Historické muzeum v Bielsku-Białej

Kulturní Instituce Samosprávného Slezského Kraje

Było raz jedno rzemiosło (z historii słowackich wyrobów z drutu)

Start date End date

Poważskie Muzeum w Żylinie na Słowacji jest jedyną na świecie placówką, w której zgromadzono najbogatszy zbiór wyrobów rzemieślniczych i artystycznych wykonanych  z plecionego drutu.

Druciarstwo jako rzemiosło było tradycyjnym zajęciem mieszkańców górskich terenów północno-zachodniej Słowacji już w XVIII wieku. Początkowo byli to wędrowni rzemieślnicy, którzy wykonywali drobne naprawy naczyń i sprzętów w gospodarstwie domowym, zaopatrujący się w potrzebne do tego celu materiały – drut i blachę, w hutach na pobliskim Śląsku. Już w połowie XIX wieku 2/3 populacji mężczyzn środkowego Poważa zajmowało się tym rzemiosłem. Z czasem rzemieślnicy ci rozprzestrzenili się po całym terenie Austro-Węgier, a następnie świata, wzbogacając swoją ofertę o różnorodne przedmioty codziennego użytku, takie jak: cedzaki, chochle, podstawki pod żelazka i ciepłe garnki, kosze, miski, łyżniki, formy do pieczenia ciast, wieszaki, klatki dla ptaków, łapki na myszy i inne.

Rozwój przemysłu na przełomie XIX i XX wieku oraz masowa produkcja przedmiotów codziennego użytku wyparła wyroby rzemieślnicze z drutu i blachy. Druciarze już na początku XX wieku rozpoczęli tworzenie przedmiotów o charakterze artystycznym i dekoracyjnym. Obok zwykłego drutu stalowego i mosiężnego zaczęli stosować szlachetne kruszce: srebro i złoto. W 1911 roku Jozef Holánik-Bakel otrzymał za swoje luksusowe koszyki i wazy Grand Prix na Światowej Wystawie w Rzymie. Jednym z pierwszych rzemieślników, który w latach 40. XX wieku spopularyzował wyroby z drutu o charakterze artystycznym, był Jozef Kerak. Poważe po dzień dzisiejszy jest centrum sztuki druciarskiej, a Muzeum w Żylinie od lat organizuje festiwale artystycznych wyrobów z drutu.

Wystawa została zorganizowana przez Muzeum w Bielsku-Białej w ramach współpracy z Poważskim Muzeum w Żylinie oraz Żylińskim Województwem Samorządowym.

Ceramika z oplotem z drutu Słowacja północno-zachodnia
Miska, stalowy drut ocynkowan, Słowacja północno-zachodnia, pocz. XX w.1
Miska, stalowy drut ocynkowan, Słowacja północno-zachodnia, pocz. XX w.
Podkładka pod gorące naczynia, , stalowy drut, koniec XIX wieku
Warsztat rzemieślnika - druciarza, Słowacja północno-zachodnia

Footer

Historické muzeum v Bielsku-Białej
address ul. Wzgórze 16, 43-300 Bielsko-Biała
phone kasa / ekspozycja: 33 817 13 61
e-mail sekretariat@muzeum.bielsko.pl
www www.muzeum.bielsko.pl
Sekretariat czynny: 9:00 - 14:00

Prawa autorskie. W braku odmiennego zastrzeżenia, prawa autorskie do treści niniejszej strony internetowej posiada Muzeum Historyczne w Bielsku Białej. Żadne materiały, poza materiałami określonymi jako materiały do pobrania, znajdujące się na niniejszej stronie internetowej nie mogą być reprodukowane lub przesyłane w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób bez pisemnego zezwolenia jej Właściciela. Treści w materiałach do pobrania nie mogą być w żaden sposób modyfikowane bez pisemnej zgody Właściciela tej strony internetowej.

RODO

Zastrzeżenia prawne. Właścicielem i operatorem niniejszej strony internetowej jest Muzeum Historyczne w Bielsku – Białej z siedziba przy ulicy Wzgórze 16, 43-300 Bielsko - Biała. Publikowane na stronie internetowej informacje i cenniki nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego. Muzeum Historyczne w Bielsku – Białej dokłada wszelkich należytych starań w celu zapewnienia rzetelności prezentowanych informacji. Istnieje jednak zawsze ryzyko pojawienia się pewnych nieścisłości.