprodukowane lub przesyłane w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób bez pisemnego zezwolenia jej Właściciela. Treści w materiałach do pobrania nie mogą być w żaden sposób modyfikowane bez pisemnej zgody Właściciela tej strony internetowej.

RODO

Zastrzeżenia prawne. Właścicielem i operatorem niniejszej strony internetowej jest Muzeum Historyczne w Bielsku – Białej z siedziba przy ulicy Wzgórze 16, 43-300 Bielsko - Biała. Publikowane na stronie internetowej informacje i cenniki nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego. Muzeum Historyczne w Bielsku – Białej dokłada wszelkich należytych starań w celu zapewnienia rzetelności prezentowanych informacji. Istnieje jednak zawsze ryzyko pojawienia się pewnych nieścisłości.