Historické muzeum v Bielsku-Białej

Kulturní Instituce Samosprávného Slezského Kraje

Jan Kanty Pawluśkiewicz: Eteryczny realizm

Start date End date

Galeria im. Księcia A. J. Sułkowskiego

Eteryczny realizm

Zmiana terminu - wystawa czynna do stycznia 2012

to najnowszy cykl malarstwa żel-art Jana Kantego Pawluśkiewicza. Artysta zbliża się w nim do form figuratywnych, prezentując na wskroś oryginalne kompozycje architektoniczne, pełne zaskakujących rozwiązań. Należy dodać, że wykazuje w tym dalece posuniętą biegłość. Tematem tym nawiązuje do swoich zainteresowań architekturą, z całym jej bogactwem i formalizmami.
Dopełnieniem całości są niezwykle intrygujące, a i często poetyckie tytuły obrazów np:

Eteryczna ta noc liryczna, który sennym nastrojem zachęca do zatrzymania w czasie i celebrowania chwili, niczym scena z filmu Młyn i krzyż Lecha Majewskiego według Pietera Bruegla.
La cucarata przedstawia zatrzymanego w ekspresyjnym i szalonym biegu ptaka, wabiącego wirtuozerią kolorów i włoską proweniencją.
Atlantida emersa staje się zmaterializowaną fantazją artysty o odkrywaniu zatopionego mitologicznego miasta.

Polecam tę karnawałowo-realną rzeczywistość z jej dynamiką i logiką.

Katarzyna Cybertowicz

Prezentowane obrazy pochodzą z prywatnej kolekcji Danuty i Marka Rojków.

Footer

Historické muzeum v Bielsku-Białej
address ul. Wzgórze 16, 43-300 Bielsko-Biała
phone sekretariat (pn - pt, 9:00 - 15:00): 33 811 10 35
phone kasa / ekspozycja: 33 817 13 61
e-mail sekretariat@muzeum.bielsko.pl
www www.muzeum.bielsko.pl

Prawa autorskie. W braku odmiennego zastrzeżenia, prawa autorskie do treści niniejszej strony internetowej posiada Muzeum Historyczne w Bielsku Białej. Żadne materiały, poza materiałami określonymi jako materiały do pobrania, znajdujące się na niniejszej stronie internetowej nie mogą być reprodukowane lub przesyłane w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób bez pisemnego zezwolenia jej Właściciela. Treści w materiałach do pobrania nie mogą być w żaden sposób modyfikowane bez pisemnej zgody Właściciela tej strony internetowej.

Zastrzeżenia prawne. Właścicielem i operatorem niniejszej strony internetowej jest Muzeum Historyczne w Bielsku – Białej z siedziba przy ulicy Wzgórze 16, 43-300 Bielsko - Biała. Publikowane na stronie internetowej informacje i cenniki nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego. Muzeum Historyczne w Bielsku – Białej dokłada wszelkich należytych starań w celu zapewnienia rzetelności prezentowanych informacji. Istnieje jednak zawsze ryzyko pojawienia się pewnych nieścisłości.

Polityka prywatności