Historické muzeum v Bielsku-Białej

Kulturní Instituce Samosprávného Slezského Kraje

Galeria Zamkowa – Elżbieta Kuraj "Przestrzeń zwielokrotniona" – wystawa malarstwa

Start date End date

Elżbieta Kuraj
Urodziła się w 1956 roku w Sosnowcu. Jest absolwentką katowickiego Wydziału Grafiki ASP w Krakowie. Dyplom z wyróżnieniem otrzymała w roku 1982 w Pracowni Projektowania Książki. Od 1999 roku pracuje w Instytucie Sztuki Wydziału Artystycznego UŚ w Katowicach.
Stopień adiunkta uzyskała w roku 2001 na Wydziale Malarstwa ASP w Krakowie, kwalifikacje II st. na Wydziale Grafiki, Malarstwa i Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach w 2005 roku.
W latach 1986-2007 zorganizowała 42 indywidualne wystawy malarstwa, m.in. w Muzeum Śląskim w Katowicach, w BWA w Bielsku-Białej, w Galerii "Im Hof" w Essen (Niemcy), w Galerii ZPAP Art-Nova w Katowicach, w Muzeum Narodowym w Gdańsku-Oliwie, w Galerii TPSP Pałacyk w Warszawie, w Galerii Teatru Witkacego w Zakopanem, w Galerii Extravagance w Sosnowcu, w Galerii "Obok" w Tychach, w Galerii ENGRAM w Katowicach, w Galerii Refektarz w Kartuzach, w Galerii MM w Chorzowie, w BWA w Gorzowie Wlkp.
Brała udział w ponad 100 wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Otrzymała 20 nagród i wyróżnień w konkursach malarskich: "Bielska Jesień" w Bielsku Białej (1984, 1987) Festiwal Polskiego Malarstwa Współczesnego w Szczecinie (1998), "Biennale Małych Form Malarskich" w Toruniu (1997) "Praca Roku" w Katowicach (1996, 1997, 1999, 2001, 2004, 2005),"Muzyka w Malarstwie" w Tychach (1988, 1990, 2000, 2002, 2004), Wystawa Sztuki Artystów Środowiska Śląskiego w Bielsku-Białej (2004), "Jestem" – Wystawa Śląskiego Środowiska Twórczego w Katowicach (2006). Była dwukrotnie stypendystką Ministra Kultury i Sztuki (1983, 1988).

"Przestrzeń sztuki jest otwartą wspólnotą, wspólnotą ludzkich doznań, w swym bogactwie jest afirmacją życia, potwierdzeniem jego celowości, ciągłości. Wiąże ludzi ponad wszelkimi podziałami i konfliktami, będąc obszarem spotkania i porozumienia.
Żyjemy jednocześnie w przestrzeni zewnętrznej i wewnętrznej. Doświadczając własnego miejsca próbuję poprzez twórczość określać przestrzeń daną mi z zewnątrz (od losu), rozpoznawać ją, badać i wytyczać jej granice. Przestrzeń ta równocześnie transcenduje możliwość szukania przestrzeni własnej, aktywnej, własnego obszaru oddziaływania (...)."

"Z mnogości wyobrażeń, refleksji, skojarzeń, pomysłów wyławiane są te momenty, które rokują nadzieję na stworzenie metafory. Wyobraźnia wyławia je, selekcjonuje, a umysł i talent artysty poddaje je prawom własnego porządku. Z chaosu zaczyna wyłaniać się forma. Marzenie powoli przechodzi w kreację. Wzmaga się intensywność widzenia wewnętrznego. Następuje koncentracja myśli, woli, inuicji i wysiłku nakierowana na wspólny cel: powstaje obraz. Magiczna przestrzeń doświadczania, stawiania pytań, rozgrywania tajemnic. Zamknięta w prostokącie płótna przestrzeń samoistna. Przestrzeń znaczeń (...).

Fragmenty tekstu Elżbiety Kuraj W poszukiwaniu własnej przestrzeni, 2005 r.

Kurator: Iwona Koźbiał-Grzegorzek

Footer

Historické muzeum v Bielsku-Białej
address ul. Wzgórze 16, 43-300 Bielsko-Biała
phone sekretariat (pn - pt, 9:00 - 15:00): 33 811 10 35
phone kasa / ekspozycja: 33 817 13 61
e-mail sekretariat@muzeum.bielsko.pl
www www.muzeum.bielsko.pl

Prawa autorskie. W braku odmiennego zastrzeżenia, prawa autorskie do treści niniejszej strony internetowej posiada Muzeum Historyczne w Bielsku Białej. Żadne materiały, poza materiałami określonymi jako materiały do pobrania, znajdujące się na niniejszej stronie internetowej nie mogą być reprodukowane lub przesyłane w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób bez pisemnego zezwolenia jej Właściciela. Treści w materiałach do pobrania nie mogą być w żaden sposób modyfikowane bez pisemnej zgody Właściciela tej strony internetowej.

Zastrzeżenia prawne. Właścicielem i operatorem niniejszej strony internetowej jest Muzeum Historyczne w Bielsku – Białej z siedziba przy ulicy Wzgórze 16, 43-300 Bielsko - Biała. Publikowane na stronie internetowej informacje i cenniki nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego. Muzeum Historyczne w Bielsku – Białej dokłada wszelkich należytych starań w celu zapewnienia rzetelności prezentowanych informacji. Istnieje jednak zawsze ryzyko pojawienia się pewnych nieścisłości.

Polityka prywatności