Historické muzeum v Bielsku-Białej

Kulturní Instituce Samosprávného Slezského Kraje

By księga była piękniejsza o duszę właściciela. Wystawa z okazji 500-lecia polskiego ekslibrisu.

Start date End date

Wystawa ze zbiorów m.in.: Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gliwicach. Na ekspozycji została przypomniana historia polskiego ekslibrisu, rozpoczynająca się w 1516 r. (pierwszy znak własnościowy księgozbioru arcybiskupa Macieja Drzewickiego) i tocząca się do czasów współczesnych. Szczególne miejsce zajmują ekslibrisy związane z regionem śląskim. Na wystawie można obejrzeć takie eksponaty, jak superekslibris z 1647 r. Grzegorza Jana Zdziewojskiego z Pisarzowic; superekslibris książąt Sułkowskich z lat 1819–1848; ekslibrisy z biblioteki Carla Hoinkesa, przemysłowca, kolekcjonera i bibliofila, żyjącego w Bielsku w 1. poł. XX w., ekslibris zbiorów książkowych Leopolda Jana Szersznika z Cieszyna, ekslibris biblioteki Emila Zegadłowicza z Gorzenia. Wystawie towarzyszy katalog oraz interesujący program edukacyjny, którego częścią są warsztaty Mała grafika – wielki znak.

Ekslibris Stanisława Oczki

Ze zbiorów Muzeum Historycznego w Bielskku-Białej

Footer

Historické muzeum v Bielsku-Białej
address ul. Wzgórze 16, 43-300 Bielsko-Biała
phone sekretariat (pn - pt, 9:00 - 15:00): 33 811 10 35
phone kasa / ekspozycja: 33 817 13 61
e-mail sekretariat@muzeum.bielsko.pl
www www.muzeum.bielsko.pl

Prawa autorskie. W braku odmiennego zastrzeżenia, prawa autorskie do treści niniejszej strony internetowej posiada Muzeum Historyczne w Bielsku Białej. Żadne materiały, poza materiałami określonymi jako materiały do pobrania, znajdujące się na niniejszej stronie internetowej nie mogą być reprodukowane lub przesyłane w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób bez pisemnego zezwolenia jej Właściciela. Treści w materiałach do pobrania nie mogą być w żaden sposób modyfikowane bez pisemnej zgody Właściciela tej strony internetowej.

Zastrzeżenia prawne. Właścicielem i operatorem niniejszej strony internetowej jest Muzeum Historyczne w Bielsku – Białej z siedziba przy ulicy Wzgórze 16, 43-300 Bielsko - Biała. Publikowane na stronie internetowej informacje i cenniki nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego. Muzeum Historyczne w Bielsku – Białej dokłada wszelkich należytych starań w celu zapewnienia rzetelności prezentowanych informacji. Istnieje jednak zawsze ryzyko pojawienia się pewnych nieścisłości.

Polityka prywatności