Historické muzeum v Bielsku-Białej

Kulturní Instituce Samosprávného Slezského Kraje

Galeria sztuki w jaskini

Start date End date

Wystawa Galeria sztuki w jaskini to wyjątkowa propozycja ekspozycji muzealnej. Jej zamysłem jest "przeniesienie" do sal muzealnych malowideł sztuki naskalnej z jaskiń regionu franko-kantabryjskiego, m.in. z grot Chauvet, Lascaux i Altamira. Barwne realistyczne malowidła zwierząt i symboli tworzą zjawisko niepowtarzalne w dziejach sztuki. Prezentowane na wystawie, doskonale skopiowane dzieła artystów z okresu 33-11 tys. p.n.e. obrazują najważniejsze przykłady i style monumentalnej sztuki jaskiniowej. Z racji miejsca występowania oraz ograniczeń konserwatorskich dzieła te rzadko są dostępne dla współczesnego odbiorcy.
Zaprezentowane na wystawie malowidła zostały przedstawione w rzeczywistych wymiarach, w przestrzeniach stwarzających iluzję wnętrza jaskini. Ekspozycję wzbogaca również rekonstrukcja szałasu łowców paleolitycznych – ludności, której przypisuje się autorstwo sztuki naskalnej. Jego wyposażenie stanowią  m.in. uzbrojenie oraz narzędzia wykonane z kości i kamienia. Dla dzieci i młodzieży zwiedzanie wystawy połączone jest z warsztatami plastycznymi (od 21.04.2009).

Footer

Historické muzeum v Bielsku-Białej
address ul. Wzgórze 16, 43-300 Bielsko-Biała
phone sekretariat (pn - pt, 9:00 - 15:00): 33 811 10 35
phone kasa / ekspozycja: 33 817 13 61
e-mail sekretariat@muzeum.bielsko.pl
www www.muzeum.bielsko.pl

Prawa autorskie. W braku odmiennego zastrzeżenia, prawa autorskie do treści niniejszej strony internetowej posiada Muzeum Historyczne w Bielsku Białej. Żadne materiały, poza materiałami określonymi jako materiały do pobrania, znajdujące się na niniejszej stronie internetowej nie mogą być reprodukowane lub przesyłane w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób bez pisemnego zezwolenia jej Właściciela. Treści w materiałach do pobrania nie mogą być w żaden sposób modyfikowane bez pisemnej zgody Właściciela tej strony internetowej.

Zastrzeżenia prawne. Właścicielem i operatorem niniejszej strony internetowej jest Muzeum Historyczne w Bielsku – Białej z siedziba przy ulicy Wzgórze 16, 43-300 Bielsko - Biała. Publikowane na stronie internetowej informacje i cenniki nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego. Muzeum Historyczne w Bielsku – Białej dokłada wszelkich należytych starań w celu zapewnienia rzetelności prezentowanych informacji. Istnieje jednak zawsze ryzyko pojawienia się pewnych nieścisłości.

Polityka prywatności